نشانه های افسردگی کدامند؟ چگونه می توان متوجه این علائم شد؟

افسردگی فقط یک خلق و خوی منفی نیست، بلکه یک بیماری است. این بیماری با علام دقیقی مشخص می شود. نشانه های بیماری افسردگی دقیقاً کدامند؟

علایم افسردگی

افسردگی با 9 معیار دقیق تعریف می شود. این معیارها براساس محورهای چهارگانه DSM هستند که مشخصه هایی جهانی و تعریف شده اند.

1) خلق و خوی افسرده.

برای اطلاق افسرده بودن به فرد، او باید تمام روز و تقریباً هر روز این حالت را داشته باشد. این خلق و خوی افسرده توسط خود شخص با احساس اندوه، پوچی و افسردگی حس می شود یا توسط اطرافیانش مشاهده می گردد. در میان کودکان یا بزرگسالان، این خلق و خو می تواند با تندخویی بروز پیدا کند.

2) بی علاقگی یا لذت نبردن از فعالیت هایی که معمولاً لذت بخش و جالب اند.

این نشانه هر روز و عملاً برای تمامی فعالیت ها دیده می شود.

3) حس خودکم بینی یا احساس گناه بیش از حد و نامتناسب.

این احساس تقریباً همیشه و تقریباً هر روز حضور دارد.

4) داشتن ایدۀ خودکشی به طور مکرر، خواه با نقشه یا بدون نقشۀ دقیق یا با اقدام به خودکشی.

فکر به مرگ (مثلاً گفتن «من ترجیح می دهم که مرده باشم») نیز از این دسته محسوب می شوند.

5) مشکلات خواب. ممکن است به شکل بی خوابی یا پرخوابی بروز کند.

این مشکلات هر روز در میان افراد افسرده دیده می شود.

6) آشفتگی یا کندشدن روانی - حرکتی.

این نشانه نیز هر روز حضور دارد که یا توسط خود فرد افسرده گزارش می شود یا اطرافیانش مشاهده می کنند. در افسردگی، حرف فقط بر سر یک احساس بی قراری یا کندشدگی ساده نیست، بلکه این آشفتگی یا کندشدگی قابل ملاحظه و مشهود است.

7) مشکلات اشتها که هم به شکل بی اشتهایی و کاهش وزن و هم بالعکس

با افزایش اشتها و اضافه شدن وزن می تواند روی دهد. این مشکلات بدون رژیم گرفتن به وجود می آیند.

8) مشکلات تمرکز.

این مورد اغلب با مشکل در اندیشیدن و حتی تردیدهای تکراری ظاهر می شود. پدیده ای قابل مشاهده و روزانه است و تنها احساس عدم موفقیت در متمرکز شدن نیست.


9) احساس روزانه خستگی یافقدان انرژی.

برای مطرح کردن افسردگی با یک تشخیص جدی، باید حداقل 2 مورد از 4 مورد اول در شخص دیده شود. و در ادامه، در افسردگی حداقل 5 مورد از این 9 معیار یافت می شوند.

اگر دقت کرده باشید دیده اید که در این لیست علائم، با سماجت و پافشاری تأکید شده که علائم باید هر روز و در تمام طول روز مشاهده شوند. این به این معناست که هر یک از ما ممکن است در روز ساعات یا دقایقی را با خلق و خوی افسرده پشت سر بگذارد. این حالات ممکن است که بر حسب اتفاقات زندگی برای همه پیش بیاید. اما معنی اش این نیست که فرد افسرده است. حال آنکه فرد افسرده در این حالت غرق می شود و به راحتی بیرون نمی آید.
هنگامی که نشانه های یک افسردگی واقعی را در خود دیدید، مهم است که به خودتان کمک کنید. مطمئناً برای این بیماری، درمان های دارویی و البته درمان های مکمل غیر دارویی (روان درمانی، ورزش، استراحت، تغییرات ضروری در شکل و قالب زندگی و کار و...) وجود دارد.

 

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 

 

telegramcloobfacebooklinkedintwittergoogle+diggdeliciousstumbleupon
Press Esc to close
دیدگاه‌ها  
1394-07-15 11:58
سلام من خیلی شادم به آینده امیدوارم یک دنیا قرض و قسط و بدهکاری دارم از مال دنیا هم هیچی جز بدهی ندارم . فامیل و خونواده درست حسابی هم ندارم ولی با همه اینها احساس شادی رضایت و آرامش میکنم و خیلی خوشم . به نظر شما من هم دچار یک بیماری هستم ؟؟؟؟؟
نقل قول کردن
1394-07-01 07:42
من ازخونوادم متنفرم.همه کاراموتنها انجام میدم.دوستام مثل خونوادم میمونن.همش به مرگ فکرمیکنم.درسم خوبه.کمربندمشکی تکواندوهم دارم ولی ایناهیچ تاثیری توشادکردن من نداره.همش خنده ظاهری میکنم ولی ازته دلم ناراحتم.
نقل قول کردن
1394-06-22 12:33
تقریبا همشو دارم
نقل قول کردن
1394-05-07 11:44
به نقل از نوری:
با سلام منم تقریبا این احساس ها رو دارم به علاوه از ادمای اطرافم بیزارم هیچ علاقه به این برم جای رو ندارم از این وضیعتم خسته شدم ولی احساس می کنم کسی منو درک نمی کنه پیشتر دوس دارم تنها باشم ولی از این تنها هم لذتی نمی برم به نظر شما چی کار کنم سپاس گزارم اگه همراهی کنید


