گروهی از فیلمسازان شاخص دنیا از جمله اینگمار برگمان و میکل آنجلو آنتونیونی در نخستین دهه از هزاره سوم میلادی از دنیا رفتند...
 


یوسف شاهین
کارگردان سرشناس مصری و یکی از مطرحترین فیلمسازان دنیای عرب 27 جولای 2008 در 82 سالگی بر اثر خونریزی مغزی از دنیا رفت
 

سیدنی پولاک
سازنده فیلم‌هایی «سه روز کندور»، «توتسی» و «موسسه» 26 مه 2008 بر اثر عوارض ناشی از سرطان در 73 سالگی درگذشت. او سال 1986 برای فیلم حماسی "از آفریقا" برنده اسکار بهترین کارگردان شد.
 

رابرت آلتمن
فیلمساز خلاق آمریکایی که پنج نامزدی اسکار در کارنامه داشت، 20 نوامبر 2006 پس از 18 ماه جدال بی امان با بیماری سرطان در 81 سالگی درگذشت. او سازنده فیلم‌هایی چون «نشویل»، «بازیگر»، «راههای میان‌بر» و «گاسفورد پارک» است.
 
 

 آنتونی مینگلا
فیلمساز بریتانیایی که سال 1997 برای فیلم «بیمار انگلیسی» اسکار کارگردانی را برده بود، 18 مارس 2008 در 54 سالگی پس از یک عمل جراحی بر اثر خونریزی شدید درگذشت.
 

 اینگمار برگمان
خالق فیلم‌هایی چون «مهر هفتم»، «توت‌فرنگی‌های وحشی»، «همچون در یک آینه» و «فانی و الکساندر» و یکی از فیلمسازان متفکر اروپا 30 جولای 2007 در 89 سالگی در جزیره فارو درگذشت.
 

میکل آنجلو آنتونیونی
فیلمساز ایتالیایی و سازنده فیلم‌هایی مانند «آگراندیسمان»، «فریاد» و «ماجرا» که از او به عنوان معمار تنهایی و انزوا یاد می‌کنند، 30 جولای 2007 در 94 سالگی درگذشت. او و اینگمار برگمان در یک روز از دنیا رفتند تا دنیای سینما دو نفر از برجسته‌ترین چهره‌های خود را همزمان از دست بدهد.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
از آتوسا تا اوریانا فالاچی: سرطان سینه در گذر تاریخ
تاثیر دو فیلم «پیانیست» و «زندگی زیباست» بر سلامتی
ستاره‌های‌ هالیوود كارشناس تغذیه نیستند
خطرناک‌ترین فیلمهای دنیا!! +تصویر
خاطرات پس از مرگ از زبان هنرپیشگان (1)