در احادیث و روایات اعداد مختلفی برای مدت زمان حضور کشتی نوح روی آب ذکر شده است.

مدت زمان توقف کشتی نوح بر روی آب بر اساس روایات مختلف

دراینكه نوح و همراهانش چه مدّت در كشتی بودند روایات مختلفی وجود دارد. در روایتی از امام صادق«علیه السلام» نقل شده كه هفت روز در آن بودند و سپس آب فرونشست و كشتی بر كوه جودی، كه كوهی است در موصل، قرار گرفت. در روایت دیگر از آن حضرت این مدّت بیش از یك ماه ذكر شده است. و در حدیث دیگری است كه شش ماه در كشتی بودند.

و در تاریخ یعقوبی آمده است كه از روزی كه نوح داخل كشتی شد تا وقتی كه از آن بیرون آمده، یكسال و ده روز طول كشید. سید بن ‏طاووس در كتاب «سعدالسعود» می‏ گوید كه در ترجمه تورات آمده كه كشتی 150 روز بر روی آب بوده است.

و قرآن كریم بدون آن كه از مدّت توقف نوح در كشتی سخن به میان آورد، جریان فرونشستن آب و قرار گرفتن كشتی را بر كوه جودی در یك آیه كوتاه بیان فرموده است:

وَقِیلَ يَا أَرْضُ ابْلَعِی مَاءَكِ وَيَا سَمَاءُ أَقْلِعِی وَغِیضَ الْمَاءُ وَقُضِيَ الْأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ ۖ وَقِیلَ بُعْدًا لِلْقَوْمِ الظَّالِمِینَ»؛ (و گفته شد: «ای زمین، آبت را فرو بر! و ای آسمان، خودداری كن! و آب فرو نشست و كار پایان یافت و (كشتی) بر (دامنه كوه) جودی، پهلو گرفت؛ و (در این هنگام،) گفته شد: «دور باد قوم ستمگر (از سعادت و نجات و رحمت خدا!)»)

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کشتی حضرت نوح کجاست؟+تصاویرگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: anvartaha.ir


 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
چرا هنوز نرگس محمدی جلوی دوربین فصل سوم ستایش نرفته؟
مجموعه تلویزیونی «ستایش» سعید سلطانی که به تازگی تولید فصل سوم خود را آغاز کرده است اما هنوز نرگس محمدی بازیگر اصلی سریال به گروه بازیگران فصل سوم که فصل پایانی این سریال است ملحق نشده است و همین پرسشهایی را درباره حذف نقش او از سریال مطرح کرده است.

پربیننده ترین اخبار فرهنگ و هنر
loading...
 

X