تبریزی در «پاداش» آنقدر راحت با مسوولان دولتی و حکومتی شوخی کرده که حتی سیما فیلم به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان فیلم...
  
 10 فیلم پر فروش سال 88 چه فیلم‌هایی خواهند بود؟ این سوالی است که پاسخ اش رویای خیلی‌ها در سال تازه خواهد بود.
فیلم‌های پرفروش از دل جشنواره بیرون نمی‌آید. این یک قانون نانوشته است که البته برای چند فیلم خلافش هم ثابت شده. «اخراجی‌ها»، «دایره زنگی» و «همیشه پای یک زن در میان است» در این دو سال جزو پرفروش‌ها بوده و در جشنواره هم به نمایش درآمده اند. در جشنواره امسال هم به غیر از یکی دو فیلم نمی‌توانی چیز دندان گیری پیدا کنی. در عوض فیلم‌هایی که به هر دلیلی پشت خط ماندند یا عمدا ً جشنواره بیست و هفتم را انتخاب نکردند سرنوشت گیشه سال 88 را تعیین می‌کنند. نکته جالب این جاست که هر 10 فیلم فهرست ما کمدی هستند. از میان فیلم‌های جدی شاید «درباره الی» یا «شبانه روز» اتفاقی در گیشه برای شان بیفتد وگرنه تکلیف گیشه سال جدید را مثل همیشه کمدی‌ها تعیین می‌کنند. این‌ها پیش بینی ماست برای 10 فیلم پرفروش سال، بعید است اتفاق غیر منتظره دیگری بیفتد... .

1- اخراجی‌ها 2

هر چند فیلم ده نمکی در جشنواره فجر نتوانست آن طور که باید انتظارات را برآورده کند اما قسمت دوم «اخراجی‌ها» قطعا ً رتبه اول پرفروش‌های سال آینده را نصیب خود می‌کند. فیلم پر از لودگی و شوخی‌های سخیف و مبتذل است و این همان فرمولی است که ده نمکی در قسمت اول «اخراجی‌ها» هم از آن جواب گرفت. گفته می‌شود دست اندرکاران فیلم قصد دارند کمی‌ «اخراجی‌ها 2» را کوتاه کنند و سکانس‌هایی از پایانش را حذف کند. به هر حال فیلمی‌ که قرار است از همان روزهایی ابتدایی سال صف‌های طویلی در جلوی سینماهایش کشیده شود چه بهتر که تایمی‌ کوتاه تر و در عوض سانس‌های بیشتری در روز داشته باشد. «اخراجی‌ها 2» به مراتب فیلمی ‌شلوغ‌تر و بی در و پیکرتر از قبلی است. سکانس هواپیماربایی که جواد رضویان و شیلا خداداد به زور در آن گنجانده شدند خیلی بی ربط است. شوخی سخیف رضویان با مهماندار هواپیما را در این فصل که پنج، شش بار تکرار می‌شود به یاد بیاورد تا «لول» فیلم ده نمکی دست‌تان بیاید! اما چند نکته اساسی دیگر پرفروش شدن «اخراجی‌ها» مؤثر خواهد بود، فیلم جزو اکران‌های نوروزی است و 15 روز تعطیلی کامل در اختیار دارد. علاوه بر این همراهی تلویزیون برای پخش تیزرهای گسترده «اخراجی‌ها» را از یاد نبرید.
 
