دیوانه کننده ترین و رازآلودترین فیلم های تاریخ سینما + تصاویر
در این مقاله 5 فیلم راز آلود و پیچیده تاریخ سینما را معرفی کرده ایم

دونده ای گرفتار در هزارتوی وحشت!

۱۰- وحشت زده (۱۹۸۴)- برادران کوئن

برادران کوئن در ساخت فیلم های رازآلود و پیچیده استاد بوده و در تمامی فیلم هایشان مقداری پیچیدگی وجود دارد. «بعد از خواندن بسوزان» (Burn After Reading) و «فارگو» (Fargo) سرشار از خشونت و آشوب داستانی هستند. «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) یک تعقیب و گریز موش و گربه وار است که از کنترل خارج می شود. در این میان اما شاید بتوان فیلم «وحشت زده» یا «خون ساده» (Blood Simple) را دقیق ترین فیلم این دو استاد سینما در زمینه فیلم های نوآر پیچیده دانست. این فیلم بیشتر شبیه یک سری اتفاقات پرآشوب است که هربار تماشا و درک آن ها سخت تر می شود و این موضوع باعث می شود که اوج هر اتفاق فیلم قابل پیش بینی نباشد.

وحشت زده، تصویری از فیلم وحشت زده
وحشت زده

با توجه به این که بخش زیادی از فیلم درگیر آشوب و خشونت است، در ابتدا هیچ سررشته ای برای بیننده وجود ندارد که درک داستان را از آنجا آغاز نماید. در انتها نیز شاید اصلاً نفهمید چطور به این نقطه از داستان رسیدید اما زندگی نیز به همین شکل غیرقابل پیش بینی است. «وحشت زده» کمتر شبیه یک دالان تو در تو و بیشتر شبیه یک دونده گرفتار در این هزارتو است که برای رهایی دست به ویران کردن دیوارهای آن می زند.

بیشتر بدانید : جذاب ترین نقش های منفی سینما/ از نورمن بیتس تا گری اولدمن + تصاویر

۹- خواب گران (۱۹۴۶)- هاوارد هاکس

هاوارد هاکس نیز یکی از آن کارگردان هایی بود که دوست داشت در مسیر داستان فیلم هایش همواره همه چیز را در هوا معلق نگه دارد و در پایان همه معماهای داستان را برای بیننده حل نماید. فیلم «خواب گران» (The Big Sleep) یک فیلم بی نقص در ژانر نوآر است که در تمام مدت بیننده را در تعلیق استفهامی نگه می دارد. بر اساس شابعات، داستان این فیلم چنان پیچیده بود که حتی هاکس و ۳ نویسنده فیلمنامه نیز در درک آن مرتکب اشتباه شدند.

خواب گران، نمایی از فیلم خواب گران
خواب گران

برای مثال هیچ کدام از این ۴ نفر نیز نمی دانستند که راننده معروف داستان (اوون تیلور) خودش دست به خودکشی می زند یا دیگری او را به قتل می رساند و هیچ کسی جواب درست این سوال را نمی دانست. اگر چه درک دیگر اتفاقات فیلم دستکم در انتهای فیلم قابل دستیابی است اما تنها با یک بار تماشا متوجه تمامی واقعیات داستان نخواهید شد.

۸- روابط شیطانی (۲۰۰۲)- اندرو لائو

شاید به جای این فیلم می توانستیم از فیلم «رفتگان» (The Departed) نام ببریم اما وقتی به داستان فیلم بپردازیم متوجه علت حضور فیلم «روابط شیطانی» (Infernal Affairs) در این نقطه از فهرست خواهید شد. در این فیلم دو جاسوس و نفوذی وجود دارند: یکی پلیسی است که وارد باند تبهکاران زیرزمینی شده و دیگری یک خلافکار باهوش است که خود را در میان نیروهای پلیس جای می دهد. این فیلم هوشمندانه و بی نقص بیش از همه بر روی جایگاه شخصیت هایش متمرکز است اما هیچ یک از شخصیت ها از کل ماجرا و داستان اطلاع ندارد.

