تازه های سلامت جنسی در خانواده


سیكل قاعدگی یك خانم ممكن است در ماههای مختلف كاملاً شبیه هم نباشد، از طرف دیگر سیكل‌های هر نفر با دیگری متفاوت است.

قاعدگی یا عادت ماهیانه

سیكل قاعدگی چیست ؟
یك خانم تا چه زمانی پریود می‌شود ؟
دل پیچه، ناخوشی قبل از قاعدگی و جوش
تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی آیا طبیعی است یا نشانه‌ای از یك بیماری؟
تغییرات و اختلالاتی که ممکن است بعد از دوران قاعدگی رخ دهد
چه زمانی باید به پزشك مراجعه كرد ؟
چه مشكلاتی ممكن است زنان در مورد قاعدگی داشته باشند؟

 

قاعدگی در دختران

قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است.  قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد.  بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند.  بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دوره قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می‌دهد. یک دوره‌ قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است.  مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دوره قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

 

بلوغ و قاعدگی

زمانیکه دختری به بلوغ می‌رسد (معمولاً در سنین۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می‌کند.  هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می‌کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می‌کنند.  حدود2 الی 2.5 سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی در یک دختر اتفاق می‌افتد.  حدود ۶ماه قبل از آغاز اولین دوره قاعدگی، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله‌ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد.  اولین قاعدگی زمانی اتفاق می‌افتد که همه اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.

دختر بچه‌ها در بدو تولد با تخمدان‌ها، رحم و لوله‌‌های تخمدانی یا لوله‌های فالوپ (لوله‌هایی که در ادامه رحم در دو سمت تا تخمدانها کشیده می‌شوند) به دنیا می‌آیند.  تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و در دو طرف رحم در پایین شکم که لگن نامیده می‌شود، قرار می‌گیرند و حاوی هزاران تخمک هستند.  دو لوله تخمدانی (فالوپ)، لوله‌هایی نازک و دراز هستند درست مثل یک رشته ماکارونی (البته کمی‌ضخیم‌تر) که داخل آن سوراخ باشد.  هر لوله‌ فالوپ از رحم به سمت یک تخمدان کشیده می‌شود.  رحم به شکل یک گلابی وارونه است که در وسط لگن قرار دارد. دیواره رحم از عضلات قوی تشکیل شده است و وظیفه آن نگهداری از جنین در حال رشد است.  پس از کامل شدن جنین، رحم با عضلات قوی خود، جنین را به بیرون می‌فرستد و بدین ترتیب جنین با عبور از داخل واژن (عضوی که از دهانه‌ رحم تا بیرون بدن امتداد می‌یابد) از بدن بیرون می‌آید و بدین وسیله نوزاد متولد می‌شود.

با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می‌شود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می‌کنند.  این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می‌شوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی‌و بالغ شدن او کمک می‌کنند.
پس شروع دوره های قاعدگی یک دختر، در هر ماه یک تخمک کوچک –بسیار کوچک که با چشم دیده نمی‌شود- از درون تخمدان آزاد می‌شود که به این عمل تخمک گذاری می‌گویند.  تخمک وارد لوله‌های فالوپ می‌شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می‌کند.  اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می‌کند و با چسبیدن به دیواره رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می‌نماید تا در پایان ۹ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود.  در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله‌ای که در اکثر دروه‌های قاعدگی اتفاق می‌افتد- تخمک بارور نمی‌شود و از بدن دفع می‌شود.  در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی‌گردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می‌کند.  ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است.  باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می‌شود. این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می‌افتد. رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده می‌کند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود می‌آید.  در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام می‌شود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همه بافت‌ها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج می‌شود و این وقایع ماهانه ادامه می‌یابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰سالگی به یائسگی برسد.  یائسگی به این معنی است که زن همه تخمک‌های موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد.  بنابراین دوره‌های قاعدگی نیز تمام می‌شود و دیگر امکان بچه‌دار شدن برای او نیست.

 

عادت ماهیانه یا قاعدگی چیست ؟

عادت ماهیانه خونریزی ماهانه از رحم  بانوان می‌باشد.  به نامهای دیگری مانند قاعدگی، منس و پریود هم خوانده می‌شود. خون قاعدگی تركیبی از خون كامل و بافتهای ریزش كرده رحم می‌باشد.  اكثر دوره‌های قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول می‌كشد.