2- دو خواهر
فیلم جنجالی محمدرضا گلزار که برگ برنده برادران بانکی در سال جدید محسوب می‌شود یکی از امیدهای گیشه 88 است. به غیر از گلزار که یک سالی می‌شود ممنوع‌الکار شده و همین موضوع تهیه‌کنندگان «دو خواهر» را شادمان‌تر کرده، نیکی کریمی، الناز شاکردوست و حامد کمیلی هم در این فیلم حضور دارند. ترکیب بازیگران که فوق العاده است، گلزار هم که در دو نقش با دو گریم مختلف در «دو خواهر» ظاهر شده. کمدی بودن فیلم را هم به این عوامل اضافه کنید تا مشخص شود فیلم بانکی فاتح گیشه‌های سال جدید است. فیلم اگر عید نوروز اکران شود اتفاقات بهتری در انتظارش خواهد بود. اما به نظر می‌رسد با تصمیمات جدید محمود اربابی فیلم بانکی احتمالا نیمه دوم سال راهی اکران شود. «دو خواهر» البته هنوز پروانه نمایش نگرفته. گویا مشکلات ممنوع الکاری گلزار از طرفی و مضمون فیلم از طرفی دیگر اکران «دو خواهر» را در ابهام قرار داده است. «دو خواهر» یک کپی تر و تمیز از یک فیلم آمریکایی است! روایت است محمد بانکی تهیه کننده قدیمی ‌سینما که برای اولین بار کارگردانی را تجربه می‌کند شب به شب سکانس‌های مورد نظر فردا را از روی DVD تماشا می‌کرده و روز بعدش آن‌ها را در صحنه اجرا می‌کرده است. به همین دلیل است که «دو خواهر» پر از گاف‌های گنده است. اما برای تماشاگران ستاره اول سینمای ایران این چیزها اهمیت چندانی ندارد. خصوصا ً این که آنها یک سالی می‌شود از دیدن چهره اش روی پرده سینما بی نصیب مانده اند. این همان فیلمی ‌است که گلزار برای بازی در آن 68 میلیون تومان از تهیه کنندگان بی نوای فیلم دستمزد گرفته است تا رکوردی به نظر دست نیافتنی در سینمای ایران ثبت شود.

3- کتاب قانون

فیلم، فیلم پرویز پرستویی است و به دلیل مضمون کمدی اش جزو پرفروش‌های سال. آن‌هایی که «کتاب قانون» را دیده اند گیشه یک میلیاردی برای آن پیش بینی کرده اند. فیلمی‌ که البته پروانه نمایش گرفته و طبق قوانین محمود اربابی فعلا ً اجازه نمایش ندارد! گفته می‌شود طلسم اکران «کتاب قانون» نیمه سال 88 شکسته خواهد شد تا اولین فیلم پرفروش مازیار میری هم در کارنامه اش ثبت شود. پرستویی در «کتاب قانون» پنج نقش مختلف را بازی می‌کند که اتفاقا ً خیلی بامزه از آب در آمده است. اختلاف نظری که میان اعضای شورای پروانه نمایش برای صدور مجوز اکران آن وجود دارد گویا به خاطر نوع نگاه کارگردان فیلم به مدیران دولتی است. «کتاب قانون» یک بازیگر زن لبنانی دارد که دست اندرکاران فیلم مجبور شدند به خاطر برخی ممیزی‌ها، برخی سکانس‌های این بازیگر را تکرار کنند. این هم از بدشانسی پرویز پرستویی است که طی دو سال گذشته دو فیلم بازی کرده که هر دو امکان نمایش پیدا نکرده است.

4- پسر تهرونی
یک کمدی به سبک فرح بخش که اتفاقا ً بازیگران امتحان پس داده ای دارد. امین حیایی، شریفی نیا، شیلا خداداد، طناز طباطبایی و شقایق فراهانی بازیگران اصلی «پسر تهرونی» هستند. فیلم با cast شریفی نیا بسته شده و سوژه جالبی دارد. پسری که بعد از سال‌ها اقامت در آمریکا به تازگی به ایران برگشته و از ازدواج فراری است اما پدرش هر روز برای او دختری پیدا می‌کند. نکته جالب اینجاست که شریفی نیا نقش پدر امین حیایی را بازی می‌کند. در حالی که انتظار می‌رفت کاظم راست گفتار بعد از یک دوره ممنوع الکاری که به خاطر مشکلاتی که هنگام اکران «نقاب» برایش پیش آمد، سوژه جدی تری را برای فیلم بعدی اش انتخاب کند اما مثل «عروس خوش قدم» سراغ یک کمدی مفرح رفت. «پسر تهرونی» جزو معدود فیلم‌هایی است که امین حیایی امسال بازی کرده. او به خاطر بازی در «کلاه پهلوی» امسال نتوانست مثل گذشته پرکار باشد و تنها در فیلم‌هایی حاضر شد که شریفی نیا مسوول انتخاب بازیگران آن بود. فروش 700 میلیونی در اکران تهران این فیلم رقم دور از انتظاری نیست.

