بازیگران ایرانی از چه چیزهایی می ترسند! ترس از سکته قلبی تا ترس از دریا!
هرشخصی در زندگی اش از چیزهایی می ترسد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از بازیگران سرشناس کشورمان از چه چیزی می ترسند!

برخی از رایج‌ترین فوبیاهای بازیگران ایرانی!

 

***    مجید صالحی و هراس از سکته قلبی
     مجید صالحی، بازیگری است که بیشتر در کارهای طنز بازی کرده است. از فیلم‌های «استراحت مطلق» گرفته تا «پیتزای مخلوط» و «کلاهی برای باران». او چندی پیش تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت و در این باره این‌گونه برایمان می‌گوید:


فوبیایی که در زندگی دارید، چیست؟
من مشکل قلبی دارم و می‌ترسم هر لحظه قلبم از کار بیفتد. البته یک بار عمل کردم اما خوب نشدم. به هر حال از این می‌ترسم که یک جا نشسته باشم و یک دفعه سکته کنم.


دیگر چه چیزی شما را آزار می‌دهد؟
اینکه این اتفاق زمانی بیفتد که سر صحنه باشم و گروه فیلمبرداری به خاطر من مجبور شوند کار را تعطیل کنند. در این صورت من خیلی شرمنده خواهم شد. به همین دلیل 2 سال است دیگر در تئاتر بازی نمی‌کنم زیرا می‌ترسم این اتفاق برایم روی صحنه بیفتد و از این جهت خاطره خوبی برای دیگران به جا نگذارم.


از ارتفاع و حیوانات نمی‌ترسید؟
نه، اتفاقا برایم همیشه همراه با هیجان بوده است.


چطور می‌شود با ترس‌های زندگی مقابله کرد؟
با توکل به خدا و بالا بردن اعتماد به‌نفس.


***    رضا فیاضی و هراس از مرگ و روزهای آخر اسفند

رضا فیاضی، بازیگری است که از کارهای او خاطره خوبی داریم؛ از «دنیای شیرین دریا» گرفته تا «قطار ابدی» و «روزگار قریب». او نیز مثل همه آدم‌های دیگر فوبیاهایی دارد که آنها را این‌طور تعریف می‌کند:


فوبیای شما در زندگی چیست؟
     ترس از مرگ. من در یک برهه از زندگی‌ام نخواستم در تلویزیون کار کنم. به همین دلیل عقب‌نشینی کردم و این مدت به شدت افسرده شدم و عصبی بودم. به هر حال می‌ترسم بمیرم و کارهای زیادی داشته باشم.


دیگر چه چیزی شما را آزار می‌دهد؟
نزدیک عید نوروز که می‌شود، استرس زیادی من را می‌گیرد، طوری که عضلات بدنم منقبض می‌شود و باید یک جوری خودم را آرام کنم.


تا به حال کسی به شما کمک کرده که بتوانید از این استرس رها شوید؟
یک مدت نزد یک روان‌شناس می‌رفتم و کمک می‌گرفتم اما از آن به بعد همسرم نقش بسزایی در بهبود حال من داشت و با وجود ایشان بهتر می‌توانم استرسم را کنترل کنم.


***    مهدی امینی‌خواه و هراس از دریا

امینی‌خواه فارغ‌التحصیل رشته بازیگری از دانشکده هنر و معماری تهران و بازیگر سینما و تلویزیون است. او در کارنامه بازیگری خود آثاری مانند «چگونه میلیاردر شدم؟»، «نسل سوخته»، «زن زیادی»، «شاخه گلی برای عروس» و «زن بدلی» را به ثبت رسانده است. امینی‌خواه نیز پاسخگویمان شد:


از چه چیزی بیش از هر چیز دیگری می‌ترسید؟
من نسبت به عمق دریا یعنی غواصی کردن فوبیا دارم زیرا دوران نوجوانی زمانی که 13-12 ساله بودم، نزدیک بود در دریا غرق شوم. شاید ترسم اندکی از این باشد. البته اگر تصمیم جدی برای غواصی بگیرم، با شرکت در یک کلاس غواصی می‌توانم مساله زیر دریا و عمق را برای خودم حل کنم.


دیگر از چه هراس دارید؟
هر فردی براساس مسیر‌هایی که در زندگی طی کرده، شکست‌ها و موفقیت‌هایی دارد که شکست‌ها نقطه ترس یا ضعف او و موفقیت‌ها نقطه قوت او است. نقطه‌های منفی و تاریک زندگی برایم نگران‌کننده است که ناخودآگاه به آن سمت و سو نروم و ترس‌های من این است. تمام تلاش خود را می‌کنم و از تجربه‌ها و نقطه‌های موفق خود بیشتر استفاده می‌کنم و برای نقطه قوت‌ها تلاش می‌کنم. شکست را دوست ندارم زیرا مرا نگران‌ می‌کند.

 

***    مجید مظفری و هراس از آینده

مجید مظفری، بازیگری است که سال‌های سال است او را می‌شناسیم و از دیدن کارهایش لذت برده‌ایم. او از ترس‌های زندگی‌اش این‌طور می‌گوید:


از چه چیزی هراس دارید؟
از آینده بسیار وحشت دارم.


چرا؟
چون خیلی مبهم است و معلوم نیست چه اتفاقاتی قرار است بیفتد.


با این ترس زندگی می‌کنید؟
نه، سعی می‌کنم خیلی به آن فکر نکنم ولی گاهی نمی‌شود.


دوست دارید در این زمینه تراپی شوید؟
فکر نمی‌کنم کمکی بشود زیرا این ترس را بیشتر آدم‌ها دارند.


چطور می‌توانیم جلوی ترس‌هایمان را بگیریم؟
با تمرین و غلبه کردن بر آنها. البته گاهی زمان زیادی لازم است تا این ترس‌ها فروکش کند.


***   محسن کیایی و هراس از مار

محسن کیایی، بازیگر سینما و تئاتر است که تا به حال در فیلم‌های «عصر یخبندان»، «بارکد»، و... بازی کرده است. او از فوبیای خود این‌طور گفت:


فوبیای شما در زندگی چیست؟
من به شدت از مار می‌ترسم.


چرا؟
این ترس به خاطره من از کودکی برمی‌گردد. یک بار نزدیک بود مار به من حمله کند و هنوز که هنوز است این ترس با من همراه است.


برای رفع این ترس چه کردید؟
کار خاصی نکردم، فقط سعی می‌کنم جاهایی نروم که مار وجود داشته باشد.


کلا چه پیشنهادی دارید برای اینکه بتوانیم با ترس‌های زندگی‌مان مقابله کنیم؟
بهتر است سعی کنیم به آنها فکر نکنیم تا دچار هیجان و استرس نشویم.

 

***   فواد صفاریان‌پور و هراس از سگ و ارتفاع

فواد صفاریان‌پور، مجری و کارگردان برنامه‌های مختلف تلویزیون است که از جمله کارهایش می‌توان به برنامه‌های «طلوع»، «تیک‌تاک»، «خندوانه» و... اشاره کرد. او از ترس‌های زندگی‌اش این‌طور برایمان گفت:


بزرگ‌ترین فوبیای شما در زندگی چیست؟
من هم مثل همه آدم‌های دیگر از چیزهای زیادی می‌ترسم و در حال حاضر فکر می‌کنم منشاء خیلی از این ترس‌ها آشنا نبودن ما با آنچه که از آنها می‌ترسیم، باشد. هر کجا که ادراک من نسبت به موضوعی پایین است و نمی‌توانم آن را هضم کنم برایم ترس ایجاد می‌کند.


می‌دانم که قبلا از سگ می‌ترسیدید. هنوز هم این ترس با شماست؟
نه، مدت‌هاست دیگر از سگ نمی‌ترسم زیرا سعی کردم با تراپی این مشکل را حل کنم.


فکر می‌کنید منشاء این ترس کجاست؟
شاید از کودکی من شروع شده باشد؛ اینکه همیشه به بچه‌ها می‌گویند به ‌هاپو نزدیک نشو، گازت می‌گیرد یا حرف‌هایی از این نوع. البته یادم است چند سال پیش چند سگ هار، دختر یکی از همکارانم را در شهرک غرب زخمی کردند و سپس او فوت کرد و این خاطره باعث شد من بیشتر از سگ بترسم.


آیا تراپی در مورد نترسیدن از سگ برای شما مفید بود؟
بله، خیلی زیاد. من متوجه شدم همه سگ‌ها وحشی نیستند و گاهی آنقدر وفادار هستند که پس از فوت صاحبشان آنها هم دچار مرگ زودرس می‌شوند. به هر حال بعد از مدتی توانستم با سگ‌ها دوست شوم.


آیا فوبیای دیگری دارید که شما را آزار دهد؟
بله، جدیدا از ارتفاع می‌ترسم زیرا یک روز وقتی به دیدن یکی از دوستانم رفتم، در همسایگی آنها و چند دقیقه قبل از آمدن من یک نفر از برج به پایین پرت شده بود. از آن روز این ترس با من همراه است که باید آن را نیز درمان کنم.


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : salamat.ir