با شروع سال نو بسیاری از افراد تصمیم می گیرند عادات خودشان را تغییر دهند ، مثلاً سیگار را ترک کنند ، بیشتر ورزش کنند ، بهتر با سایر انسانها رفتار کنند و استرس کمتری برای خودشان ایجاد کنند. ولی معمولاً این تصمیم ها فقط بعنوان فکر باقی می مانند بدون اینکه عملی بدنبال داشته باشند.

 

به گزارش گروه علمی ایرنا، تحویل سال نو فرصتی برای تحول است، فرصتی که می توان از آن برای تصمیم های نو در زمینه کنار گذاشتن عادات ناپسند و پیگیری رفتارهای فردی و اجتماعی خوبی که باید به عادت بدل شوند، بهره برد.
ابتدای هر سال افراد زیادی عزم خود را جزم می کنند تا تغییراتی را همچون ترک سیگار، پرهیز از پرخوری، تحرک بیشتر، مراوده با بستگان و یا بهره برداری بهینه از زمان، در رفتارها و شیوه زندگی خود در پیش گیرند، اما فقط گروهی کم شمار از این افراد به تصمیم های خود پایبند باقی می مانند و چه بسا در همان ماه های نخست سال خلف وعده کرده و به رویه سابق بازمی گردند.
با این حال، مطالعات نشان داده اند که اگر اهداف واقع گرایانه باشند و به درستی تعیین و اجرا شوند، آغاز سال نو بهترین زمان برای ایجاد تغییر است.
به نوشته تلگراف، راهکارهایی علمی وجود دارد که به واسطه آنها می توانید فرصت مجددی به خود دهید و در تلاش های خود برای پیاده سازی تصمیم های جدید اعم از برنامه ریزی پیشاپیش و یا مثبت اندیش بودن، موفق شوید.

**تصمیم های خود را به اهداف قابل اجرا بدل کنید
اگر در طول سال های گذشته اهل ورزش نبوده اید و حالا عزم خود را جزم کرده اید که در یک مسابقه دو ماراتون شرکت کنید، موفقیت شما در چنین رقابتی مستلزم یک تلاش شاق است. بهتر است تصمیم بزرگ خود را به اهداف دست یافتنی کوچکتر تقسیم کنید.
براساس مطالعه محققان دانشگاه هرتفوردشایر انگلیس که روی پنج هزار نفر صورت گرفت، ناتوانی در برنامه ریزی برای تصمیم گیری در سال جدید با ناتوانی در دستیابی به هدف ارتباط دارد.
پروفسور ریچارد وایزمن مجری این پژوهش، برخی ایده های غیرکارشناسی همچون الگوبرداری صرف از دیگران را رد کرد و گفت: اگر در پی کاهش وزن خود هستید، صرفا با نصب العین قرار دادن اندام لاغر دیگران به جایی نمی رسید. به واقع، افرادی که در این زمینه موفق شدند، برنامه هایی سهل و گام به گام را اجرا کرده بودند.
علاوه بر این، محرک های مثبت در افراد مختلف متفاوت است، بنا بر این مجموعه ای از فاکتورهای تاثیرگذار مخصوص به خود را بیابید.

**تصمیم گیری را به آخرین لحظات باقی مانده به آغاز سال نو موکول نکنید
پروفسور وایزمن توصیه می کند که افراد آنچه را مایل به تحقق آن هستند، دستکم چند روز قبل از روز اول سال نو مد نظر قرار دهند و بررسی کنند.

**احتمالا بیش از آنچه تصور می کنید، به کمک نیاز دارید
'پاتریشیا فارل' روانشناس بالینی در 'انگلوود'، اعتقاد دارد که هر عادت بدی قابل از بین رفتن است، فقط باید ناپسند بودن آن را پذیرفت، منشا آن را تشخیص داد و سپس تا زمانی که عادت یاد شده کاملا از بین برود، رفتار دیگری را جایگزین آن کرد. اگر فردی عادت بد ناخن جویدن را دارد، می تواند به طور موقت جویدن آدامس را جایگزین آن کند.

**خود را بابت لغزش در پیاده سازی تصمیم ها ملامت نکنید
کامل و بی عیب بودن، دست یافتنی نیست و برخی لغزش ها در مسیر اجرای تصمیم ها امری طبیعی است. بنا بر این اگر قصد کاهش وزن دارید، بابت مصرف یک قطعه شیرینی اضافی، از خود نومید نشوید و به تلاش ادامه دهید. به واقع، همگان فراز و فرود دارند، فقط در این مسیر لازم است از خطاها درس گرفت و به مسیر بازگشت.

**صبور باشید
به گفته دکتر فارل، بهترین راه برای شکستن یک عادت ناپسند، جایگزین کردن آن با یک عادت پسندیده است. اما راه تبدیل یک رفتار خوب به عادت چیست؟
تداوم و استمرار در رفتارهای خوب، آنها را به عادت بدل می کند. برخی از این رفتارها در زمان کمتر و برخی دیگر در زمان بیشتر عادت می شوند. تنها باید شکیبا و پویا بود.

**متمرکز باشید
مقابله با اضطراب هایی که سرمنشا عادات ناپسند هستند، هر چند احتمالا آسان و یا خوشایند نخواهد بود، اما در نخستین گام اهمیت دارد. تمرکز کامل ذهن و مراقبه راهی برای رهایی از افکار اضطراب آور و در نتیجه خلاصی از عادات نامطلوب است.

**برنامه ریزی کنید
تهیه یک برنامه می تواند نقش مهمی در خلاصی از عادت ناپسند داشته باشد. 'مرکز کنترل بیماری ها' در آمریکا در خصوص برنامه ریزی برای ترک سیگار (می تواند برای سایر عادات هم قابل استفاده باشد) پیشنهاد کرده است: یک زمان نهایی برای ترک سیگار تعیین کنید، به نزدیکان و اطرافیان درباره تصمیم خود اطلاع رسانی کنید تا حمایت آنها را هم داشته باشید و نیز دلایل ترک سیگار را فهرست کنید.
این مرکز همچنین توصیه می کند که محرک های منجر به مصرف سیگار را شناسایی کرده و به ویژه در روزهای نخست اجرای تصمیم، از آنها احتراز کنید. براساس نظر مرکز یاد شده، همچنین لازم است که فردی نقش حامی را برای شما داشته باشد تا هر زمان که در آستانه تسلیم و نقض تصمیم خود بودید، به وی مراجعه کنید.

منبع: ایرنا

 

 
 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود
در پی رویدادهای اخیر و تنش‌های به‌وجود‌ آمده در شهر شاهرود، کاظم جلالی، نماینده این شهر در مجلس نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ارسال کرد.

loading...
 

X