5- پاداش

اگر فیلم در جشنواره بیست و هفتم به نمایش در می‌آمد و مشکلی از بابت پروانه نمایش پیدا نمی‌کرد شاید پر فروش فیلم سال 88 لقب می‌گرفت. اما تیزهوشی تهیه کننده «پاداش» باعث شد فیلم کمال تبریزی همان روال عادی اش را تا مرحله اکران پیش بگیرد. این همان فیلمی ‌است که اهالی سینما به خاطر گذشتن از خط قرمزها آن را با «مارمولک» تبریزی مقایسه می‌کنند. تبریزی در «پاداش» آنقدر راحت با مسوولان دولتی و حکومتی شوخی کرده که حتی سیما فیلم به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان فیلم اصلا ً خوش‌بین به اکران آن نیست. آنها حتی در صدد فروختن سهم شان هستند تا از بابت اکران نشدن فیلم با جنجال‌های احتمالی هنگام اکران آن متضرر نشوند. «پاداش» اگر اکران شود به خاطر نداشتن بازیگر شناخته شده خبری از آن فروش رویایی نباشد اما به خاطر مضمون آن و نام کمال تبریزی قطعا ً جزو پر فروش‌های سال خواهد بود. حسن معجونی بازیگر شناخته شده تئاتر را در «پاداش» بازی می‌کند که پیش از این قرار بود پرستویی ایفاگر آن باشد.

6- زندگی شیرین

یک کمدی دیگر از صلح میرزایی با حضور جواد رضویان. منتها این بار دست اندرکاران فیلم با تیزهوشی دو بازیگر طنز محبوب دیگر را به جمع خود اضافه کرده اند. رضا شفیعی جم و علی صادقی که جزو بازیگران محبوب تلویزیون محسوب می‌شوند در کنار رضویان ترکیب فوق العاده ای تشکیل داده اند. رضویان و شفیعی جم امسال فیلم میلیاردی «چارچنگولی» را داشتند و «زندگی شیرین» تجربه تازه ای برای آن‌ها محسوب می‌شود. نکته قابل توجه درباره «زندگی شیرین» مضمون آن است. سید کمال طباطبایی که جزو سرمایه گذاران فیلم است سال قبل «توفیق اجباری» را درباره زندگی یک بازیگر مشهور سینما روی پرده داشت و امسال هم با حضور جواد رضویان این بار در «زندگی شیرین» این سوژه را تجربه می‌کند. فیلم صلح میرزایی یک نکته جذاب دیگر هم دارد و آن هم بازی رضویان در دو نقش است. گویا برادر بازیگر مشهور سینما دردسرهایی را برای آقای بازیگر به وجود می‌آورد. صلح میرزایی امسال «دلداده» را داشت که همزمان با «چارچنگولی» اکران شد و فروشی معادل 700 میلیون تومان کسب کرد. اگر «زندگی شیرین» در فرصت مناسبی روی پرده برود تکرار این رقم برای صلح میرزایی کار ساده ای به نظر می‌رسد.

7- بی پولی

فیلم برگزیده مردم در جشنواره که به همراه «درباره الی» سیمرغ بهترین فیلم مردمی ‌را نصیب خود کرد شاید روزهای خوشی را برای بهرام رادان به همراه داشته باشد. بازیگری که در این دو سه سال فیلم پر فروش در کارنامه ندارد و تنها شانس اش «سنتوری» هم راهی به اکران پیدا نکرد. «بی پولی» اما فیلمی ‌دوست داشتنی است. فیلمی‌ که قرار نیست به هر نحوی تماشاگر را بخنداند. رادان و لیلا حاتمی ‌را دارد و کارگردانش حمید نعمت الله است. مهمتر از همه این که هدایت فیلم پخش کننده آن است همه اینها دست به دست هم داده تا فیلم نعمت الله شانس زیادی برای موفقیت در گیشه داشته باشد. فراموش نکنیم فیلم قبلی این کارگردان در شرایطی که کسی انتظارش را نداشت فروش خوبی کرد. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد «بی پولی» می‌تواند فروشی 700 میلیونی در اکران تهران داشته باشد.

8- پسر آدم، دختر حوا

یک فیلم در حال و هوای «آتش بس» که این بار به جای محمدرضا گلزار، حامد کمیلی را در کنار مهناز افشار دارد. سبحان فیلم و حاجی میری دو سالی می‌شود که برای این فیلم نقشه کشیده اند و از همان ابتدا هم هدف شان گیشه بود. فیلمنامه ای که ابتدا قرار بود یدالله صمدی آن را بسازد و حمید گودرزی هم بازیگر مرد آن باشد اما به دلیل مهیا نشدن شرایط رامبد جوان پشت دوربین قرار گرفت. فیلم داستان کل کل‌های دو وکیل جوان است که در موقعیت‌های مختلفی رو به روی هم قرار می‌گیرند. «پسر آدم، دختر حوا» می‌تواند سرآغاز خوبی برای حامد کمیلی باشد. بازیگری که با کاندیدا شدن برای بازی «تردید» در جشنواره امسال از اولین آزمون سینمایی اش سربلند بیرون آمد. اگر همه چیز طبق معادلات قبلی پیش برود فیلم رامبد جوان در تهران 700،600 میلیون تومان می‌فروشد.

9- خروس جنگی

فقط چند نمایش محدود در جشنواره بیست و هفتم داشت و در همین چند نمایش، تماشاگرانش را ذوق زده کرد. فیلم دوم مسعود اطیابی برخلاف فیلم قبلی اش یک فیلم گرم از آب در آمده است. عطاران و مریلا زارعی زوج قابل قبولی را برای یک فیلم مفرح تشکیل داده اند تا احتمالا ً «خروس جنگی» جزو فیلم‌های پر فروش سال باشد. سوژه فیلم هم جالب است. «خروس جنگی» ماجرای زن و شوهری است که در یک روز تصمیم می‌گیرند جای‌شان را با یکدیگر عوض کنند. این فیلمنامه را ابتدا قرار بود داوود نژاد بسازد در نهایت به مسعود اطیابی رسید. «فیلمیران» که امسال بیشرین فیلم را برای پخش در اختیار دارد روی «خروس جنگی» حساب ویژه ای باز کرده است.

10- وقتی بابام دزد بود

این جدیدترین محصول پویا فیلم است. فرح بخش و علیخانی تقریبا ً یک سالی می‌شد فیلمی‌تولید نکرده بودند تا این که چند ماه قبل شهرام شاه حسینی در سومین همکاری پیاپی اش با پویا فیلم یک کمدی تازه ساخت. احمد رفیع زاده همان قصه «سازش» محمد متوسلانی را بازنویسی و به روز کرده تا یک محصول دیگر از سینمای قبل از انقلاب بازسازی شود. رضا عطاران به جای بهروز وثوقی، حسن پورشیرازی آرمان، افسانه بایگان، مهین شهابی و نیکی کریمی ‌به جای نوری کسرایی، در بازسازی «سازش» ایفای نقش کرده اند. گفته می‌شود پورشیرازی نکته منفی فیلم شهرام شاه حسینی است. کسی که نتوانسته نقش «خلایق» را به شیرینی آرمان بازی کند. «سازش» در همان دوره ای که اکران عمومی‌ می‌شد شکست سختی در گیشه خورد اما فرح بخش با تغییراتی که در پایان بندی فیلمش داده قطعا ً سرنوشت به مراتب بهتری از «سازش» در انتظار فیلم خواهد بود. گویا قرار است نام فیلم هم برای اکران عمومی‌ تغییر کند.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: ماهنامه نسیم هراز/ شماره38
بازنشر اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
 غیر منتظره‌های سینما در سال88!!
تصویر ستاره‌های جوان سینما در جشنواره امسال چگونه بود؟!
نگاهی به فیلم اجتماعی و موفق «بی پولی»
 گفتگو با «حامد کمیلی» به مناسبت بازی جدیدش در فیلم رامبد جوان
آشتی محمدرضا گلزار با مطبوعات!