محققان دانشگاه ام آی تی راهکاری را یافتند که از اسرار عملکرد درونی شبکه‌های عصبی که برای شناسایی بصری محیط طراحی شده‌اند، پرده برمی‌دارد.

اسرار عملکرد درونی شبکه‌های عصبی

به گزارش ساینس دیلی، شبکه‌های عصبی که از طریق تحلیل مجموعه‌های عظیم داده‌ها، روش‌های انجام محاسبات برای اجرای وظایف خاص را می‌آموزند، بهترین نمونه از سیستم‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شوند و توانایی‌های مختلفی از تشخیص صدا گرفته تا ترجمه خودکار را در اختیار می‌گذارند.

اما عملکرد درونی این شبکه‌ها مانند جعبه سیاهی است که تاکنون هیچکس درون آن را ندیده است. در واقع پس از آموزش این شبکه‌ها، حتی طراحان و سازندگان آن‌ها نیز از اطلاعات مورد پردازش و چگونگی این کار و در مجموع از نحوه کارکرد شبکه هیچ اطلاعی ندارند.
دو سال قبل محققان ام آی تی با استفاده از یک شیوه جدید توانستند اطلاعات کلی از نحوه کارکرد شبکه‌های عصبی به دست آورند. اکنون این محققان راهکار خود را توسعه داده و آن را به یک شیوه خودکار بدل کرده‌اند که قادر است چهار شبکه عصبی را که برای انجام 20 وظیفه خاص از جمله تشخیص بصری صحنه‌ها و اشیا، رنگ‌آمیزی تصاویر خاکستری و حل معماها تربیت شده‌اند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و عملکرد درونی آن‌ها را ردگیری کند.
علت نامگذاری شبکه‌های عصبی این است که این شبکه‌ها با استفاده از مجموعه‌ای از ساختارهای پردازشی مرتبط با هم، ساختار سیستم عصبی انسان را شبیه‌سازی می‌کنند.

 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir
 
 
 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
چهار روزه غنی سازی 20 درصدی را باز می گردانیم
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر خروج آمریکا از برجام، تاکید کرد: امیدوارم طرف مقابل سر عقل بیاید و کاری نکند که هم خودش و دیگران را به دردسر بیندازد.

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 

X