عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران گفت: گزارش ارزیابی کیفیت آب شرب تهران که توسط وزارت بهداشت به صورت دوره‌ای تامین می‌شود همیشه محرمانه است و تاکنون به این گزارش دسترسی نداشته‌ایم.

چرا گزارش‌ ارزیابی کیفیت آب شرب تهران محرمانه است؟

وضعیت نامطلوب ایران در حوزه مدیریت منابع آب

دکتر مجیدی - کارشناس تجاری فناوری کشاورزی سازمان تحقیقات کشاورزی: در بسیاری از مناطق کشور محصولاتی را کشت می‌کنیم که اساسا با شرایط آبی منطقه همخوان نیست؛ یعنی مثلا در جایی که دچار کمبود آب است، محصولاتی را در حوزه کشاورزی کشت می‌کنیم که آب فراوان نیاز دارد. یکی از اقداماتی که در تامین آب‌های شرب می‌توان انجام داد این است که چاه‌های کشاورزان توسط دولت خریداری شود و در مسیر تامین آب شرب و بهداشت آن شهر مصرف شود.

رتبه ایران در مدیریت منابع آب در میان ۱۳۳ کشور، ۱۳۲ است!

این رتبه برای مدیریت کل منابع آبی و نه فقط منابع آب شهری داده شده است. وقتی از نبود مدیریت صحبت می‌کنیم یعنی آب شرب یک استان از استان دیگر تامین می‌شود و آب کشت استان از داخل استان تامین می‌شود که این کشت ارزش اقتصادی زیادی ندارد. در برداشت آب ها باید سهم بزرگ کشاورزی، خدمات و صنعت و شرب را تفکیک و مدیریت هر بخش را بررسی کنیم.

دکتر زهرایی - عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران: برای بررسی جایگاه ایران باید ببینیم شاخص‌های این رتبه بندی چه هستند. پس از آن باید بررسی شود اطلاعات مربوط به این شاخص ها به درستی اعلام شده است یا خیر. دلیل این ابهام آن است که اساسا جریان آمار و اطلاعات در ایران شفاف نیست و به همین دلیل برخی رتبه ایران در مدیریت منابع آب را درست و واقعی نمی‌دانند.

در حوزه منابع طبیعی هیچ کدام از سیستم های موفق منابع آب و مدیریت محیط زیست با مخفی کردن اطلاعات منابع طبیعی نمی‌توانند به موفقیت دست پیدا کنند. در حقیقت راحت‌ترین راهی که می توانید مردم را به عنوان سرمایه اجتماعی ارزشمند در حفاظت و مدیریت بهره برداری از آب سهیم کرد، شفاف سازی درباره اطلاعات و بحران های آب و محیط زیست در کشور است.

البته گزارش ارزیابی کیفیت آب شرب تهران که توسط وزارت بهداشت به صورت دوره ای تامین می شود همیشه محرمانه استو تاکنون به این گزارش دسترسی نداشته ایم.

سوال این است اگر کیفیت آب تهران بر اساس ادعای وزارت نیرو خیلی خوب است چرا گزارش آن محرمانه است؟


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
واکنش سناتور روس به تصمیم بر اخراج دیپلمات های روس از واشنگتون
یک سناتور ارشد پارلمان روسیه هشدار داد در صورتی که آمریکا در حمایت از لندن تصمیم به اخراج دیپلمات‌های روس از این کشور بگیرد، مسکو فورا اقدامات متقابل را صورت خواهد داد.

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 

X