 

سیكل قاعدگی چیست ؟

خونریزی قاعدگی قسمتی از سیكل قاعدگی می‌باشد.  در یك سیكل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می‌كند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد.  یك سیكل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می‌شود. متوسط زمان یك سیكل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یك سیكل نرمال ممكن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.  ارگانهای دخیل در ایجاد یك سیكل قاعدگی عبارتد از : مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدانها و لوله‌های فالوپ و واژن.  تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیكل قاعدگی می‌شود.  دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی كه توسط تخمدانها تولید می‌شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون.  هورمونهای FSH  و LH كه در هیپوفیز ساخته می‌شوند نیز در این امر سهیم هستند.

 

در یك سیكل قاعدگی چه اتفاقی می‌افتد؟

در نیمه اول سیكل میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلولهای رحمی‌می‌شود. در پاسخ به هورمون FSH یك تخمك در داخل یكی از تخمدانها شروع به رشد می‌كند. در حوالی روز ۱۴ از یك سیكل ۲۸ روزه در پاسخ به هورمون LH  تخمك از تخمدان جدا می‌شود. این مرحله تخمك‌گذاری نامیده می‌شود.
در نیمه دوم سیكل تخمك وارد لوله فالوپ كه بین تخمدا‌ن و رحم قرار دارد می‌شود. در این مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداری می‌كند. اگر در این مرحله تخمك توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد. در غیر اینصورت تخمك بعد از مدتی از بین می‌رود. اگر بارداری رخ ندهد استروژن و پروژسترون كاهش می‌یابند و لایه ضخیم رحم ریزش كرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد می‌كند.

 

خونریزی قاعدگی هر چند وقت یک بار تکرار می‌شود؟

همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره‌های قاعدگی نیز برای دختران متفاوت است. دوره زمانی میان دو خونریزی را دوره قاعدگی می‌گویند.  دوره‌ قاعدگی برای بعضی دختران ممکن است ۲۸روز، برای بعضی دیگر ۲۴روز، ۳۰روز و یا حتی ۳۵روز طول بکشد.  حتی این زمان از یک دوره تا دوره بعد ممکن است فرق داشته باشد. دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین دوره‌های قاعدگی بیشتر دیده می‌شود.  برای مثال یک دختر که به تازگی قاعده شده است ممکن است ۲ماه متوالی دور‌های ۲۸روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصله‌ زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد.  معمولاً پس از چندین ماه، دوره‌های قاعدگی از نظم بهتری برخوردار می‌شود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دوره‌های نامنظم دارند. با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دوره‌های قاعدگی خود، معمولاًً دختران می‌توانند دوره‌ خونریزی بعدی خود را حدس بزنند.

 

خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند.  بعضی دختران فقط ۳-۲روز خونریزی دارند. بعضی دیگر ممکن است ۷روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند. مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد.  بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا قاعده شده‌اند یا نه.  بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند.  برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰میلی‌لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد. خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست.  در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهنده اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است. باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد.  در صورتیکه از بی‌نظمی‌و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید.

 

یك سیكل قاعدگی نرمال چه ویژگی دارد؟

سیكل قاعدگی یك خانم ممكن است در ماههای مختلف كاملاً شبیه هم نباشد. از طرف دیگر سیكل های هر نفر با دیگری متفاوت است. خونریزیها ممكن است كم، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن می‌تواند متفاوت باشد . اگرچه اكثر پریودها ۳ تا ۵ روز طول می‌كشد اما بین ۲ تا ۷ روز نرمال است. در سالهای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیك به یائسگی  سیكلها ممكن است كاملاً نامنظم باشند.

 

سیكل های قاعدگی از چه سنی شروع می‌شوند؟

سن متوسط شروع قاعدگی حدود ۱۲ سالگی است. اما این بدان معنی نیست كه همه دختران در سن ۱۲ سالگی قاعده می‌شوند.  یك دختر در فاصله سنی ۸ تا ۱۶ سالگی ممكن است قاعده شود.

