سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد آرای سفید و ناخوانا باطل محسوب می‌شوند و براى هیچ نامزدى محسوب نمى‌شوند، ولى جزو آرایى است که در جمع مشارکت محسوب مى‌شود و تعیین‌کننده است.

آرای سفید و ناخوانا باطل هستند

 عباسعلى کدخدایى سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه حضورش در ستاد مرکزی نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران با اشاره به مشارکت هموطنان خارج از کشور در انتخابات و نظارت شوراى نگهبان بر شعب اخذ رأی در خارج از کشور، اظهار داشت: مقدمات برگزاری انتخابات در بیش از حدود یکصد کشور مهیا شده است تا هموطنان ما بتوانند در آن کشورها رأى بدهند، به غیر از یک یا دو کشور که علیرغم تلاش دوستان در وزارت کشور داشتند، اما اجازه برگزاری انتخابات را ندادند.

وی افزود: بیش از ٣٠٠ شعبه در این یکصد کشور فعالیت دارند، مقدمات باقى کشورها که در آنها جمعیت قابل توجه ایرانى داریم نیز فراهم شده بود.

کدخدایی با بیان اینکه کشور نیوزلند به دلیل تفاوت افقى که داشت اولین کشورى بود که حتى قبل از ایران اخذ رأى را آغاز کرد، افزود: مشکل خاصى در نظارت بر برگزاری انتخابات در خارج از کشور نبوده است، چرا که ما هیأت نظارت بر انتخابات خارج از کشور هم داریم، چند گزارش به دست ما رسیده که نشان مى‌دهد روند برگزاری انتخابات خوب بوده و مشارکت نیز نسبت به جمعیت هموطنان در خارج از کشور خوب بوده است و مشکل خاصى هم گزارش نشده است.

وی درباره سرنوشت آرای سفید نیز با بیان اینکه قانون انتخابات در بحث آراء یک تفکیک سه‌گانه دارد، آرای صحیح، آرای باطله مأخوذه و آرای باطله غیرمأخوذه؛ گفت: آرای صحیح آرایی هستند که در صندوق مى‌رود و شمارش مى‌شود، آرای باطله مأخوذه نیز آرایی مانند آرای سفید است، شما مشارکت کرده‌اید ولى رأى سفید است، این رأی براى هیچ نامزدى محسوب نمى‌شود ولى جزو آرایى است که در جمع مشارکت محسوب مى‌شود و تعیین‌کننده است، آرای باطله غیرمأخوذه آرایى است که هم خود رأى باطل است و هم جزو آن آرای مشارکت محسوب نمى‌شود، مانند آرایی که از طریق خرید و فروش، آرای تکرارى و امثالهم ایجاد مى‌شود.

سخنگوى هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان درباره امکان جابجایى آرا توضیح داد: با توجه به اینکه چند انتخابات با هم برگزار مى‌شود، ما ناظرین را آموزش دادیم و دوستان در هیأت‌هاى اجرایى موظفند تا مردم را راهنمایى کنند تا حدالمقدور اشتباهى صورت نگیرد، ولى ممکن است فردى اشتباهاً رأیى را در صندوق دیگر بیندازد، براى مثال رأى ریاست‌جمهورى را به صندوق انتخابات شوراهاى اسلامى شهر بیندازد، چون در پایان آراء شمارش و قرائت مى‌شود، اینگونه آراء به عنوان جایگاه اصلى خود محسوب مى‌شوند.

*********************************************

 اطلاعیه شماره 22 ستاد انتخابات کشور منتشر شد که به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (22)

نظر به اینکه در برگهای رأی انتخابات شوراهای اسلامی، قسمتی برای نوشتن کد نامزدها در نظر گرفته شده است، به اطلاع هموطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می‌رساند اگر چه نوشتن کد نامزدها بخصوص در مواردی که تشابه اسامی نامزدها وجود دارد، در زمان شمارش آراء از تضییع حقوق ایشان جلوگیری می کند ولی چنانچه در برگ‌های رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می کند .

ستاد انتخابات کشور

 

منبع: فارس

 

 

 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
بازداشت کودکان مهاجر در آمریکا
کارشناسان سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای بازداشت کودکان مهاجر توسط دولت آمریکا را محکوم کرده و آنها را مصداق شکنجه دانسته است.

loading...

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 

X