بدون شک این حقیقتی محض است که سینما جای لات بازی خواننده‌ها نیست؛ همان طور که دنیای موسیقی برای ستاره‌های سینما که عشق خواننده شدن دارند...

 
 ما هم بازی!
 در سال‌های اخیر کم نبوده اند خواننده‌هایی که سینما را هم تجربه کرده اند؛ تجربه‌هایی که معمولا ً ناموفق و شکست خورده لقب گرفته اند.
 درتمام دنیا حضور چهره‌های شاخص دنیای موسیقی در سینما امری عادی و طبیعی شده و گاهی اوقات هم این تجربه‌ها بسیار موفق از آب درآمده اند و موجب کشف استعدادهایی بزرگ شده اند. اما در ایران بیشتر وقت‌ها، شاهد نقش آفرینی‌هایی ضعیف و گاه ناامید کننده بوده ایم که در کمال ناباوری مورد استقبال عموم مردم قرار می‌گیرند و با تمام این حرف‌ها عکس‌های این موزیسین‌ها در پوستر فیلم‌ها از عکس بازیگران شاخص فیلم هم، درشت‌تر کار می‌شود!
نمونه‌های زیادی را می‌شد عنوان کرد که ما به شاخص ترین آن‌ها پرداخته ایم.

مهدی مقدم/ منفی هجده
 می‌توانم کاندیدای بهترین بازیگر شوم!
حدود 3 سالی می‌شود که خبر حضور مهدی مقدم _ خواننده پاپ _ توی فیلم اصغر نصیری در رسانه‌ها شنیده می‌شود اما هنوز هم خبری از اکران عمومی ‌این فیلم که قرار بود در جشنواره 2 سال پیش روی پرده برود، نیست. مقدم راجع به فیلمش که این اواخر از «مجرم» به «منفی هجده» تغییر نام داده، می‌گوید: «چندین کار به من پیشنهاد شده بود ولی من دنبال یک نقش خوب بودم که بازی‌ام در آن دیده شود. وقتی جلوی دوربین قرار می‌گرفتم فقط به این فکر می‌کردم که من یک بازیگر حرفه ای هستم و می‌توانم کاندیدای بهترین بازیگر شوم. من نقش آرش که یک جوان بزهکار است را بازی کرده‌ام و دوستانی مثل کاوه سماک باشی، شهرام پوراسد، فرهاد مهادیان و روناک یونسی هم در فیلم حضور دارند».

فرزاد فرزین/ پسران آجری

 سینما جای لات بازی خواننده‌ها نیست.
صفا شخصیتی است که فرزین در فیلم «پسران آجری» به ایفای نقش آن پرداخت و حضور بازیگران شاخصی مثل پوریا پورسرخ باعث شد که بازی و نقشش به خوبی دیده شود. فرزین که امسال آلبوم موفق «شوک» را روانه بازار موسیقی کرده راجع به فیلم و نقشش حرف‌های جالبی می‌زند؛ «موضوع به 2 یا 3 سال پیش برمی‌گردد. یکی زنگ زد و گفت می‌خواهیم برای ما بازی کنی. همه جیز خیلی زود مهیا شد و فیلمنامه را خواندم و نقش را پذیرفتم؛ نقشی که در فیلمنامه به خوبی به آن پرداخته شه بود. اما در تدوین نهایی سکانس‌های زیادی که من هم در آن‌ها حضور داشتم حذف شد و نقش من خیلی کمرنگ تر از فیلمنامه شد. به اعتقاد دوستان و دور و بری‌ها انتظار بیشتری از من برای این نقش نمی‌رفت. هر چند خودم از بازی‌ام در فیلم راضی‌ام ولی بدون شک این حقیقتی محض است که سینما جای لات بازی خواننده‌ها نیست؛ همان طور که دنیای موسیقی برای ستاره‌های سینما که عشق خواننده شدن دارند، جایی ندارد! بعد از این فیلم 2 پیشنهاد کاری دیگر هم به من شد که نپذیرفتم. تصمیم گرفته ام که یا اصلا ً بازی نکنم یا اگر قرار باشد به دنیای سینما برگردم، نقشی را بپذیرم که بشود آن را حداقل نقد کرد».

مانی رهنما / اعتراض

 پیانو زن، ستاره!
یکی از فیلم‌های جنجالی ای که در فضای سیاسی آن روزها اکران شد و به شدت هم اسیر فضای سیاسی آن دوران بود «اعتراض» به کارگردانی مسعود کیمیایی بود که نقدهای فراوانی هم بر آن نوشته شد. کسانی که فیلم را تماشا کرده اند بدون شک مانی رهنما را هنگام نواختن پیانو در سکانس‌های داخل رستوران دیده اند که چطور از ته دل آواز می‌خواند و پیانو می‌زند. حضور مانی رهنما در این فیلم که حتی در چندین سکانس دیالوگ‌هایی هم  دارد، توام شد با پیشنهادهایی به او برای بازی در فیلم‌های مختلف اما او به تمام این پبشنهادها جواب منفی داد تا همچنان صرفا ً یک ستاره پاپ باقی بماند.

 امیر تاجیک / چشمان سیاه

 زیر آسمان شهر.
اگر چه نقش آفرینی امیر تاجیک در سکانس‌های پایانی فیلم «چشمان سیاه» چندان قابل توجه نبود اما به هر حال بازی اش دیده شد. ایرج قادری، کارگردان فیلم که از محبوبیت بالای این خواننده به خاطر گل کردن ترانه «زیر آسمان شهر» در آن روزها به خوبی خبر داشت، با هوشمندی این نقش کوتاه را برای او در نظر گرفت و نتیجه اش را هم دید؛ هر چند تاجیک بعد از نقش آفرینی کوتاه دیگر هرگز در سینما آفتابی نشد.

حمید خندان / قلب‌های ناآرام

 اجرا را بچسب.
شاید به نواعی بشود ناموفق‌ترین نقش آفرینی یک خواننده در سینما را به حمید خندان نسبت داد که در «قلب‌های ناآرام» به ایفای نقش پرداخت. این خواننده که مدت زیادی هم از انتشار آخرین آلبومش می‌گذرد، در ماه‌های گذشته چند اجرای زنده در کاخ سعد آباد و سالن‌های دیگر داشت و به نوعی سعی می‌کرد که با اجراهایی خوب، خاطره تلخ بازی اش را در این فیلم از دل هوادارانش پاک کند.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: هفته نامه همشهری جوان/ شماره 204
بازنشر اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
فرزاد فرزین: ما در شوك هستیم!!
این دفعه پشت دوربین!
بازیگری، خوانندگی و خیلی چیزهای دیگر!!
پارچه، قیچی، حرکت!
ستاره‌های سینما که نقاشی‌ هم می‌کنند!