تازه های آیین همسرداری


در این مطلب قصد داریم به عادت‌های غلط و بی‌توجهی به بهداشت فردی بپردازیم و به شما بگوییم كه برای همسرتان مهم است كه بهداشت را رعایت كنید.
 
بهداشت فردی زیر یك سقف
دلایل جذابیت‌های انسان‌ها متفاوت است. بعضی‌ها به خاطر ظاهر خوبشان جذابند، بعضی به خاطر اخلاق خوششان و دلایل مختلف دیگر. اما برای این‌كه برای هم جذاب و دوست‌داشتنی باشیم یكی از مسائل مهم تمیز بودن و مرتب بودن است. حتما بارها دیده‌اید چهره‌های زیبایی را كه به خاطر دندان‌های نامرتب و كثیف زشت به نظر می‌آیند و انسان‌هایی كه بهداشت فردی خود را رعایت نمی‌كنند و فكر می‌كنند كسی متوجه این امر نیست. در حالی كه اطرافیان سعی می‌كنند از او دور شوند.

در زندگی زناشویی، هم زن و هم مرد در تلاش است كه برای همسرش دوست‌داشتنی بماند و جذابیتش روز به روز بیشتر شود. بسیاری از زن‌ها و مردها شكایتشان از همسر خود رعایت نكردن بهداشت فردی است و این امر زندگی زناشویی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
رعایت نكردن بهداشت می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی مثل یادگیری عادت‌های غلط در كودكی و عدم آموزش والدین باشد و گاهی نیز نشانه اعتراض به موضوع خاصی باشد.
 
در این مطلب قصد داریم به عادت‌های غلط و بی‌توجهی به بهداشت فردی بپردازیم و به شما بگوییم كه برای همسرتان مهم است كه بهداشت را رعایت كنید.
 
مظاهر بهداشت فردی
باید بدانید كه بهداشت فردی به معنی تمیز و مرتب نگه داشتن بدن و محیط زندگی است.
یكی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین قسمت‌های صورت دهان است. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند زیبایی شما را دوچندان كند. مسواك زدن یكی از ساده‌ترین اقداماتی است كه باید برای تمیزی و خوشبوبودن دهانتان انجام دهید. چكاپ حداقل هر 6 ماه یكبار برای سالم بودن دندان‌هایتان و نیز رفع بیماری‌های دهان و دندان در رعایت بهداشت دهان شما ضروری است. گاهی افراد به دلایل مختلف از قبیل ترسیدن از دندانپزشكی یا زیاد بودن هزینه دندانپزشكی و... به بهداشت دهان خود اهمیت نمی‌دهند و مشكلات آن را جدی نمی‌گیرند تا به بیماری بزرگ‌تری تبدیل می‌شود كه هم هزینه مالی و هم هزینه جسمی بیشتری را متحمل می‌شوند و روی سلامتی قسمت‌های دیگر بدن نیز تاثیر منفی می‌گذارد. از طرفی وقتی شما دهان بیماری داشته باشید همسرتان حتی از حرف زدن با شما نیز لذت نخواهد برد.
 
 
حمام كردن و بهداشت بدن از مسائلی است كه گاهی افراد از آن فقط برای بیرون رفتن از خانه استفاده می‌كنند. بدنی تمیز و خوشبو از ابتدایی‌ترین وظایف شما در زندگی زناشویی است. اگر از آن دسته از افراد هستید كه بدنتان تعریق زیادی می‌كند حتما زود به زود حمام بروید و از خوشبوكننده‌های بدن ضد عرق استفاده كنید.
 
به ظاهر خود برسید. بسیاری از جدایی‌ها در زندگی مشترك از آنجایی شروع شده است كه زوجین دیگر به هم اهمیت نداده و كم‌كم جذابیتشان را برای هم از دست داده‌اند. اگر شما سعی كنید كه همیشه در برابر همسرتان آراسته باشید همیشه نیز جذاب خواهید بود.
 
به موی خود نیز برسید و اگر سرتان شوره دارد برای درمان آن به پزشك مراجعه كنید. آرایش موها و لباستان را طوری انتخاب كنید كه به شما بیاید و زیباترتان كند و در انتخاب آنها از همسرتان نیز نظر بخواهید.
 
بهداشت دست و پای خود را نیز رعایت كنید. هم زنان و هم مردان دوست دارند كه همسرشان دستان و پاهای تمیز و لطیفی داشته باشد. درست است كه خانم‌ها پوست لطیف‌تری دارند، اما این دلیل نمی‌شود كه مردان پوستی سخت و خشن پیدا كنند. گاهی نیز به دلیل داشتن بعضی شغل‌ها ممكن است برخی جاهای دست و پا به اصطلاح پینه ببندد، اما در كل می‌توان با استفاده از سنگ پا برای از بین بردن زبری كف پا و استفاده از مرطوب‌كننده‌ها برای داشتن دستی لطیف و البته رعایت بهداشت ناخن‌ها از دستان و پاهایی زیبا و سالم برخوردار شد. حواستان به بوی پای خود نیز باشد و حتما آن را از بین ببرید و هیچ‌گاه با پاهایی كه بو می‌دهند در خانه قدم نزنید.
 
بهداشت محیطی كه در آن زندگی می‌كنید نیز مهم است و می‌توان آن را تا حدی جزو بهداشت فردی به حساب آورد. اما یادتان باشد كه هم زن و هم مرد در زندگی مشترك نسبت به بهداشت محیط زندگی خود مسوولند و باید با كمك هم و اصلاح عادات غلط محیط زندگی خود را تمیز و سالم نگه دارند و كارهای خانه را روی دوش یك نفر نیندازند.
 
