علی شکوهی: آنچه از مجموع سخنان جناب رییسی بر می‌آید و تاكنون از زبان ایشان شنیده شد به گمان من بیان یك دسته شعارهای كلی است كه برنامه اجرایی مشخصی آن را حمایت نمی‌كند.

رییسی بی‌برنامه‌ترین و شعاری‌ترین نامزد است

ایام تبلیغات انتخابات در حال پایان یافتن است و بعید است رقبای دولت حرفی را ناگفته گذاشته باشند و ادعایی را مطرح نكرده و وعده‌هایی را نداده باشند. امیدوارم یك مركز و نهادی ابتكار به خرج دهد و همه این سخنان را گردآوری كرده و با تحلیل محتوا به بررسی ماهیت سخنان و انتقادهای مطروحه اقدام كند تا معلوم شود كه این سخنان و اظهارات و وعده‌ها از چه میزان صحت و اتقان برخوردار بودند و كدامین راهكار عملی برای اداره كشور را شامل می‌شدند. طبعا اگر در این میان برنامه‌هایی وجود دارد كه دولت به آن توجه نداشت، از آن استفاده شده و قدمی برای حل معضلات برداشته شود.

آنچه از مجموع سخنان جناب رییسی بر می‌آید و تاكنون از زبان ایشان شنیده شد به گمان من بیان یك دسته شعارهای كلی است كه برنامه اجرایی مشخصی آن را حمایت نمی‌كند. رییسی هیچ سابقه نمایندگی مجلس و وزارت ندارد و به همین دلیل كار مستقیم برنامه‌ریزی و اجرایی نكرده است. جایگاه ایشان در سازمان بازرسی كل كشور می‌توانست به او برای آشنایی با برنامه‌نویسی و امور اجرایی كمك كند اما زاویه نگاه بازرسی جنبه نظارتی دارد و به همین دلیل با زاویه نگرش برنامه‌نویسان و مجریان متفاوت است.

شاید همان نگرش نظارتی در قوه قضاییه باعث شده است كه او انجام هر كاری را راحت و ساده تلقی می‌كند و درباره همه موضوعات به آسانی سخن می‌گوید و گویی هیچ مشكلی سر راه تحقق این اهداف وجود ندارد. در نگرش از موضع تماشاچی و ناظر خارجی، انسان می‌تواند تمامی اشكال‌ها را ببیند اما كافی است خودش را در جایگاه مجری بنشاند تا معلوم شود كه كار چقدر مشكل است و نمی‌توان بدون برنامه درست یا با برنامه‌های شعاری‌ كاری را به پیش برد.

بر این باورم كه رییسی بی‌برنامه‌ترین نامزد است و شعاری‌ترین برنامه را مطرح كرده است. رای آوردن او یعنی سپردن كشور به دست تجربه و خطایی تازه و نادیده گرفتن همه تجارب تلنبار شده كارشناسان ما در چند دهه اخیر. اگر رای بیاورد بسیار زودتر از انتظار مجبور به تغییر رویه خواهد شد و مجبور می‌شود بسیاری از وعده‌هایش را نادیده بگیرد.

 

منبع: اعتماد

 

 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
واکنش تند نوه امام به نامه مذاکره با آمریکا
حجت‌الاسلام اشراقي نوه امام‌خميني با اشاره به نامه برخي فعالان سياسي به مسئولان نظام براي مذاکره با ترامپ، آن را نامه‌اي براي دعوت به ذلت و زبوني مردم ايران توصيف کرد.

loading...

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 

X