کارشناس مسئول شبکه لرزه نگاری قوچان گفت: مردم استان خراسان شمالی نگران نباشند زلزله اصلی اتفاق افتاده پس لرزه ها نشانه خوبی از تخلیه انرژی زمین است.

وقوع پس لرزه ها نشانه خوبی از تخلیه انرژی زمین در خراسان شمالی است

علیرضا مهراب کارشناس مسئول شبکه لرزه نگاری قوچان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: آزاد سازی انرژی به ثبات گسل منجر خواهد شد. وی با بیان اینکه هم اکنون با آزادسازی انرژی این گسل در حال ثبات است افزود: مردم آرامش خود را حفظ کنند ولی همیشه باید آمادگی کامل در برابر حوادث بخصوص زلزله را داشته باشند.

وی افزود: استان خراسان شمالی منطقه ای لرزه خیز است، گسل های متعدد دارد. وی به زلزله سال 75 نیز اشاره ای کرد و گفت: در این سال تخریب زیادی در روستاها اتفاق افتاد. زلزله ای شنبه شب هفته جاری با قدرت 5.7 ریشتری ساعت 22و 30 دقیقه و 58 ثانیه استان خراسان شمالی را لرزاند که مرکز کانون آن در شهر پیش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود. شمار مصدومان این زمین لرزه به بیش از 400 نفر رسید که دو نفر نیز جان خود را از دست دادند.
پس از وقوع زلزله 55 پس لرزه در خراسان شمالی رخ داد.

مهراب اعلام کرد: از زمان وقوع زلزله شنبه شب تاکنون 55 پس لرزه در این استان به وقوع پیوسته است. کارشناس مسئول شبکه لرزه نگاری قوچان گفت: بزرگی تمامی این پس لرزه ها بین 1.5 تا 3.5 ریشتری بوده است.

استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد. این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت. زلزله شنبه شب هفته جاری نیز با قدرت 5.7 ریشتری در این استان دو کشته و بیش از 400 مصدوم داشته است.

 

منبع: ایرنا

 

 

 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
مخالفت خاتمی با درخواست مذاکره مستقیم با آمریکا
رئیس دولت اصلاحات ضمن انتقاد از نامه درخواست مذاكره مستقیم گفت: در شرایطی که این افراد با ادبیات کاملا خصمانه و موهن علیه کشور تهدید و توهین می‌کنند، پیشنهاد کنار گذاشتن آداب دیپلماتیک و مذاکرات بی‌قید و شرط با آمریکا، نقض کرامت ایران است.

loading...

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 

X