با سلام به شما کاربر گرامی. شما نیاز به مشاوره حضوری دارید. توصیه می کنم به روانشناس مراجعه کنید.
نقل قول کردن
1394-05-07 11:43
به نقل از Atiye:
با سلام
من 19 سال دارم یک ساله عقد کردم از وقتی ک ازدواج کردم همش ناراحتم. چون شوهرم بخاطر کارش کم پیشم میاد خیلی غصه میخورم
اما تازگیا دیگه ب نبودش عادت کردم حتی گاهی دلم میخواد. دیگه نیاد همش خوابم میاد از خودم بیزارم
همیشه و همه جا فکرم درگیر شوهرمه عاشق گریه کردنم وقتی گریه میکنم سبک نمیشم ولی دوس دارم گریه کنم. تا حالا پیش روانشناس نرفتم چون نمیدونم چی باید بهش بگم حتی نمیتونم مشکلاتمو بگم چون سریعا گریه میکنم و دیگه نمیتونم. حرف بزنم
من باید چیکا کنم


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم حتما به روانشناس مراجعه کنید و خیلی ساده همین احساساتتان را برایش شرح دهید.
نقل قول کردن
1394-04-29 16:26
به نقل از roya:
Slm man chan vaghtiye az khodam az hame chi badam miyad az hichi razi nistim khodam khyli talash mikonam az in moghiyat darbiyam vali atrafiyan komak nemikone nemidonam chera vali to in mored khanevadamo taghsir kar midonam


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم به روانشناس مراجعه کنید. این علایم به سادگی رفع می شوند.
نقل قول کردن
1394-04-29 16:19
به نقل از حسین:
من همه این عوارض هارو دارم دیگه کار ازینا گذشته ای کاش یه راه راحت خودکشی داشتم.
دیگه زندگی واسم معنی نداره من الان 4 ساله به این درد مبتلا شدم


با سلام به شما کاربر گرامی. افسردگی قابل درمان است، توصیه می کنم به روانپزشک مراجعه کنید، در حدود 4 هفته بعد از شروع درمان علایم یهبودی را حس می کنید.
نقل قول کردن
1394-04-07 11:18
من تمام موارد رو به طوركامل دارم:|
نقل قول کردن
1394-04-06 11:07
به نقل از شیما:
سلام . من 28 سالمه و تک فرزندم و اکثر این علایم و علایم دیگه ای هم دارم که فکر میکنم از افسردگی یه چیزی اونور تر باشه . ممنون از سایتتون


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم با یک روانشناس مشورت کنید.
نقل قول کردن
1394-04-02 09:12
به نقل از پرستو:
سلام من هیجده سالمه
تقریبا 1 ماه میشه که این علایم رو در خودم متوچه شدم و احساس چندان خوبی ندارم
ولی هیچ مشکلی ندارم که بخاطرش بخوام افسردگی گرفته باشم


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم با یک روانشناس مشورت کنید.
نقل قول کردن
1394-03-23 08:30
به نقل از hana:
Slm mn 16 salame ye chand vaghtie in alaemo to khodam hes mikonm va chand vaght pidh k b ye doctor moraje kardam b madaram gofte bood k ehtemale afsordegim ziade vali mn gardan nagereftam vali khodam kheyli az in naomidi azab mikesham shaba ta sob nemitoonm bekhabam gahiam kole rozo mikhabam asan nemitoonm tamarkoz konm nemidoonm chikar konm khaheshan y rahnamayim konid


با سلام به شما کاربر گرامی. شما حتما باید این شرایط را بپذیرید و تحت نظر پزشک یا روانشناس مراحل درمان را طی کنید. مطمئن باشید که حالتان بهتر خواهد شد.
نقل قول کردن
1394-03-23 08:29
به نقل از علی s:
باسلام . من همیشه به فکر شغل اینده ام هستم و خیلی مرا رنج میدهد و همچنین از تنهایی بسیار افسرده شدم.18 ساله ام و بیشتر علاعم را دارم. لطفا کمک کنیدو


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم به روانشناس مراجعه کنید.
نقل قول کردن
1394-03-19 10:18
به نقل از نگار:
سلام.
من واقعا مطمئن شدم که افسرده ام.اصلا تو زندگیم انگیزه ای ندارم. روزهام هر روز تکرار میشه و یکنواخته.خیلی وقت ها تندخویی هایی میکنم که همون لحظه متوجه رفتارم نیستم.بدون اینکه میلی به غذا داشته باشم بر حسب عادت غذا میخورم و دچار اضافه وزن شدم.انگیزه ای هم برای لاغر کردن ندارم.خیلی احساس کوچک بینی دارم .همیشه به فکر اینم که دیگران از دستم ناراحت نشن حتی اگر خودم به شدت در عذاب باشم.هیچ امیدی به ازدواج و تشکیل خانواده ندارم هیچ.روزهای من همه تکراری اند تکراری...