روابط شیطانی، تصویری از فیلم روابط شیطانی
روابط شیطانی

اگر چه بخش هایی از واقعیت ماجرا با پیشرفت داستان برای بیننده محرز می شود اما در اکثر بخش های فیلم شاهد تلاش بازیگران برای برداشتن یک گام جلوتر از دیگران هستیم؛ انگار که تعدادی بازیگر شطرنج در حالی که چشم هایشان بسته شده قصد دارند از رقیب خود جلو بیفتند. هیچ بازی موش و گربه ای در میان نیست و تنها شاهد درگیری نفوذی در برابر نفوذی و جاسوس در برابر جاسوس هستیم. لو و چان همزمان در حال تعقیب و گریز هستند، هم فرار می کنند و هم دیگری را تعقیب. این دوندگی بی امان اما بی هدف نیست اما «روابط شیطانی» یکی از بهترین فیلم های رازآلود و پیچیده تاریخ سینماست که هر چه پیش تر می رود ترسناک تر می شود.

بیشتر بدانید : بهترین فیلم های هالیوود در سال 2018 / از شب بازی تا رشته خیال+ تصاویر

۷- مگنولیا (۱۹۹۹)- پل توماس اندرسون

روز خاصی است و در حال تماشای داستان های متفاوتی به صورت همزمان هستیم؛ داستان هایی با شخصیت های اصلی فراوان که هر یک در نقش های مکمل داستان های دیگر نیز ظاهر می شوند. برخی از این داستان ها با همدیگر همپوشانی دارند. شخصی که در یکی از داستان ها موفق جلوه می کند در دیگری یک انسان ناامید و از پیش باخته ترسیم می شود و این تنها نوک یک کوه بزرگ یخی است.

مگنولیا، نمایی از فیلم مگنولیا
مگنولیا

هر یک از داستان های جداگانه در فیلم «مگنولیا» (Magnolia) جزیی از یک اتفاق و داستان بزرگ تر است و ارتباط های داستانی در آن ماهیتی واضح و طبیعی دارند و بعد از درک اتفاقات همزمانی که در کلیه داستان های فیلم رخ می دهد، بییننده دیدگاهی تازه در مورد اشخاصی که تحت تاثیر اتفاقات فیلم قرار می گیرند بدست خواهد آورد. در نهایت مشخص می شود که شاهد واکنش هر یک از شخصیت ها به یکی از عجیب ترین اتفاقات زندگی شان هستیم اما این واکنش ها طوری رخ می دهند که کاملاً با یکدیگر در ارتباط هستند.

بیشتر بدانید : بهترین فیلم اکشن های 2018 + تصاویر

۶- ممنتو (۲۰۰۰)- کریستوفر نولان

کریستوفر نولان نیز یکی از فیلمسازانی است که نمی تواند فیلم هایش را به صورت سرراست به پایان برساند و البته همه از تماشای فیلم های رازآلود و پیچیده او لذت می برند. «تلقین» (Inception) یک فیلم مبتنی بر داستان سرقتی ساده است که در لایه هایی متفاوت از ناخودآگاه ما انجام می گیرد. «بین ستاره ای» (Interstellar) به خاطر غیرقال اطمینان بودن نسبیت وارد قلمرو جهش در زمان می شود. حتی «دانکرک» (Dunkirk) نیز از طریق سه داستان متفاوت با سرعت های متفاوت بازگو می شود.

ممنتو، تصویر گای پیرس در فیلم ممنتو
ممنتو

اما باید «ممنتو» (Memento) یکی از بهترین فیلم های رازآلود و پیچیده تاریخ سینما و از بهترین آثار کریستوفر نولان دانست که نماد واقعی فیلم رازآلود و پیچیده است زیرا شاهد کنار آمدن یک مرد با از دست دادن حافظه کوتاه مدتش به این شکل خاص و منحصر به فرد هستیم. فیلم همزمان به سمت جلو و عقب می رود و پایان داستان در واقع میانه داستان است. با این سبک روایی غیرمعمول رفته رفته با شخصیت های فیلم و داستان هر کدام بیشتر آشنا می شویم، انگار که ما نیز به عنوان بیننده دچار فراموشی شده و رفته رفته حافظه خود را باز می یابیم. همه چیز در انتهای فیلم قابل درک می شود اما نه به آن شکلی که در ابتدا انتظار داشتید.


بیشتر بدانید : دانکرک، روایتگر ترس و خفقان جنگی ویرانگر

بیشتر بدانید : نگاهی به 16 فیلم عاشقانه به مناسبت روز عشق + داستان و تصاویر

بیشتر بدانید : عاشقانه ترین فیلم های تاریخ سینما + تصاویر

بیشتر بدانید : جدیدترین فیلم های هالیوود 2018 + تصاویر

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: moviemag.ir