 

یك خانم تا چه زمانی پریود می‌شود ؟

زنان تا زمان یائسگی پریود می‌شوند. سن متوسط یائسگی حدود ۵۱ سالگی است. یائسگی یعنی زن قادر به تولید تخمك نبوده و نمی‌تواند دیگر باردار شود. مانند قاعدگی سن شروع یائسگی هم می‌تواند متفاوت باشد.

 

دل پیچه، ناخوشی قبل از قاعدگی و جوش

* بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند. دل پیچه‌های قاعدگی بسیار شایع است. در حقیقت بیش از نیمی‌از زنانی که قاعده می‌شوند می‌گویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دل‌پیچه می‌شوند.  پزشکان فکر می‌کنند که علت این دل‌پیچه‌ها ماده‌ای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی‌می‌شود.  انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود.  معمولاً با افزایش سن شدت این دل‌پیچه‌ها کمتر می‌شود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند.  بعضی از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید می‌تواند این دل‌پیچه‌ها را از بین برد.  قرار دادن یک حوله گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دل‌پیچه‌ها کمک کند.  داشتن فعالیت جسمی‌مناسب در کل طول دوره قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دل‌پیچه می‌شود.  در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد می‌توانید با پزشک خود مشورت نمایید.

* بعضی از دختران احساس می‌کنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شده‌اند.  ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند.  بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند.  ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود می‌یابد.  به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی می‌گویند.  علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است.  افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دوره قاعدگی می‌تواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود.  به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی‌نیز می‌شوند. مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کرده‌اند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند.  بعضی از داروها نیز می‌توانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز می‌شود.

* بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دور‌ه قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن می‌شوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است.  این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند.

 

تامپون و نوار بهداشتی

پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیله‌ای برای جذب خون استفاده کنید. برای این منظور می‌بایستی تامپون و یا نوار بهداشتی تهیه کنید.  برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می‌توانید با پدر و مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید.  نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه‌ها و سوپر مارکت‌ها قابل تهیه است.

 

تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی آیا طبیعی است یا نشانه‌ای از یك بیماری؟

قبل از هر چیز باید بدانید ترشحات طبیعی مهبل فواید متعددی دارد:

مهبل را تمیز و مرطوب نگه می‌دارد و در پیشگیری از عفونت آن كمك می‌كند.  اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می‌كند و این مسئله كاملا طبیعی است اما گاهی تغییر در این ترشحات نشانه‌ای از وجود مشكل است.  ترشحات طبیعی مهبل هر از گاهی تغییر می‌كند: رقیق، چسبنده،‌ غلیظ، حالت كشسانی، در مجموع حالت آن متغیر است.  نكته مهم در ترشحات مهبل آن است كه باید شفاف،‌سفید و یا شیری مایل به سفید باشند.  در مواردی كه مشكلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می‌شود، بوی آن تغییر كرده و نامطبوع می‌شود،‌رنگ‌ آن سبز، خاكستری و یا حالتی دقیقا شبیه ترشحات عفونی می‌شود،‌ در مهبل حالت خارش، ‌سوزش،‌ تورم و قرمزی بوجود می‌آید و یا حتی گاهی از مهبل در دورانی به‌غیر از عادت ماهیانه خون خارج می‌شود كه در این موارد باید حتما به پزشك متخصص زنان مراجعه شود.  معمولا عفونت مهبل(باكتریایی یا قارچی) عامل شایعی در تغییر ترشحات آن است كه بهتر است نسبت به این مسئله دقیق باشید. در عفونت قارچی مهبل‌ ترشحات بسیار سفید و غلیظ می‌شوند و شكل پیدا می‌كنند،‌بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزش در مهبل حس می‌شود.  در عفونتی كه توسط باكتری ایجاد می‌شود، مقدار ترشحات زیادتر می‌شود و حالت كف‌آلود پیدا كرده، به رنگ خاكستری در می‌آید.  بوی ترشحات بسیار نامطبوع شده و مثل بوی ماهی می‌شود.  با مشاهده هر یك از علائم ذكر شده فورا به پزشك مراجعه كنید.

 

من كه سنم از سن بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهیانه نمی‌شوم؟

عادت ماهیانه دختران بعد از رسیدن به بلوغ اتفاق می‌افتد كه البته سن بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سال در دختران متفاوت است.  اما اینكه بعضی دخترها زودتر و یا دیرتر به بلوغ برسند، طبیعی است.  معمولا اولین عادت ماهیانه ۲ تا ۲/۵ سال بعد از اولین نشانه‌های بلوغ (كه اغلب رشد پستان‌هاست) اتفاق می‌افتد.  البته در بعضی‌ دخترها كمتر از یك‌سال بعد از بلوغ و یا ۳ سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می‌شود كه طبیعی است.  روش دیگری كه بتوان زمان اولین عادت ماهیانه را حدس زد، ترشحات مهبل است كه حدود ۶ ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شكل دیده می‌‌شوند.  سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد و شاید در مادر هم این اتفاق دیرتر افتاده باشد، بنابراین صرف اینكه ۱۴ سالگی گذشته و عادت ماهیانه رخ نداده مشكل‌ساز نیست.  دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد مثل لاغری شدید، ‌كم‌خوری عصبی،‌ورزشكار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس‌های شدید یا بعضی بیماری‌های خاص هم در تاخیر عادت ماهیانه دخالت دارند.

 

كوچك ماندن سینه‌ها یعنی اختلا‌ل در روند بلوغ؟

تفاوت اندازه پستان‌ها كاملا طبیعی است.  به‌خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند.  ‌البته در اكثر خانم‌ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان‌ها یكی نیست، همان‌طور كه اندازه دو دست ‌و‌ پا یكسان نیست.  معمولا اولین جوانه‌های پستان در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی دیده و در اكثر موارد رشد و بزرگ شدن یكی از پستان‌ها سریع‌تر از دیگری است.  بعضی دختر خانم‌ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فكر می‌كنند مشكلی وجود دارد. در این صورت اگر به یك پزشك متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می‌كند كه مشكلی وجود ندارد.  البته بهتر است دختر خانم‌ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان‌ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند.  به‌خصوص اینكه معاینه پستان‌ها را یاد بگیرند و هر ماه انجام دهند.

 

چرا عادت ماهیانه منظمی‌ندارم؟

گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می‌شود كه انگار قرار است همه چیز مثل ساعت كار كند.  در بین خانم‌ها این‌طور شایع شده كه عادت ماهیانه باید هر ۴ هفته یك‌‌بار اتفاق بیفتد، در حالی‌كه در اكثر خانم‌ها بی‌نظمی‌های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد.  معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یك خانم‌ در تمام طول سال ثابت نیست و ممكن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد.  اولین روز عادت ماهیانه،‌روز اول چرخه یك خانم محسوب می‌شود.  معمولا در روز چهاردهم یكی از تخمك‌ها از تخمدان خارج می‌شود كه به آن تخمك‌گذاری می‌گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا كرده و عادت ماهیانه اتفاق می‌افتد.  معمولا تا ۲ سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی‌نظمی‌های زیادی وجود دارد، اما بیماری،‌كاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی‌نظمی‌در قاعدگی می‌شوند.  حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می‌‌شود.  طول مدت عادت ماهیانه هم از ۲ تا ۱۰ روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یك خانم ثابت نیست.  بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود،‌بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی‌نظمی‌در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشك زنان صحبت شود تا مشكل زمینه‌ای به‌خصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، به خصوص اگر این مسئله در دختر خانم‌ها بیش از ۳ سال طول بكشد.

 

چرا پستان‌ها درد می‌گیرند؟

درد پستان هر از گاهی اتفاق می‌افتد.  این مسئله در دختر خانم‌ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به‌دلیل رشد پستان‌هاست به‌خصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب به‌خصوص در وضعیت امر این درد بیشتر حس می‌شود.  با این وجود از درد پستان‌ها هیچ وقت نباید به راحتی گذشت.  علاوه بر مسئله فوق،درد پستان‌ها در نزدیكی شروع عادت ماهیانه (یك‌هفته قبل) بسیار شایع است كه به‌دلیل ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون اتفاق می‌افتد.  این هورمون‌ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان‌ها را متورم می‌كنند.  در اوایل حاملگی هم درد پستان‌ها شایع است كه دقیقا به‌علت ترشح هورمون‌ها و تاثیر آنها بر پستان است. در صورتی كه درد پستان‌ها در موارد ذكر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسكن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب‌تر برطرف كرد. تغذیه خوب و استراحت كافی در اوایل قاعدگی در تسكین این درد بی‌تاثیر نیست.  بهتر است از یك‌هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و كافئین‌دار (مثل قهوه،چای و شكلات) پرهیز شود.  اگر به‌غیر از مواقع ذكر شده در پستان‌ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشك مراجعه شود.  ‌

 

چه زمانی باید به پزشك مراجعه كرد ؟

در موارد زیر باید با پزشك خود مشورت كنید:

* عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی
* متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه
* خونریزی بیش از ۷ روز
* حجم زیاده از حد خونریزی
* در صورتی كه در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید
* درد شدید هنگام قاعدگی
 

چه مشكلاتی ممكن است زنان در مورد قاعدگی داشته باشند؟

 زنان ممكن است مشكلات مختلفی با دوره های قاعدگی خود داشته باشند برخی از شایعترین آنها عبارتند از :

آمنوره یا عدم وجود عادات ماهیانه: این لغت زمانی به كار می‌رود كه یك دختر خانم تا ۱۶ سالگی پریود نشده باشد ( آمنوره اولیه ) و یا اینكه عادات ماهیانه در خانمی‌كه قبلاً قاعدگی مرتب داشته است قطع شود( آمنوره ثانویه ). علل اصلی آمنوره عبارتند از :بارداری، شیردهی، كاهش وزن شدید دراثر یك بیماری وخیم، ورزش سنگین، استرس و رژیم های غذایی سخت . اختلالات هورمونی یا بیماریهای دستگاه تناسلی نیز ممكن است عامل بیماری باشند.

دیسمنوره یا قاعدگی دردناك: عبارتست از درد خفیف تا بسیار شدید در هنگام خونریزی ماهیانه . معمولاً در زنان و دختران جوان علت خاصی ندارد.  هورمونی به نام پروستاگلندین عامل این مشكل است. بعضی از انواع مسكنها مانند ایبو پروفن و مفنامیك اسید می‌توانند درد را كاهش دهند. گاهی اوقات این مشكل در اثر یك بیماری به نام آندومتریوز می‌باشد .

خونریزی غیر طبیعی از رحم: خونریزی غیر طبیعی رحم با خونریزی قاعدگی متفاوت است. این مشكل ممكن است بصورت خونریزی بسیار حجیم، خونریزی طولانی مدت، پریودهای بسیار نزدیك به هم  و یا خونریزی بین پریودها  خود را نشان دهد. در اوایل سنین قاعدگی و حوالی یائسگی این اختلالات شایعتر هستند.  دیگر علل خونریزیهای غیر طبیعی رحم پولیپها،  فیبروم ها، عفونتها و علل هورمونی هستند.

 

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 

 

دیدگاه‌ها  
1394-10-02 10:56
به نقل از تانيا:
سلام ،
راهي هست تا مدت زمان خونريزي ماهيانه من كه ي هفته است اين ماه كمتر بشه وزود تر پاك بشم

با سلام به شما کاربر گرامی
خیر متاسفانه راهی وجود ندارد.
نقل قول کردن
1394-10-02 10:53
به نقل از maryam:
سلام،دختری هستم 16ساله الان در روز 15قاعدگی خودم هستم میخواستم بدونم برم دکتریانه؟چون 2،3باردیگه هم پریودم بیشتراز 7روز شد...

با سلام به شما کاربر گرامی
بله خونریزی شما زیاد است و بهتر است برای اطمینان با یک پزشک متخصص زنان مشورت کنید.
نقل قول کردن
1394-09-18 17:15
به نقل از فاطمه:
نقل قول: سلام من دختری شانزده ساله هستم ای پنچ ماه است که خوندقاعدگی ام کنی کمتر و رنگ ان قهوه ای شده است من خیلی میترسم سرطان رحم گرفته باشم لطفا کمکم کنید

