قصد داریم به معرفی فیلم هایی بپردازیم که به عشق های نا متعارف پرداخته بودند.

عشق های نا متعارف در فیلم های ایرانی

عشق نامتعارف میان حسین و زیبا در فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» بیشتر از همه چیز یادمان انداخت که تعداد عشق های نامتعارف و عجیب در سینمای ایران کم نبوده؛ از عشق یک ساواکی به یک مبارز گرفته تا یک فرد به یک مانکن. از بین این عشق های نامتعارف، سوژه هایی که در آنها عاشق، چندین و چند سال از معشوق کوچک تر یا بزرگ تر بوده، تقریبا بیشترین فراوانی را دارد.

در اینجا هشت فیلم مهم را که در آنها عشق نامتعارف حرف اصلی را می زند، مرور کرده ایم. گرچه اگر بنا به صحبت درباره عشق نامتعارف باشد، طبیعتا «سوته دلان» علی حاتمی حرف اول را می زند، منتها سعی کردیم در این تقسیم بندی فقط روی فیلم های بعد از انقلاب تمرکز کنیم

سیانور (1394) بهروز شعیبی

* بازیگران: پدرام شریفی، هانیه توسلی

* نوع رابطه: امیر فخرا دانشجوی پلیس قرار است به زودی با دختر مورد علاقه اش ازدواج کند. دختر بدون اطلاع او جذب تیم مجاهدین خلق (منافقین) شده و علیه سیستم مبارزه می کند. او یک روز امیر را ترک می کند و سراغ زندگی خودش می رود. بعد از سال ها زمانی که تیر می خورد، مجددا به خانه امیر بر می گردد. امیر حالا در دستگاه ساواک فعالیت می کند و پرونده گروهی که هما با آنها همکاری داشته زیر دستش است. هما از او می خواهد که پناهش دهد و این عشق دوباره سر باز می کند.

* فرجام رابطه: ساواک به صورت پنهانی رفت و آمدهای فخرا را زیر نظر می گیرد و متوجه حضور هما در خانه او می شود و یک روز بالاخره آنها را غافلگیر می کند. هما خودش را با سیانور می کشد و امیر از کار برکنار می شود.

* عاقبت فیلم: برخلاف انتظارها، فیلم در جشنواره فجر توسط داوران دیده نشد و جایزه ای نگرفت و این روزها در اکران سینماهاست.
 

به رنگ ارغوان (1383) ابراهیم حاتمی کیا

* بازیگران: حمید فرخ نژاد، خزر معصومی

* نوع رابطه: هوشنگ ستاری، یک مامور اطلاعات است که برای انجام ماموریتی ویژه راهی شمال می شود. او باید دختری به اسم «ارغوان» را که پدر و مادرش جزء گروه های مخالف نظام هستند، زیر نظر بگیرد تا بتواند از طریق او رد خانواده اش را بزند. هوشنگ با لباس دانشجو وارد دانشگاه ارغوان می شود و با او طرح دوستی می ریزد اما کم کم به او علاقه مند می شود و  از اینجا به بعد است که بین وظیفه و عشق مردد می ماند.

* فرجام رابطه: ماموران اطلاعات متوجه علاقه میان او و ارغوان می شوند و درست یک شب مانده به عملیات دستگیری پدر ارغوان، او را از ماموریت عزل می کنند. ارغوان از او می خواهد که پدرش را نجات دهد اما کاری از او بر نمی آید.

* عاقبت فیلم: فیلم سال 83 ساخته شد اما به دستور وزارت اطلاعات توقیف شد تا این که نهایتا سال 88 رفع توقیف شد و در جشنواره همان سال کلی جایزه گرفت و نوروز 89 روی پرده رفت اما فروش خوبی نداشت.
 

شام آخر (1380) فریدون جیرانی

* بازیگران: کتایون ریاحی، محمدرضا گلزار، هانیه توسلی

* نوع رابطه: مهین مشرقی استاد معماری دانشگاه است و از قضا دخترش هم سر کلاس های خودش می نشیند. دختر مهین با پسری به اسم مانی در ارتباط است و قرار است به زودی با هم ازدواج کنند. در یک سفر دانشجویی مانی به مادر نامزدش که سال ها از خودش بزرگ تر است علاقه مند می شود و عشقش را به او ابراز می کند.

* فرجام رابطه: مهین از این عشق استقبال می کند و بدون در نظر گرفتن احساسات دخترش با نامزد او ازدواج می کند. درست شب عروسی، دختر به خانه آنها می رود و هر دو را با تفنگ می کشد.
 
* عاقبت فیلم: فیلم اولین بار در جشنواره بیستم روی پرده رفت و برخی رسانه ها و جریان های سیاسی نسبت به آن واکنش نشان دادند اما با وجود این اعتراضات به اکران درآمد و فروش راضی کننده ای هم داشت.
 

