معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: با اصلاح اندیشه های پایه در جامعه و توجه جدی به سرمایه های انسانی، وقف در عرصه علم و فناوری جلوه تازه ای از سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، سورنا ستاری اعطای جایزه تحصیلی امام صادق(ع) از سوی سازمان اوقاف به مستعدان برتر را اقدامی فرهنگی عنوان کرد و گفت: توسعه علمی کشور نیازمند ورود بخش خصوصی و گسترش تعامل با نهادها و دستگاه های حکومتی و دولتی است. 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار کرد: مهمترین اولویت دولت و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری از ابتدای کار دولت، اصلاح فرهنگ اقتصادی کشور بوده است .
ستاری نیروی متخصص و متعهد را مهم ترین پایه اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت : همه کشورهای پیشرفته که امروزه به عنوان قطب های اقتصادی مطرح می شوند در حوزه علم و فناوری نیز پیشران هستند این موضوع به خوبی نشان می دهد که اقتصاد امروز جهان بر پایه مغز و دانش استوار اس .
وی با اشاره به پیشینه غنی ایرانیان در علم، فناوری و تجارت افزود: ایران در طول تاریخ همواره مبدا علم و فناوری بوده و بزرگان بسیاری را به جهانیان معرفی کرده است اما در صد سال اخیر و با اتکای مصرف نفت و منابع طبیعی پایه های فکری اقتصاد ایران به اقتصاد نفتی گرایش پیدا کرده است و همین موضوع مهمترین عامل عدم رونق اقتصادی کشور است.
رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم اصلاح ساختار فرهنگی کشور گفت: خوشبختانه در سال های اخیر اقدامات مهمی در حوزه فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ دانشگاه به سمت کارآفرینی و استارتاپ صورت گرفته و همین موضوع سبب شده است که شرکت های دانش بنیان بسیاری ایجاد شود که دربازه زمانی کوتاهی به ارزش چند هزار میلیارد دلاری برسند. این شرکت ها قطعا در آینده نزدیک به عنوان مهم ترین اهرم های اقتصادی کشور جایگزین شرکت های نفتی خواهند شد .
ستاری اعتماد به نفس، خودباوری و خلاقیت را از نتایج گسترش اکوسیستم کارآفرینی دانست و اشاره کرد: گرچه فضای کسب و کار کشور مناسب نیست اما باید بدانیم رونق پایدار اقصادی جز با ورود خلاقیت، ابتکار و نوآوری به چرخه اقتصادی کشور حاصل نمی شود.
وی با اشاره به لزوم تزریق توان بخش خصوصی به عرصه دانش بنیان تصریح کرد: رکود در اقتصاد نفتی با رکود در اقتصاد دانش بنیان متفاوت است؛ در اقتصاد نفتی هرگاه عرصه برای دلال بازی، تنگ شود اقتصاد به رکود می رسد حال آن که پایه و اساس اقتصاد دانش بنیان توان و قابلیت نیروی انسانی متخصص است که هرگز دچار رکود نمی شود.
ستاری در ادامه با اعلام آمادگی برای همکاری با دیگر سازمان ها و دستگاه ها برای انجام پروژه همکاری مشترک؛ سازمان اوقاف را یک نمونه خوب تعامل دانست و افزود : در آینده نزدیک جایزه تحصیلی امام صادق (ع) به یکی از افتخارات سازمان اوقاف تبدیل می شود و قطعا دستاوردهای ارزشمند این اقدام متوجه همه کشور خواهد شد.
رییس بنیاد ملی نخبگان در پایان با تاکید بر این که اقتصاد منبع محور هرگز نمی تواند اقتصاد برتر دنیا باشد افزود: کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله ایران با فروش نفت و گاز به اقتصاد پویا و پایدار نمی رسند همان گونه که کشورهای افریقایی با فروش طلا نتوانستند به جایگاه ارزشمندی در اقتصاد بین المللی برسند، آینده اقتصاد جهان را شرکت هایی رقم می زنند که می توانند از مغز انسان متخصص و متعهد به درآمد برسند.
مراسم اعطای نخستین دوره جایزه تحصیلی موقوفه امام صادق (ع ) با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس سازمان اوقاف و خیریه در محل حوزه هنری برگزار شد.

 
منبع: ایرنا
 
 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
پمپئو: قاسم سلیمانی با پولی که از غرب گرفت کارزارهایش را جلو برد
وزیر خارجه آمریکا در سخنانی ضمن تشریح مسیر دیپلماتیک جدید آمریکا در قبال ایران و تهدید به اعمال فشارهای مالی بی‌سابقه، ۱۲ سرفصل خواسته‌های واشنگتن از تهران را برشمرد.

loading...
 

X