سلام سرطان رحم در سن شما بسیار نادر است .این اختلالات معمولا به دلایل هورمونی اتفاق می افتد که در سن شما طبیعی است . لطفا فکر منفی نکنید و با یک فوق تخصص غدد مترشحه مشورت کنید .
نقل قول کردن
1394-09-18 17:07
به نقل از zeynab:
سلام.دختری 22ساله و متاهل هستم 20ام هر ماه پریود میشدم اما این ماه 9 1م پریود شدم قبلا ترشحات پنیری و با بوی ماهی گندیده داشتم اما خود به خود خوب شد آیا این زود شدن پریودم نشان دهنده مشکلی است؟؟

داشتن یک روز تاخیر در قاعدگی مشکل محسوب نمی شود.
نقل قول کردن
1394-09-18 17:04
به نقل از S:
سلام من 26 سال دارم . 4 ماه و 10روز است که زایمان کردم. تا 40 روز لکه بینی داشتم . در این مدت 3 بار پریود شدم. این ماه 10 روز است که پرید نشدم. تست حاملگی زدم منفی بود. این عادی است یا نه ؟

اگر تست حاملگی منفی بوده احتمالا در اثر شیر دهی است .اکثر خانمها در شیر دهی با قطع پریود یا نا منظمی مواجه میشوند بنابر این جای نگرانی نیست . در صورتی که این مشکل برطرف نشد به پزشک زنان مراجعه کنید تا تحت بررسی قرار بگیرید.
نقل قول کردن
1394-09-17 19:35
به نقل از ایدا:
سلام
من پریودم خیلی نامنظمه بیشتر ماهای سرد پریود نمیشم الان 25 سالم هست ولی از 13سالگی همینطوری بوده.البته مامانم هم همینطوری بوده و اینکه من هر وقت ورزش بکنم فرداش پریود میشم علتش چیه؟
ممنون

گرچه این حالت ممکن است تا حدی به سابقه خانوادگی شما مربوط باشد اما پریود نشدن به مدت طولانی ممکن است بر روی قدرت باروری شما و سلامت رحم شما اثر بگذارد . لذا حتما به پزشک زنان مراجعه کرده و مشکل خود را مطرح کنید.کیست تخمدان و اختلالات هورمونی از علل شایع این مشکل هستند.
نقل قول کردن
1394-09-15 11:37
به نقل از Raha:
سلام ببخشید من ۱۵ساله هستم و قبلا عادت ماهانه ام نا مرتب بود اما دو ماه پیش واسه مراسم قرص ال دی خوردم عادت ماهانه ام مرتب شده اما این ماه تموم شد دقیقا چهار روز بعدش دارم لکه میبینم میبینم سه روز تمام لکه میبینم و کمرم درد میکنه

بسیاری از دختر خانم ها در چند سال اول بلوغ دچار نامنظمی های قاعدگی میشوند که کاملا طبیعی است و نیاز به درمان خاص ندارد . مصرف قرص های ضد بارداری در این سن برای منظم شدن عادت ماهیانه توصیه نمیشود زیرا با پیشرفت بلوغ و تنظیم خود به خود ترشح هورمونهای زنانه ، عادت ماهیانه منظم میشود . باید توجه داشت که ورزشکاران حرفه ای ممکن است به دلیل تاثیر ورزششدید بر ترشح هورمونهای زنانه دچار اختلال در عادت ماهیانه شوند که با مشاوره متخصص زنان میتوان مشکل را حل کرد و مسلما درمان در ابتدا با تجویز هورمون نخواهد بود.
نقل قول کردن
1394-09-14 14:37
به نقل از آیدا:
سلام من ازتون یه سوال داشتم من خیلی استرس میگیرم 14سال دارم و به باشگاه ژیمناستیک هم میروم و من باید 6 روز پیش پریود میشدم اما نشدم میشه علتش را بگویید؟ ممنون میشم

بسیاری از دختر خانم ها در چند سال اول بلوغ دچار نامنظمی های قاعدگی میشوند که کاملا طبیعی است و نیاز به درمان خاص ندارد . مصرف قرص های ضد بارداری در این سن برای منظم شدن عادت ماهیانه توصیه نمیشود زیرا با پیشرفت بلوغ و تنظیم خود به خود ترشح هورمونهای زنانه ، عادت ماهیانه منظم میشود . باید توجه داشت که ورزشکاران حرفه ای ممکن است به دلیل تاثیر ورزش شدید بر ترشح هورمونهای زنانه دچار اختلال در عادت ماهیانه شوند که با مشاوره متخصص زنان میتوان مشکل را حل کرد و مسلما درمان در ابتدا با تجویز هورمون نخواهد بود.
نقل قول کردن
1394-09-14 14:34
به نقل از سحر:
سلام. دوره ی پریودی من 10 روزه است و فک میکنم خونریزی تقریبا زیادی هم دارم . دردهای قاعدگی هم دارم که با خوردن قرص آهن کمتر میشه. دوره سیکلم هم 35 روزه .ایا این نشانه ها طبیعیه؟؟؟

