تازه های سلامت زنان


آیا به حال اصطلاح «حاملگی خارج از رحم» به گوشتان خورده است؟ این اصطلاح ظاهراً عجیب است، اما نام یك اختلال شایع است كه از هر 100 مادر یكی را گرفتار می‌كند.
 

جنین انسان به طور طبیعی در لایه داخلی رحم یعنی اندومتر لانه ‌گزینی می‌كند.هرگاه این لانه ‌گزینی در هر محل دیگری غیر از این مكان صورت گیرد حاملگی نابه‌ جامحسوب می‌شود.این مشكل در هر سنی،از بلوغ تا یائسگی دیده می‌شود اما چهل درصدموارد آن،در زنان 20  تا 29 ساله رخ می‌دهد.
خطرات ناشی از حاملگی خارج رحمی برای جان مادر از خطر حاملگی ‌های معمولی یا حتی حاملگی ‌هایی كه منجر به سقط جنینمی‌شود،بیشتر است.بنابراین،تشخیص زودرس این نوع حاملگی میزان بقای مادر و احتمالحفظ قدرت باروری وی را افزایش می‌دهد.
حاملگی ‌های نابه ‌جا بیشتر از همه درلوله‌های رحمی،سپس در تخمدان و شكم و دهانه رحم رخ می‌دهند هر چند كه موارد نادریاز این نوع حاملگی در سایر قسمت‌های بدن نظیر طحال مشاهده شده است.
طیفی ازعوامل مختلف می‌توانند در ایجاد حاملگی‌های نابه ‌جا دخیل باشند.مواردی چون: عفونت‌های لوله رحمی كه باعث تنگی لوله رحمی و كاهش حركت مژه‌های مخاط رحمی می‌شوندو در نتیجه،لانه گزینی تخم لقاح یافته در لوله رحمی اتفاق می‌افتد،همچنینچسبندگی‌های اطراف لوله رحمی به دنبال عفونت بعد از زایمان یا سقط،آپاندیست و... كه باعث تنگ شدن لوله رحمی می‌شوند و نیز سزارین كه باعث افزایش احتمال نابه‌جا درزایمان‌های بعدی می‌شود.
پس از یك بار حاملگی نابه ‌جا شانس حاملگی نابه ‌جایبعدی  15 تا 7 درصد است.همچنین،مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری نوع پروژسترونی،استفاده از آی یو دی،استعمال دخانیات،برخی از تومورهای رحمی نظیرلیومیوم‌ها،جراحی قبلی لگنی یا شكمی و... نیز از عواملی هستند كه شانس حاملگی خارجرحمی را افزایش می‌دهند.از موارد جالب توجه دیگر، بروز بیشتر این عارضه در زنانغیر سفید ‌پوست نسبت به زنان سفید ‌پوست در تمام گروه‌های سنی است.
 
حاملگی در لوله‌های رحم:
یكی از نقاط غیر معمول برای لانه‌گزینی،لوله‌های رحم هستند.تخمك لقاح یافته درهر بخشی از لوله‌های رحمی می‌تواند لانه‌گزینی كند.این نوع حاملگی در بیشتر موارد خود را با علامت درد لگنی و شكمی نشان می‌دهد.خونریزی ‌های غیر طبیعی رحمی،عدمقاعدگی و حساسیت شكمی از دیگر علایم این نوع حاملگی هستند.در حاملگی لوله‌‌ای،درد،گاهی در تمام بخش‌های شكم و گاهی فقط در بخش تحتانی شكم به صورت یك طرفه وجوددارد و اگر خونریزی وسیع داخل شكمی و در نهایت تحریك دیافراگم صورت گیرد آنگاه دردزیر دیافراگم یا درد ناحیه شانه نیز احساس می‌شود.خونریزی ناشی از این نوع حاملگیاصولاً  كم و به رنگ قهوه‌ای تیره است.
اگر این نوع حاملگی به موقع تشخیص دادهنشود احتمال دارد سبب پارگی لوله رحمی شود.در اكثر موارد این پارگی به طور خود بهخودی رخ می‌دهد،اما ضربه‌‌های ناشی از معاینه و... هم ممكن است باعث پارگی شوند.با پاره شدن حاملگی لوله‌ای،خونریزی و به دنبال آن علایم شوك ایجاد می‌شود و دراكثر موارد،مرگ جنین هم رخ می‌دهد.تشخیص این نوع حاملگی اصولاً از روی علایمبالینی،تست آزمایشگاهی،سونوگرافی،كورتاژ،لاپاراتومی (جراحی شكم و ورود به لگن)و لاپاراسكوپی (مشاهده اجزای داخل شكمی و لگنی به وسیله دستگاه لاپاراسكوپ) انجاممی‌شود.
 
حاملگی شكمی
حاملگی ‌های شكمی اصولاً به دنبالپارگی حاملگی‌ های لوله‌ای ایجاد می‌شوند كه در بیشتر موارد  جنین زنده نمی‌ماند.درحاملگی شكمی،جنین در حفره شكم در كنار روده‌ها قرار می‌گیرد و بیمار از علایمی مثلتهوع،استفراغ،اتساع شكم،اسهال،درد شكمی و یبوست شاكی است. در این حاملگی،جنیناز روی شكم به آسانی قابل لمس است.اختصاصی‌ترین و دقیق‌ترین راه تشخیص حاملگی شكمی MRI است.
 
حاملگی دهانه رحم
در گذشته،حاملگی ‌های داخلدهانه رحم بسیار نادر بودند اما امروز به دلیل استفاده گسترده از روش‌ های كمكباروری نظیر لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) شیوع آن افزایش پیدا كرده است.این نوعحاملگی‌ها به ندرت از هفته بیستم بارداری عبور می‌كنند،چرا كه اصولاً به دلیلایجاد عوارضی چون خونریزی،ختم حاملگی ضرورت می‌یابد.خونریزی‌های بدون درد دربیشتر موارد اولین علامت این حاملگی هستند و به دلیل خطرات ناشی از خونریزی كنترلنشده روش‌های غیر جراحی برای درمان حاملگی‌های دهانه رحم استفاده می‌شوند.
 
حاملگی تخمدانی
لانه گزینی جنین داخل تخمدان بهندرت اتفاق می‌افتد.علایم این حاملگی شبیه علایم حاملگی لوله‌ای است و تشخیص آنتوسط سونوگرافی صورت می‌گیرد و درمان این حاملگی به روش جراحی است.
 
حاملگی نابجای هتروتیپیك
هرگاه حاملگی لوله ‌ای بایك حاملگی داخل رحمی همراه شود به آن حاملگی نابه ‌جای هتروتیپیك گویند.تشخیص ایننوع حاملگی بسیار دشوار است و امروز به دلیل استفاده فراوان روشهای كمك باروری،پزشكان با افزایش شیوع آن مواجه شده‌اند.انواع دیگری از حاملگی هتروتیپیك گزارششده است از جمله حاملگی هتروتیپیك دهانه رحم و تخمدان.
 
حاملگی نابجای چند جنینی
ممكن است دو جنین داخلیك لوله و یا یك جنین در یك لوله و جنین بعدی در لوله دیگر مسبب ایجاد حاملگینابجای چند جنینی شوند كه البته این مورد بسیار نادر است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
راه حلی برای کاهش تهوع زنان باردار
بهترين روش پيشگيری از بارداری در ابتدای ازدواج
روش دائمی پیشگیری از بارداری در زنان ( بستن لوله های رحم )
سوزش سردل در زنان باردار
پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی
 
 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

loading...

 

X