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم حتما به روانشناس مراجعه کنید. مطمئن باشید اگر صبور باشید و جلسات مشاوره را پیگیری کنید حتما حالتان بهتر می شود.
نقل قول کردن
1394-03-16 11:19
به نقل از davood54khezerpoor:
باسلام من هیچ وقت نمیتونم خوشحال خودمو نشون بدم همیشه هم یه چیزی مثل بغض تو گلومه اکثر اوقات نمیتونم رو هیچی تمرکز کمنم سنم ۱۷ساله به نظر شما چیکارکنم ایا ایناهم جزو علایم افسردگی هستن


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم به روانشناس مراجعه کنید.
نقل قول کردن
1394-03-16 11:17
به نقل از فرشته:
باسلام و خسته نباشید...مادرم شوهر و 3تا از بچه هاشو 24 ساله پیش از دست داده الان 65 سالشه...تا جایی که من یادم میاد 6سال یا شایدم بیشتر میشه که افسرده شده..راجع به افسردگی و علایم ان مطالعه داشتم و همه موارد افسردگی رو مادرم داره ..اما این علایم رو هر ماه یه بار پیدا میکنه به این صورت که یک ماه سالم و سرحاله و به همه کاراش و زندگی میرسه و دوهفته میره تو عالمه خودش اصلن به کسی توجه نمیکنه همه زندگی میخوابه،دایم دراز میگشه وباخودش حرف میزنه گاهی باخودش میخنده گاهی گریه میکنه اصلا شرایطه محیطی حالیش نیست...گاهی حرفهای زشت و بدبینانه به زبون میاره من خیلی مراعاتشو میکنم درکش میکنم که مریضه ولی کسی باور نداره که مریضه... من میدونم که افسردگیه حاد داره اما الان یکسالی میشه هرکاری میکنم نمیاد دکتر ...اصلا قبول نداره که مریضه...بنظرتون افسردگیه حاد یا کسی که همه علایم رو داشته باشه درمان شدنی هست؟؟؟ایا امیدی هست؟؟؟چطور راضیش کنم بیاد دکتر؟؟؟


با سلام به شما کاربر گرامی. ایشان حتما نیاز به روان درمانی و دارودرمانی دارند. توصیه می کنم اول خودتان با یک روانشناس مشورت کنید تا روش راضی کردن ایشان به درمان را پیدا کنید.
نقل قول کردن
1394-03-16 11:15
به نقل از تارا:
سلام من 19 سالمه خیلی از زندگیم خسته شدم چون همش شکست خوردم تو هر زمینه ای حدود 2 ساله که ازدواج کردم همش از همین دو سال شروع شده واقعا احساس پوچی میکنم و اگه به شوهرم بگم که منو پیش روانشناس ببره سرزنشم میکنه شایدم ترکم کنه چیکار کنم تو رو خدا کمکم کنید؟


با سلام به شما کاربر گرامی. نگران نباشید این علایم رفع می شوند اما باید حتما به روانشناس مراجعه کنید. می توانید به تنهایی برای درمان اقدام کنید.
نقل قول کردن
1394-03-12 15:51
به نقل از آرام:
سلام من وسواس فکری شدیدی دارم این اواخر هم دوران بدی رو گذروندم
واکثرا نگرانم
بی حوصله ام گاهی میخوام بمیرم
گاهی دلم میخواد گریه کنم وتنها باشم خواهش میکنم کمکم کنید میترسم دیوونه بشم


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کنم حتما و در اسرع وقت به روانشناس مراجعه کنید. استرس، وسواس فکری قابل درمان است اما باید درمان را پیگیری کنید.
نقل قول کردن
1394-03-12 15:50
به نقل از اكبري:
سلام من 15 سالمه به شدت استرسي هستم تمام 9 مورد بالارو هم دارم خيلي هم توفكر فروميرم روزانه بيش از 1 ساعت.
به روانشناس هم مراجعه كردم ودارو مصرف كردم ولي تاثير چنداني نداشته وديگه پيش روانشناس نميرم ميگيد چيكار كنم؟لطفا راهنماييم كنيد.


با سلام به شما کاربر گرامی. درمان افسردگی اغلب زمان بر است و نیاز به صبوری دارد. توصیه می کنم درمانتان را ادامه دهید حتما اثربخش خواهد بود.
نقل قول کردن
1394-03-06 14:39
به نقل از نیره:
اگه نرم پیش روانپزشک خوب نمیشم ؟


با سلام مجدد. به نقل از نیره:
اگه نرم پیش روانپزشک خوب نمیشم ؟


با سلام به شما. گاهی روان درمانی و مشاوره بدون دارو هم کارساز است. این بستگی به شدت بیماری شما دارد. با روانشناس مشورت کنید.
نقل قول کردن
1394-03-06 12:09
من از وابسته شدن به دارو میترسم
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید