هفت فیلم پرتماشاگر تاریخ سینما + تصاویر
فهرست هفت فیلم پرتماشاگر تمام تاریخ را مرور می‌کنیم و خواهید دید که پرفروش ترین فیلم تاریخ یعنی آواتار جایی در این فهرست ندارد!

پرتماشاگرترین فیلم های سینمایی

فهرست پرتماشاگرترین فیلم های تاریخ سینما چندان ربطی به پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما ندارد. فهرست هفت فیلم پرتماشاگر تمام تاریخ را مرور می‌کنیم و خواهید دید که پرفروش ترین فیلم تاریخ یعنی آواتار جایی در این فهرست ندارد.

بر باد رفته

(کارگردان ویکتور فلمینگ، بازیگران: ویوین لی، کلارک گیبل، الیویا دوهاویلند – 1939)

فیلم پر طول و تفصیلی که شخصیت هایش در گذر بیش از 80 سال همچنان در فرهنگ عامه سینما دوستان جای دارد. این سوپر پروداکشن افسانه ای با یک ماجرای رمانس جذاب در پس زمینه جنگ های داخلی آمریکا در اکران اول و دوم خود 198 میلیون دلار فروش کرد که با حساب نرخ تورم معادل 3/1 میلیارد دلار امروز خواهد بود. آن هم فقط در اکران آمریکا.

جنگ ستارگان

(کارگردان: جورج لوکاس، بازیگران: مارک هامیل، هریسون فورد، کری فیشر، الک گینس – 1977)
منظومه کودکانه جورج لوکاس در سال 77 ساخته شد و به سرعت وارد فرهنگ تماشاگران در سراسر جهان شد. 5 دنباله این فیلم هم پرفروش بوده اند اما قسمت اولش در اکران های متعددش تا امروز 1/1 میلیارد دلار فقط در آمریکا فروش داشته است.

 آوای موسیقی

(کارگردان: رابرت وایز، بازیگران: جولی اندروز، کریستوفر پلامر – 1966)
موزیکال شیرین و کودکانه رابرت وایز که دل از دل میلیون ها تماشاگر در سرتاسر جهان ربود. داستان یک پرستار بچه و هفت کودک یک اشرافزاده اتریشی در هنگامه جنگ دوم جهانی. اشک ها و لبخندها با احتساب نرخ تورم 954 میلیون دلار فروش داشته است.

ئی تی

(کارگردان: استیون اسپیلبرگ – بازیگران: درو باریمور و... 1982)
فانتزی کودک پسند اسپیلبرگ که ثابت می‌کند این کارگردان از چه سحر و جادویی در روایت داستان های فانتزی برخوردار است. این فیلم در هنگام اکران تمام رکوردهای فروش را جا به جا کرد اما بعدها با احتساب نرخ تورم میان سال ساخت جنگ ستارگان و ئی تی مشخص شد که فیلم لوکاس تماشاگران بیشتری از فیلم اسپیلبرگ داشته است.

ده فرمان

(کارگردان: سیسیل ب. دومیل – بازیگران: چارلتون هستون و... 1956)

ده فرمان


فیلم تاریخی پرتجمل و هالیوودی بر مبنای زندگی حضرت موسی که در دوران اوج رونق سینمای تاریخی ساخته شد. فیلمی‌ سطحی که با استفاده از جلوه های ویژه خوب (با مقیاس آن زمان) و شهرت داستان حضرت موسی با استقبال میلیون ها تماشاگر در سراسر جهان رو به رو شد. با نرخ تورم امروز میزان فروش این فیلم 869 میلیون دلار محاسبه می‌شود.

 تایتانیک

(کارگردان: جیمز کامرون – بازیگران: لئونارد دی کاپریو، کیت وینسلت – 1997)

تایتانیک

یک رمانس باشکوه بر بستر فاجعه غرق کشتی تایتانیک. قدرت واقع نمایی کامرون و جلوه های ویژه مسحورکننده فیلم در کنار داستان نوجوان پسند آن فروشی رویایی را برای آن رقم زد. فیلم بعدها عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما را به دیگر فیلم کامرون یعنی آواتار باخت اما با احتساب نرخ تورم تایتانیک هنوز هم تماشاگر بیشتری داشته است. فروش فیلم با احتساب تورم این سال ها و قیمت بلیت فعلی حدود 875 میلیون دلار محاسبه می‌شود.

آرواره ها

(کارگردان: استیون اسپیلبرگ – بازیگران: ریچارد دریفوس، روی شایدرو... (1975)

آرواره ها

تریلر ترسناک اسپیلبرگ درباره حضور یک کوسه غول پیکر در ساحلی پرتردد در کالیفرنیا. تسلط اسپیلبرگ جوان در تزریق وحشت و اضطراب به تماشاگران سنگ تمام می‌گذارد و در عین حال از شخصیت پردازی مناسب کاراکترهایش غافل نمی‌شود. این فیلم مقدمه ای بود بر سلطنت اسپیلبرگ بر سینمای عامه پسند هالیوود. این فیلم پرتماشاگر اگر امسال اکران می‌شد باتوجه به تفاوت نرخ بلیت به فروش 850 میلیون دلاری آن هم فقط در آمریکا دست می‌یافت.

(بقیه فهرست: دکتر ژیواگو، پسر جنگل، سفیدبرفی، بن هور، 101 سگ خالدار، جن گیر، آواتار، جنگ ستارگان قسمت دوم و...)


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture   
منبع: روزنامه هفت صبح