تازه های تغذیه و بیماریها


اگر چه کنار آمدن با بیماری دیابت مستلزم رعایت انواع نکات دشواری است با وجود این آشپزی برای بیماران دیابتی الزاما کار پیچیده و سنگینی نیست .

 توصیه های تغذیه ی بیماران دیابتی در راستای همان توصیه هایی است که برای افراد عادی انجام می شود .
انجمن دیابت کانادا به این بیماران توصیه می کند که :
1. تنوع در تغذیه را رعایت کنند .

2. سهم بیشتری به غلات ، انواع نانها و سایر محصولات کشاورزی مانند میوه جات و سبزیجات اختصاص دهند .
3. از محصولات لبنی کم چربی ، گوشت کم چربی و سایر مواد  غذایی بدون چربی و یا کم چربی استفاده نمایند .

4. وزن خود را به یک حالت تعادل رسانده و آن را حفظ کنند .

5. از زیاده روی در مصرف موادی از قبیل الکل ،نمک و کافئین خودداری کنند .
گلوسید های (مواد قندی) مورد نیاز
گلوسید های مورد نظر شامل غلات ،انواع نان ،دیگر محصولات کشاورزی (سبزیجات و میوه جات ) ، بقولات (نخود و لوبیا ) ، لبنیات و مواد قندی افزودنی است .
* در برنامه ریزی تغذیه ای ، باید مقدار و منبع استفاده از مواد گلوسیدی را مورد توجه قرار داد .

*
مصرف زیاد خوراکی هایی با ارزش غذایی کم ، نظیر سبزیجات ،جو ، ماکارونی و گندم کامل می تواند به بهبود و کنترل دیابت کمک کند .
 
مصرف مواد قندی عموما ممنوع نیست
*  مواد قندی طبیعی (قند میوه ها ، سبزیجات و لبنیات ) و قند های افزودنی ، بخشی از مواد مصرفی سالم می باشند و جزئی از گلوسیدهای مصرفی را تشکیل می دهند .
* قند های افزودنی ، نظیر شکر سفید ، شکر قهوه ای ، عسل ، قند میوه ، شیره ی ذرت و ساکاروز می توانند 10 درصد از نیاز انرژی بیشتر افراد دیابتی را بدون داشتن اثرات منفی در  قند  و چربی خون  تامین کنند .
 
فواید فیبرها
* موادی که در کنترل قند خون سهم بیشتری دارند ، فیبرهای موجود در جو دو سر ، جو معمولی ، حبوبات ، پکتین (مواد اصلی میوه جات ) و دانه های لعاب دار نظیر بارهنگ می باشند .

* تا جایی که امکان دارد از پوست کندن میوه جات و سبزیجات خودداری کنید .

*  انواع سیب ، انواع انگور ، گوجه فرنگی ، هویچ و به از منابع اصلی پکتین هستند .    
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
مطالب پیشنهادی:
 غذایی فوق العاده برای دیابتی ها
ویتامینی موثر در درمان دیابت
زخم و مشکلات پا در افراد دیابتی
پیشگیری از دیابت(1)
پیشگیری از دیابت(2)

 

loading...
دیدگاه‌ها  
1394-03-09 09:52
به نقل از صابر:
سلام دوستان من برای رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یک پیشنهادی دارم: مادر من در ماه های گذشته دارای قند خون نامتعادلی بود و از طرفی با کم کردن نشاسته و شیرینی جات مشکلش حل نمی شد تا اینکه با رژیم غذایی آشنا شد که بحمدالله پس از آن تا کنون قند خون کنترل شده ای داشته و آن این است: خوردن سبزیجات بخارپز اعم از انواع کلم،لوبیا سبز، نخود فرنگی، هویج، کدو، بامیه، پیاز، کرفس، گوجه فرنگی و آلو بخارا بدون نمک با کمی روغن کنجد یا زیتون و زردچوبه و فلفل و اگر عزیزان همه اینها را به تنهایی نمی توانند میل کنند، می توانند آن ها را میکس کرده و سپس میل کنند. نکته قابل ذکر آن که مادرم قبل از صرف نهار ابتدا آن را به مقدار یک پیش دستی می خورد و بعد از آن مثلا کمی خورش و برنج میل می کند. هم چنین ایشان در وعده های صبحانه و شام خود را با یک کفه نان و لبنیات و سالاد سیر می کند. الحمدالله ایشان در طول این مدت با این روش توانسنتد قند خود کنترل کنند.


با سلام به شما کاربر گرامی. مصرف سبزیجات برای همه و همین طور بیماران دیابتی مفید است. اما مصرف بی رویه هیچ ماده غذایی صحیح نیست. توصیه می کنم برای رژیم دیابتی تحت نظر متخصص تغذیه باشید.
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

X