تازه های تغذیه و بیماریها


اگر چه کنار آمدن با بیماری دیابت مستلزم رعایت انواع نکات دشواری است با وجود این آشپزی برای بیماران دیابتی الزاما کار پیچیده و سنگینی نیست .

 توصیه های تغذیه ی بیماران دیابتی در راستای همان توصیه هایی است که برای افراد عادی انجام می شود .
انجمن دیابت کانادا به این بیماران توصیه می کند که :
1. تنوع در تغذیه را رعایت کنند .

2. سهم بیشتری به غلات ، انواع نانها و سایر محصولات کشاورزی مانند میوه جات و سبزیجات اختصاص دهند .
3. از محصولات لبنی کم چربی ، گوشت کم چربی و سایر مواد  غذایی بدون چربی و یا کم چربی استفاده نمایند .

4. وزن خود را به یک حالت تعادل رسانده و آن را حفظ کنند .

5. از زیاده روی در مصرف موادی از قبیل الکل ،نمک و کافئین خودداری کنند .
گلوسید های (مواد قندی) مورد نیاز
گلوسید های مورد نظر شامل غلات ،انواع نان ،دیگر محصولات کشاورزی (سبزیجات و میوه جات ) ، بقولات (نخود و لوبیا ) ، لبنیات و مواد قندی افزودنی است .
* در برنامه ریزی تغذیه ای ، باید مقدار و منبع استفاده از مواد گلوسیدی را مورد توجه قرار داد .

*
مصرف زیاد خوراکی هایی با ارزش غذایی کم ، نظیر سبزیجات ،جو ، ماکارونی و گندم کامل می تواند به بهبود و کنترل دیابت کمک کند .
 
مصرف مواد قندی عموما ممنوع نیست
*  مواد قندی طبیعی (قند میوه ها ، سبزیجات و لبنیات ) و قند های افزودنی ، بخشی از مواد مصرفی سالم می باشند و جزئی از گلوسیدهای مصرفی را تشکیل می دهند .
* قند های افزودنی ، نظیر شکر سفید ، شکر قهوه ای ، عسل ، قند میوه ، شیره ی ذرت و ساکاروز می توانند 10 درصد از نیاز انرژی بیشتر افراد دیابتی را بدون داشتن اثرات منفی در  قند  و چربی خون  تامین کنند .
 
فواید فیبرها
* موادی که در کنترل قند خون سهم بیشتری دارند ، فیبرهای موجود در جو دو سر ، جو معمولی ، حبوبات ، پکتین (مواد اصلی میوه جات ) و دانه های لعاب دار نظیر بارهنگ می باشند .

* تا جایی که امکان دارد از پوست کندن میوه جات و سبزیجات خودداری کنید .

*  انواع سیب ، انواع انگور ، گوجه فرنگی ، هویچ و به از منابع اصلی پکتین هستند .    
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
مطالب پیشنهادی:
 غذایی فوق العاده برای دیابتی ها
ویتامینی موثر در درمان دیابت
زخم و مشکلات پا در افراد دیابتی
پیشگیری از دیابت(1)
پیشگیری از دیابت(2)

 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  
01394-03-09 09:52
به نقل از صابر:
سلام دوستان من برای رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یک پیشنهادی دارم: مادر من در ماه های گذشته دارای قند خون نامتعادلی بود و از طرفی با کم کردن نشاسته و شیرینی جات مشکلش حل نمی شد تا اینکه با رژیم غذایی آشنا شد که بحمدالله پس از آن تا کنون قند خون کنترل شده ای داشته و آن این است: خوردن سبزیجات بخارپز اعم از انواع کلم،لوبیا سبز، نخود فرنگی، هویج، کدو، بامیه، پیاز، کرفس، گوجه فرنگی و آلو بخارا بدون نمک با کمی روغن کنجد یا زیتون و زردچوبه و فلفل و اگر عزیزان همه اینها را به تنهایی نمی توانند میل کنند، می توانند آن ها را میکس کرده و سپس میل کنند. نکته قابل ذکر آن که مادرم قبل از صرف نهار ابتدا آن را به مقدار یک پیش دستی می خورد و بعد از آن مثلا کمی خورش و برنج میل می کند. هم چنین ایشان در وعده های صبحانه و شام خود را با یک کفه نان و لبنیات و سالاد سیر می کند. الحمدالله ایشان در طول این مدت با این روش توانسنتد قند خود کنترل کنند.


با سلام به شما کاربر گرامی. مصرف سبزیجات برای همه و همین طور بیماران دیابتی مفید است. اما مصرف بی رویه هیچ ماده غذایی صحیح نیست. توصیه می کنم برای رژیم دیابتی تحت نظر متخصص تغذیه باشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

 

X