آنچه درباره آزمايش اعتياد نمی‌دانستيد

شاید اگر از آزمایش‌های اعتیاد با شما صحبت کنیم و شما هم آدم سالمی باشید که حتی یکبار نیز سیگار را تجربه نکرده‌ باشید، از...

شاید اگر از آزمایش‌های اعتیاد با شما صحبت کنیم و شما هم آدم سالمی باشید که حتی یکبار نیز سیگار را تجربه نکرده‌ باشید، از ما دلگیر شوید. اما اگر بدانید که برای گرفتن سوء پیشینه، همه افراد باید آزمایش اعتیاد بدهند شما هم متقاعد خواهید شد که داشتن اطلاعات از چنین آزمایش‌هایی واقعا کمک‌کننده است. به همین بهانه به سراغ دکتر پونه کیمیاقلم، روانپزشک و درمانگر اعتیاد رفتیم تا با این آزمایش‌ها بیشتر آشنا شویم...

آزمایش‌های ترک اعتیاد با چه هدفی انجام می‌شوند؟

آزمایش‌های ترک و بررسی وضعیت اعتیاد، قادرند حضور ماده مصرفی و مورد نظر را در ترشحات بدن ردیابی کنند. هدف از انجام تست‌های آزمایشگاهی اعتیاد از دید درمانگر، کمک به پیگیری روند درمان بیماران است. این تست‌ها برای آشکار ساختن دروغ مصرف کنندگان مواد مخدر تهیه نشده‌اند و کاربرد آنها در جهت مچ‌گیری، به هیچ‌وجه اخلاقی و مجاز نیست. تنها در صورتی که خود فرد داوطلب باشد، درمانگر مجاز به انجام این آزمایش‌ها است. تست‌های مختلف شناسایی مواد در هر کشور، بسته به قوانین آن کشور کاربردهای متفاوت دارد. برای مثال، انجام تست مورفین به هنگام ازدواج و در بعضی مشاغل، در کشور ما مجاز شمرده شده است. در حال حاضر با توجه به پیشرفت‌های زیاد در علوم آزمایشگاهی، تست‌های مختلفی در آزمایشگاه‌ها موجود است. این تست‌ها شامل تست مورفین، حشیش و محرک‌ها از جمله آمفتامین، شیشه، بنزودیازپین‌ها، متادون، کدئین و... است.

آیا جواب این آزمایش‌ها صددرصد اعتیاد فرد را نشان می‌دهد؟

نه! هیچ تست تشخیصی عاری از خطا نیست. به این معنی که می‌تواند مواردی را به اشتباه مثبت تشخیص دهد و مواردی را نیز گزارش نکند. در مورد تست‌های مواد مخدر نیز چنین تداخلاتی وجود دارد. برای مثال، مصرف قرص ایبوبروفن می‌تواند به غلط تست حشیش را مثبت کند یا مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی خاص (از جمله آموکسی‌سیلین) با تست هروئین و کوکایین تداخل دارد و یا مصرف ضددردها، آنتی‌هیستامین‌ها و آب‌نبات‌های سرد (قرص‌های مکیدنی برای سرماخوردگی) می‌تواند موجب مثبت شدن تست آمفتامین شود. ترکیبات بی‌حس‌کننده در دندانپزشکی (از جمله نواکائین) نیز در تست کوکائین مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

سوالی که افراد همیشه می‌پرسند این است که اگر داروهای ضد افسردگی مصرف کنیم، آیا جواب آزمایش اعتیادمان مثبت می‌شود یا خیر؟

برخلاف عقاید رایج، مصرف داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب و خواب‌آورها، با وجود تشابه علایم ایجاد شده اصلاً با تست‌های تشخیصی مواد تداخلی ندارند و افراد بدون دغدغه و طبق تجویز پزشک مجاز به استفاده از این دارو‌ها هستند.

درباره تداخلات دارویی هم بفرمایید؟

تداخل مهمی که با تست مورفین وجود دارد، قرص‌ها و شربت‌های حاوی کدئین هستند که به مدت حداقل دو روز با تست غربالگری مورفین قابل ردیابی هستند. البته پس از مثبت شدن تست مورفین، با تست‌های اختصاصی و تفکیکی به راحتی می‌توانید از نوع ماده مصرفی مطلع گردید. توصیه می‌شود که افراد انتخاب شده برای انجام تست، به منظور برطرف شدن هرگونه شبهه، حداقل دو روز قبل از انجام تست مخدر از مصرف هر نوع فرآورده کدئین‌دار خودداری کنند.

گفته‌ می‌شود که می‌توان به آزمایش‌های اعتیاد کلک زد و آنها را برعکس نشان داد! نظر شما چیست؟

متاسفانه برای پنهان کردن مصرف مواد و کسب نتیجه منفی در تست، راه‌هایی رایج شده و به کار می‌رود. برای مثال، گاهی افراد دست به ترقیق نمونه می‌زنند که به راحتی با بررسی کراتین و میزان اسیدیته ادرار قابل تشخیص است. به‌طور کلی باید بگوییم که با انجام تست‌های معتبرتر که در بعضی مراکز اختصاصی انجام می‌شود، این شیوه‌ها نیز کمکی نخواهد کرد.

آیا می‌توان سیگاری بودن افراد را هم با آزمایش سنجید؟

نیکوتین موجود در سیگار، مدتی پس از مصرف به مواد مختلفی تبدیل می‌شود. بعضی از این مواد به مدت طولانی‌تری در بدن باقی می‌مانند که از طریق ادرار نیز قابل ردیابی هستند. بر این اساس تست‌های ادراری ساده‌ای معرفی شده‌اند که دو تا چهار روز پس از مصرف سیگار قدرت ردیابی متابولیت‌ها را دارند. استفاده از این روش‌ها هنوز به طور کامل در کشور ما متداول نشده است.

 

ردیابی مواد مخدر در خون و ادرار

راه‌های بررسی این مواد از طریق ادرار، پلاسمای خون، بزاق و عرق است. در حال حاضر همه این مواد در ادرار قابل ردیابی هستند. بسته به ماده مصرفی مدت زمان پیگیری این مواد متفاوت است. البته باید بدانیم که این زمان‌ها تقریبی می‌باشند و در افراد مختلف با توجه به ویژگی‌های فردی مانند سن، میزان متابولیسم، حجم توده بدنی، تناوب مصرف و میزان ماده مصرفی می‌تواند کمی متغیر باشد و در نظر گرفتن این موضوع نکته مهمی است. مدت زمان ردیابی این مواد در خون و بزاق کمی کمتر است.
در ابتدا از معرف‌های کاغذی ادرار استفاده می‌شود که در صورت مثبت بودن، جهت تایید تشخیص از روش‌های تخصصی‌تری همچون گاز کروماتوگرافی و اسپکترومتری و رادیوایمونواسی استفاده می‌شود. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند اما معمولاً در بدو امر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

 

مواد مخدر تا چه زمانی قابل ردیابی هستند؟

حشیش از 1 روز تا 4 هفته

هرویین 3 تا 4 روز

کوکایین 2 تا 4 روز

متادون 3 روز

مورفین 2 تا 3 روز

گرد فرشته 3 تا 8 روز

شیشه 1 تا 3 روز

الکل 3 تا 5 روز

بنزودیازپین‌ها (دیازپام، اگزازپام و...) 3 روز تا 3 هفته

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : هفته نامه سلامت

 

 

دیدگاه‌ها  
# کاربر ارشد سلامت 1394-02-27 09:37
به نقل از sahar:
سلام خدمت دکتر عزیز
من نامردم حدود 2 سال به تریاک اعتیاد داشت با اصرارها و تهدیدهای من مبنی بر جدایی اومد و تحت درمان قرار گرفت و الان حدود یکماه است که طبق نظر پزشک با قرص بوپرونرفین تحت درمان قرار دارد و ترک کرده است چون ما هفتم خرداد عقد باید بکنیم و یکم خرداد باید بریم آزمایش،می خواستم بدونم آیا این قرص آزمایش اعتیاد قبل ازدواج مثبت نمیکنه؟ چون دکتر معالجش گفته تست رو مثبت نمی کنه اما،می خوام مطمئن شم چون اگه پدرم بفهمه نمی ذاره با هم ازدواج کنیم


با سلام به شما کاربر گرامی. این دارو تست مورفین را مثبت نمی کند. اما به شما توصیه می کنم تا از بهبودی کامل نامزدتان مطمئن نشده اید برای ازدواج عجله نکنید. ترک اعتیاد به همین سادگی که فکر می کنید نیست و احتمال عود مجدد آن بسیار بالاست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# کاربر ارشد سلامت 1394-02-28 08:56
به نقل از hosein:
سلام جناب دکتر خسته نباشید
بنده مدت یکساله که تحت درمان نگه دارنده با متادون هستم 20 میلی گرم در روز چند روز پیش برای ازدواج قرار شد تست اعتیاد بدم اول که حدود یکهفته ای مقدار مصرف داروم رو به 5 و بعد 3 میلی کاهش دادم و 9 روز قبل از آزمایش هم کاملا دارو رو قطع کردم
درضمن 3 روز قبل از آزمایش اصلی خودم به یه آزمایشگاه خصوصی رفته و تست drug monitoring دادم که همه مواد و داروهای داخل نمونه ام که شامل 10 مورد از جمله منادون هم میشد منفی بود
اما سه روز بعد که به یکی از مراکز دولتی مراجعه کردم و تست دادم بهم گفتن جواب آزمایشت مثبت کاذب هستش و نمونه ام مشکوک به وجود متادون هستش
با اعتراض بنده قرار شد نمونه ام رو برای تست tlc ببرن و یکی دو روز دیگه جوابم رو بدن
حالا میخواستم از شما بپرسم با توجه به تجربیاتتون به نظرتون چه اتفاقی میوفته و چند درصد ممکنه جواب آزمایش تکمیلی بنده هم مثبت بشه و جواب قبلی تایید بشه؟آیا دارویی هست که تست متادون رو مثبت کاذب کنه؟ مثل کدئین که تست مرفین رو lمثبت کاذب میکنه؟؟؟؟؟


با سلام به شما کاربر گرامی. مصرف متادون در آزمایش شما مشخص خواهد شد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# کاربر ارشد سلامت 1394-03-05 14:21
به نقل از saeed:
با عرض سلام خدمت و دکتر عزیز من مدت چند ماهی شربت متادن مصرف میکنم ولی به دلایلی دگه مصرف نمیکنم میخواستم بدونم برای ازمایش خون تا چند روز نشان میده وجدیدا در عطاریها کبسولهای معروف به دتا امده اونها تستی داره تشکر از زحمتتان


با سلام به شما کاربر گرامی. متادون 3 تا 10 روز قابل تشخیص است. با پزشکتان مشورت کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# کاربر ارشد سلامت 1394-03-09 09:53
به نقل از ahmad:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
من باید 3 روز دیگه ازمایش مواد مخدر بدم میخواستم بدونم 1 نخ سیگار تا چند روز قابل تشخیص است؟
ممنون میشم اگه پاسخ بدید


با سلام به شما کاربر گرامی. اگر آزمایش شما برای ازدواج است سیگار مشخص نمی شود اما برخی موسسات تست نیکوتین هم انجام می دهند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید