دردسرهای جدیدی که پیمان معادی به خاطر بازی در نقش مترجم سیا گرفتار آن شد!
روزنامه جوان در مقاله ای به انتقاد از پیمان معادی به خاطر بازی در فیلم ها و سریال های امریکایی پرداخت.

 انتقاد روزنامه جوان از پیمان معادی به خاطر بازی در نقش مترجم سیا

روزنامه جوان نوشت: پیمان معادی پس از بازی در فیلم کمپ ایکس ری که تصویری وحشی از مسلمانان در بند زندان گوانتانامو ارائه می‌داد و تا حد زیادی رفتار بد ارتش امریکا با این زندانیان را توجیه می‌کرد و البته با نام سینمای مستقل امریکا روانه بازار شده بود، در آخرین نقش آفرینی‌اش در یک فیلم امریکایی دیگر به نام «ساعت ۱۳: سربازان مخفی بنغازی» در نقشی فرعی ظاهر شده و باز هم مورد انتقاد واقع شده است.

روز گذشته حسین دهباشی، مستندساز معروفی كه فیلم تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات سال 92 را ساخته بود و پس از آن به دلیل مخالفت با برجام از دولت اخراج شد نسبت به بازی معادی در فیلم امریكایی «ساعت 13: سربازان مخفی بنغازی» واكنش نشان داد و در یك شبكه اجتماعی توئیت كرد:
«چگونه هنرمند فرهیخته‌ای چون جناب پیمان معادی دلش را راضی كرده تا در اثری چنین ضعیف در مدح سازمان سیا نقشی درجه چندم ایفا كند؟ فیلم قصه محاصره و مقاومت پایگاه جاسوسی امریكا در بنغازی لیبی است. جناب آقای معادی نقش مترجم محلی و فداكار سیا را بازی می‌كند در فیلمی اسلام هراسانه. از خودم می‌پرسم آیا هنرپیشه‌ای در جایگاه آقای معادی مثلاً حاضر است حتی نقشی اصلی به عنوان نیروی قدس را بازی كند؟»

ساعت 13 محصول سال 2016 امریكا است. مایكل بی،‌كارگردان سری فیلم‌های پرفروش «ترانسفورمرها» همین‌طور فیلم‌های آرماگدون و پرل هاربر است و فیلم «ساعت 13: سربازان مخفی بنغازی»را با اقتباس از كتابی به همین نام نوشته میچل زاكوف ساخته است. پیمان معادی بازیگر ایرانی نیز در این فیلم در نقش شخصیتی به نام آمال ظاهر شده كه مترجم محلی گروه است.

این فیلم به ماجرای حمله به سفارت امریكا در بنغازی كه منجر به كشته شدن جان كریستوفر استیونسون سفیر امریكا و سه تن دیگر از كارمندان سفارت شد، می‌پردازد و داستان درباره شش مأمور سیا است كه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲، پس از حمله به كنسولگری امریكا در شهر بنغازی در لیبی می‌كوشند از دیپلمات‌های امریكایی دفاع كنند. در این حادثه، افراد ناشناس با اسلحه سبك و نارنجك‌انداز پس از درگیری با محافظان لیبیایی كنسولگری وارد محوطه آن شدند و ساختمان كنسولگری را به آتش كشیدند. این حمله در جریان تظاهرات علیه فیلمی توهین‌آمیز به پیامبر اسلام صورت گرفت كه توسط یك شهروند امریكایی و یك مهاجر مصری ساكن امریكا ساخته شده بود.

البته پیمان معادی پیش از این سابقه بازی در فیلم كمپ ایكس ری را نیز در كارنامه دارد؛ اثری كه آن را باید در خوش‌بینانه‌ترین حالت فیلمی ساده‌لوحانه درباره اسارت مسلمانان در گوانتانامو دانست اما با كمی واقع‌بینی، مفاهیم نخ‌نمای سال‌های اخیر هالیوود درباره مسلمانان از زیر لایه‌های دراماتیك فیلم خود را نشان می‌دهد. كارگردان كمپ ایكس ری حتی به خود زحمت این را نداده بود تا درباره شخصیت مسلمانانی كه از اقصی نقاط خاورمیانه به خصوص از افغانستان به گوانتانامو منتقل شده‌اند، تحقیق كند. مسلمانان به اسارت درآمده در فیلم كمپ ایكس ری مشتی حیوان وحشی و رام نشدنی به تصویر درآمده بودند كه زندانبانان برای رام كردن آنها متوسل به ارائه كتاب می‌شدند و همین كتاب خواندن‌ها است كه یكی از آنها را (با بازی پیمان معادی) رام كرده و سر راه می‌آورد. علی در فیلم كمپ ایكس ری مسلمانی تونسی‌الاصل است كه در صحنه ابتدایی از فیلم در حال نماز خواندن در محیطی عقب مانده به نمایش در می‌آید. مردانی مسلح علی را می‌ربایند و ما او را تا انتهای فیلم در محیط شبه مدرن زندان مشاهده می‌كنیم. رفتار علی در زمان دستگیری و نیز مقطع ابتدایی حضور او در زندان كه مدام در حال مطالعه قرآن است متوحشانه و ناسازگار با محیط پیرامونی است اما به مرور كه او به لطف زندانبان به خواندن كتاب هری پاتر معتاد می‌شود رفتارهای انسانی و متمدنانه تری از خود بروز می‌دهد.

البته معادی همان سال نسبت به انتقاد از بازی‌اش در این فیلم اسلام‌هراسانه واكنش نشان داده بود و عنوان كرده بود كه آماده گفت‌و‌گوی رودر رو با منتقدان است. خوب است كه شرایط برای گفت‌و‌گوی معادی این‌بار در حد حرف باقی نماند و شاید یكی از طرفین درباره بازی در چنین آثاری قانع شود.

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر
seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه جوان