 
عادات ناپسند غیربهداشتی
گاهی بعضی افراد به دلیل عدم آموزش در خانواده عادات غلطی را با خود به زندگی مشتركشان می‌آورند و همسرشان از این عادات ناراحت می‌شود و گاهی نیز باعث بروز مشكلات در زندگی زناشویی آنها می‌شود.
 
 برخی از این عادت‌ها از این قبیل‌اند:
سرفه و عطسه: هرگاه سرفه یا عطسه می‌كنید جلوی دهان خود را بگیرید و سعی كنید كه صداهای ناهنجار و غیرمتعارفی نداشته باشید. درست است كه عطسه و سرفه یك امر تقریبا غیرارادی است اما تا حدی می‌توان آن را كنترل و مهار كرد.
 
گوش و حلق و بینی: تمیز كردن بینی و گوش و خالی كردن گلو عملی است كه معمولا برای افرادی كه شاهد این اعمال هستند مشمئزكننده است. همسر شما هم اگرچه عاشق شماست اما دوست ندارد كه این اعمال را در حضور او و بدون هیچ ملاحظه‌ای انجام دهید. حمام و دستشویی جایی است كه شما می‌توانید یك آزادی نسبی در مورد این اعمال داشته باشید و برای كسی مزاحمت ایجاد نكنید.
 
 
تمیز نیستم، چون اعتراض دارم
گاهی افراد در مقاطعی نسبت به نظافت و بهداشت خود بی‌توجه می‌شوند، در حالی كه همیشه این‌طور نیستند. این افراد معمولا از عدم رعایت بهداشت برای نشان دادن اعتراض‌شان استفاده می‌كنند كه البته معمولا به صورت ناخودآگاه است. درست است كه این اتفاق ممكن است برای اكثر ما بیفتد و مثلا یك روز یا چند ساعت حوصله رسیدگی به خود را نداشته باشیم یا به علت مریضی‌های جسمی شرایط رسیدن به ظاهر و بهداشت خود را نداشته باشیم اما گاهی افراد به شكل بیمارگونه دچار این وضعیت می‌شوند كه می‌تواند دلایل مختلف روحی داشته باشد.
 
یكی از این دلایل می‌تواند افسردگی باشد. وقتی افراد از لحاظ روحی افسرده یا خسته باشند، اولین فردی كه به او بی‌اهمیت می‌شوند خودشان است.
 
دلیل دوم می‌تواند اعتراض به چیزی در زندگی باشد مثل مورد توجه نبودن و بی‌اهمیتی‌های همسر به او یا خستگی از كارهای خانه یا مشكلات كاری بیرون از خانه، ارضاكننده نبودن زندگی و بی‌هدف بودن و گاهی به خاطر این‌كه همسرش به خود نمی‌رسد او نیز مانند همسرش نسبت به خود بی‌اهمیت می‌شود و... .
 
بیماری‌های دیگر روحی نیز می‌تواند زمینه‌ساز این امر باشد و باعث شود كه فرد به خود رسیدگی نكرده و بهداشت فردی خود را رعایت نكند، برای همین امر اگر مشاهده كردید كه همسرتان به طور مقطعی یا یكباره نسبت به خود بی‌توجه شد و این مطلب ادامه پیدا كرد بدانید مشكل چیز دیگری است و در صورت لزوم از یك روان‌شناس كمك بخواهید تا راهنمایی‌تان كند.
 
 
بهداشت وسواس‌گونه
بعضی افراد از همسرانشان نه به دلیل این‌كه بهداشت را رعایت نمی‌كنند بلكه به خاطر این‌كه با رعایت افراطی بهداشت زندگی زناشویی‌شان را مختل كرده‌اند شكایت دارند.
 
افراط و تفریط در هر مساله‌ای می‌تواند مضر و برای افراد دردسرساز باشد. رعایت بهداشت نیز به صورت افراطی، هم برای خود فرد و هم برای افراد دیگر دردسرساز است. ممكن است افراد آنقدر در بهداشت افراط كنند كه دچار وسواس شوند و آن وقت زندگی با آنها بسیار سخت می‌شود و حتما باید تحت درمان قرار بگیرند. افرادی كه دچار وسواسند در معرض خطر ابتلا به اختلالات دیگر روحی نظیر افسردگی و بی‌اشتهایی و... می‌باشند. در نظر داشته باشید كه برای پیشگیری از بروز وسواس باید با هرگونه وسواس كوچك و غیرمتعارفی مقابله كرد تا این وسواس‌ها گسترش پیدا نكنند و رفته‌رفته بزرگ‌تر و عمیق‌تر نگردند.
 
رعایت بهداشت بدون افراط و تفریط و با اصلاح الگوهای غلط رفتاری می‌تواند سلامت و نشاط را برای شما به ارمغان بیاورد و در زندگی زناشویی به شما عمری طولانی‌تر برای در كنار هم زیستن و جذابیت بیشتر برای عشقی بیشتر هدیه دهد.
 
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:jamejamonline.ir
 
 
مطالب پیشنهادی:
چگونه دوباره شروع کنیم؟(رهنمودهایی برای ازدواج افراد مطلقه)
نامه بسیار زیبای نادر ابراهیمی به همسرش(قابل توجه زوجها)
رهنمودهایی برای یک رابطه بادوام و عاشقانه بین همسران!
نگرانم، احساس میکنم همسرم مرا فریب می دهد
بعد از اینکه بچه دار شدیم ،‌ رابطه زناشویی‌مان تمام شد!!
 
 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

X