خواب سفید (1380) حمید جبلی

* بازیگران: حمید جبلی، الیزابت امینی

* نوع رابطه: رضا شاگرد مغازه لوازم خیاطی فروشی، به مانکنی که توی ویترین است، علاقه دارد. او هر روز صبح او را تمیز می کند و با او حرف می زند. برایش شعر می خواند و برای این که کسی چشمش به او نیفتد، مدام رویش را می پوشاند. حتی برایش زیورآلات می خرد.

* فرجام رابطه: یک روز وقتی رضا به مغازه می رسد، می بیند که مانکن نیست. او در عشقش شکست می خورد و برای پیدا کردن جایگزین به زن دیگری از طبقه اجتماعی بالا علاقه مند می شود اما آخر سر می فهمد او هم متاهل است و ...

* عاقبت فیلم: فیلم سال 80 اکران شد اما منتقدان به آن روی خوش نشان ندادند. بعد از آن، حمید جبلی هیچ وقت سراغ فیلمسازی نرفت.
 

چشم هایش (1378) فرامرز قریبیان

* بازیگران: فرامرز قریبیان، سحر جعفری جوزانی

* نوع رابطه: مردی میانسال بعد از سال ها از زندان آزاد می شود و برای این که خبر سلامت هم سلولی اش را به خانواده او بدهد در خانه آنها می رود؛ دختر بیست ساله اش را می بیند و به او علاقه مند می شود. او با این عشق سر می کند اما خجالت می کشد آن را به زبان بیاورد.

* فرجام رابطه: مرد به خاطر این که سن و سال پدر دختر را دارد و نمی تواند به هم سلولی اش خیانت کند. هیچ وقت این عشق را به زبان نمی آورد. نهایتا با نزول خواری که هم سلولی اش را به زندان انداخته درگیر می شود و در میدان زورخانه به قتل می رسد.

* عاقبت فیلم: فیلم در جشنواره هجدهم رونمایی شد اما مورد توجه هیات داوران قرار نگرفت و بعد از آن هم روی پرده رفت.
 

ساحره (1376) داوود میرباقری

* بازیگران: ویشکا آسایش، محسن شاه ابراهیمی

* نوع رابطه: بهرام از زمان تحصیلش در خارج از کشور، مانکنی کنترلی می خرد و رفته رفته به او علاقه مند می شود و او را در اتاقی مخفی نگه می دارد و هر شب ساعت ها با او گپ می زند. بعد از ازدواج هم دست از این عشق نمی کشد و به زنش اخطار می دهد که حق ندارد به این اتاق نزدیک شود و ...

* فرجام رابطه: زن بالاخره راز مانکن را می فهمد. خودش را به او شبیه می کند و یک شب در کنار مانکن برای بهرام نمایش می دهد. بهرام نمی تواند آنها را از هم تشخیص دهد، عصبی می شود و عروسک را نابود می کند...

* عاقبت فیلم: نخستین نمایش فیلم در جشنواره شانزدهم بود. فیلم آن طور که باید نظرها را جلب نکرد و در اکران هم نتوانست گیشه موفقی داشته باشد.
 

دیدار (1373) محمدرضا هنرمند

* بازیگران: مهران مدیری، مینا لاکانی

* نوع رابطه: ژانت دختری مسیحی است که در بازار گل، دزدی دوربینش را می زند. امیر این ماجرا را می بیند و دنبال دزد می رود و دوربین را به او بر می گرداند. ژانت از امیر عکس می گیرد و قرار می شود امیر برای گرفتن عکس ها با او قرار بگذارد. در این رفت و آمدها امیر به ژانت علاقه مند می شود اما امیر مسلمان است و ژانت مسیحی.

* فرجام رابطه: بالاخره بعد از مخالفت های زیاد، ژانت مسلمان می شود و می پذیرد که با امیر ازدواج کند. بعد از ازدواج، امیر به جبهه می رود و همانجا شهید می شود.

* عاقبت فیلم: فیلم پس از یک اکران در جشنواره سیزدهم به دستور معاونت وقت سینمایی به محاق توقیف رفت و دیگر رنگ پرده ندید. بعد از انتخابات 76 و روی کار آمدن سیف الله داد، او دستور رفع توقیف فیلم را صادر کرد و «دیدار» بعد از سه سال به نمایش عمومی درآمد و اتفاقا فروش خوبی هم داشت.
 

روسری آبی (1373) رخشان بنی اعتماد

* بازیگران: عزت الله انتظامی، فاطمه معتمد آریا

* نوع رابطه: رسول رحمانی مردی میانسال و ثروتمند است که مزرعه گوجه فرنگی دارد. او سال ها قبل همسرش را از دست داده و تنها زندگی می کند. نوبر کردانی دختر جوان و فقیری است که برای در آوردن خرج زندگی مجبور است کار کند. رسول ابتدا از روی ترحم او را سر کار می برد اما کم کم به او علاقه مند می شود.

* فرجام رابطه: با وجود مخالفت شدید فرزندان، رسول رحمانی با نوبر ازدواج می کند و مقابل همه می ایستد.

* عاقبت فیلم: فیلم در جشنواره فجر بسیار مورد توجه قرار گرفت و چند جایزه هم برد. در اکران هم از آن استقبال خوبی شد.


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : همشهری جوان


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X