بله, نشانه هایی که توضیح داده اید هیچکدام غیر طبیعی نیستند و نیازی به نگرانی ندارند .میزان خونریزی را میتوانید با پزشک زنان خود چک کنید . یکی از نشانه های زیاد بودن خونریزی قاعدگی وجود لخته های بزرگ در خون قاعدگی است . تعداد پد های مصرفی نیز تا حدی نشان دهنده میزان خونریزی است و وجود کم خونی شدید اگر دلیل دیگری نداشته باشد میتواند نشانه ای از قاعدگی غیر طبیعی باشد .
نقل قول کردن
1394-07-12 13:25
به نقل از باران:
سلام من 16 سال دارم و در 18مرداد اولین پریودیم رخ داد و الان یک ماه و خردی گذشته که هنوز پریود نشدم باید چکارکنم ازمراجعه به دکترم میترسم لطا کمکم کنیدو درضمن ترشح هم دارم کمککم کنید تروخدا


با سلام به شما کاربر گرامی. نگران نباشید. در سال اول بی نظمی طبیعی است. اگر در ماه بعد هم پریود نشدید به متخصص زنان مراجعه کنید.
نقل قول کردن
1394-07-12 13:24
به نقل از فرشته:
سلام خسته نباشید,24ساله ومدت پنج ماهه ک ازدواج کردم,از زمان دانشجویی وخوابگاه ترشحاتم هردفه فرق میکرد,دکترم رفتم,الان بااینکه بهداشت جنسی رو هم من وهم همسرم رعایت میکنیم امااحساس میکنم بازم فرق کردن بعضی وقتا فک میکنم رنگش زرده گاهیم سبزخیلی خیلی کم رنگ,نمیتونم کامل تشخیصشون بدم


با سلام به شما کاربر گرامی. ترشحات طبیعی باید رقیق و بی رنگ و بی بو باشند. ترشحات غیر از این حالت اغلب نشانه عفونت هستند، برای معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید.
نقل قول کردن
1394-07-01 15:14
به نقل از مهری:
سلام من دختری 22 ساله هستم از ابتدا فاصله بین دو پریودم زیاد بود و حدود 36 روز میشد که البته آن هم هر بار چند روزی جلو یا عقب میرفت میخواستم ببینم که آیا این مسئله خطرناک هست برای من یا نه چون شنیدم برای بارداری مشکل ایجاد میکنه و من الان خیلی ترسیدم
و مسئله ی دیگه ام اینکه این دفعه پریودم نزدیک 1 ماه طول کشید و من هر جند روز ی بار فکر میکردم تموم شده و غسل میکردم ولی دوباره میومد بعد از 1 ماه که تموم شد 17 روز گذشت و دوباره پریود شدم البته اینم بگم که تو این مدت همش درگیر ی مسئله ی عاطفی بودم و استرس شدید داشتم قبلا پریودم سر 7 روز تموم میشد آیا این مسئله مشکل داره یا نه ممنون میشم جواب سوالاتمو بدید با تشکر


با سلام به شما کاربر گرامی. اگر همیشه 36 روزه است مشکلی نیست نگران نباشید. خونریزی یک ماهه شما احتمالا به دلیل مشکل عاطفی بوده است اگر باز هم تکرار شد به متخصص زنان مراجعه کنید.
نقل قول کردن
1394-07-01 15:13
به نقل از مایده:
من ۱۴ سالمه ۳ساله پریود میشم تعداد روز های مریضی مثل همه فقط تعداد بین روز هاش فرق میکنه مشکل خاصی هست?


با سلام به شما. یعنی نامنظم است؟
نقل قول کردن
1394-06-09 13:25
به نقل از سحر:
سلام من دختری 14ساله هستم
من وقتی قرص اهن می خورم زود پریود می شوم و خون بیشتری از دست می دهم
علت چیست؟
گاهی اوقات هم دنبالچه و محل خروج مدفوع درد میکند و نمیتوانم یکسره بشینم و محل دفع مدفوع یک دفعه درد میکند و ول میکند و ............هی این عمل تکرار می شود
لطفا برای هر دسه راهنمایی کنید
ممنون


با سلام به شما کاربر گرامی. قرص آهن ارتباطی به تاریخ پریود ندارد. در مورد دردی که دارید باید توسط پزشک معاینه شوید.
نقل قول کردن
1394-05-31 16:41
به نقل از زیبا:
سلام من دختری 16ساله ام که تقریبا پریودم منظم بود ولی چند ماهیه که خیلی دیر به دیر پریود میشم الانم 46روزه از پایان دوره ی قبلی میگذره و پریود نشدم نگرانم نکنه مشکلی دارم ؟به نظرتون باید به پزشک مراجعه کنم یا نه؟در ضمن به شدت خجالت میکشم از مراجعه به پزشک؟؟؟؟؟؟؟؟


با سلام به شما کاربر گرامی. حتما به پزشک مراجعه کنید. نگران نباشید پزشک شما را معاینه نخواهد کرد.
نقل قول کردن
1394-05-31 16:31
به نقل از مهربان:
سلام 17 ساله ام و مجرد،من حدود یک سال هست که دوران پریودم 14 روزه هست ، ب طوری که 7 روز اول خونریزی ام طبیعیه و 7 روز بعدی هر روز حدود 4-5 قطره خون به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره روی لباسم میبینم ، استرس زیادی هم دارم به خاطر تحصیل و زندگیم، ایا خطرناک است؟


با سلام به شما کاربر گرامی. توصیه می کن حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. این حالت طبیعی نیست.
نقل قول کردن
1394-05-07 11:47
به نقل از سارا:
با سلام
دختري 22 ساله هستم،بعد از پايان دوره قاعدگي عمل آپانديس داشتم و يک هفته بعد از عمل دوباره دچاره قاعدگي شدم،آيا ممکن است بخاطر ترس و استرس بوده باشد؟


با سلام به شما کاربر گرامی. بله استرس نظم قاعدگی را به هم می ریزد. اگر این حالت در ماه آینده هم تکرار شد، با متخصص زنان مشورت کنید.
نقل قول کردن
1394-04-22 09:49
به نقل از گل همیشه بهار:
باسلام اگرخودزن درزمانی پریوداست نزدیکی کنیم راضی باشدحکمش چیه باتشکر


با سلام به شما کاربر گرامی. این کار از لحاظ پزشکی صحیح نیست.
نقل قول کردن
1394-04-15 10:46
به نقل از ماریا:
سلام من دختری ۱۳ ساله هستم وقتی پریود می شوم کمر درد میگیرم و نیز خونریزی ام نسبت به هم سن و سالانم زیاد است علت چیست؟


با سلام به شما کاربر گرامی. این علایم طبیعی است. نگران نباشید. قاعدگی در همه خانم ها یکسان نیست.
نقل قول کردن
1394-04-14 15:46
به نقل از الهام:
با سلام و خسته نباشید ،
من 25 سالمه و الان در دوران عقد به سر میبرم.یه مشکلی برام پیش اومده بود، چند هفته ی قبل که احساس کردم مایع خارج شده از واژنم به حالت پنیرک پنیرک هست، به پزشک مراجعه کردم ، دکتر با معاینه چیزی ندید ولی بنا ب گفته خودم چند قرص انتی بوتیک تجویز کرد، اما من مصرف نکردم. الان 3 روز سیکلم ماهیانم عقب افتاده . میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟ با توجه به ترس از بارداری از بی بی چک هم استفاده کردم و جواب منفی شد. آیا روزه داری ممکنه به این موضوع ربط داشته باشه؟!! لطفا راهنمایی کنید. تشکر.


با سلام به شما کاربر گرامی. ترشحاتی که داشته اید عفونت قارچی بوده است و باید داروهایتان را مصرف می کردید. تاخیر در پریودتان ارتباطی با قارچ ندارد. استفاده از بی بی چک بعد از سه روز زود است. اگر تاخیر ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید.
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

loading...

X