برترین فیلم های ترسناک فضایی برای تجربه سفر مهیج به فضا + عکس
ژانر فضایی و ژانر ترسناک کاملا متفاوت هستند، اما آثاری داشته‌ایم که این دو سبک را به خوبی با یکدیگر تلفیق کرده‌اند. در ادامه می‌توانید با بهترین فیلم‌های ترسناک فضایی آشنا شوید 

فیلم های علمی تخیلی و ترسناک فضایی

ما ژانر علمی تخیلی ترسناک نیز داریم، اما این آثار لزوما در فضا رخ نمی‌دهند. ما در این مطلب، به بهترین فیلم‌های ترسناک فضایی خواهیم پرداخت که داستان آن‌ها کاملا در خارج از کره زمین اتفاق می‌افتند و البته این توانایی را دارند که تعلیق خوبی به شما تزریق کنند.

ما آثار زیادی در این سبک نداریم، چرا که ساخت این آثار با ریسک بالایی همراه است؛ به بودجه بالا، یک فیلمنامه بسیار خوب و تیمی از بازیگران مستعد نیاز دارد و تاکنون آثار زیادی نبوده‌اند که بتوانند همه فاکتور‌ها را داشته و قابل توجه ظاهر شوند. با این حال، در تاریخ سینما، شاهد چندین اثر برجسته بوده‌ایم که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. بعضی از این آثار شاید برای یک مخاطب معمولی چندان جذاب نباشند، اما اگر می‌خواهید یک ماجراجویی استرس‌زا در فضا را تجربه کنید، این آثار، بهترین گزینه‌های ممکن هستند.

حیات Life

سال تولید: ۲۰۱۷
کارگردان: دنیل اسپینوزا
بازیگران: جیک جیلنهال، ربکا فرگوسن، رایان رینولدز و هیرویوکی سانادا

داستان این فیلم در آینده نزدیک رخ می‌دهد، جایی که اعضای یک ایستگاه فضایی، نمونه تازه‌ای از زندگی را کشف می‌کنند. اما این اتفاق بزرگ به شکل متفاوتی رقم می‌خورد و مشخص می‌شود که این ارگانیسم قوی‌تر از انسان‌ها است، رشد سریعی دارد و البته برای زنده ماندن، حاضر است هر موجود زنده دیگری را نابود کند. سرنشینان در ادامه تلاش می‌کنند تا آن را از بین ببرند اما…

فیلم حیات
فیلم حیات

یکی از نکات قابل توجه فیلم حیات این است که در آینده نه چندان دور رخ می‌دهد و در همین راستا، تیم فضانوردان فیلم دارای تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای نیستند و در واقع با دستان خالی باید به مبارزه بپردازند و برای بقا تلاش کنند.

تاریکی مطلق (Pitch Black)

سال تولید: ۲۰۰۰
کارگردان: دیوید تویی
بازیگران: ون دیزل، رادا میشل، کیث دیوید و کول هاسر

فیلم تاریکی مطلق با نقد‌های متوسطی رو به رو شد، اما اثر تعلیق آمیز و جذابی است. داستان پیرامون یک سفینه حمل و نقل جریان دارد که در حال حرکت به سوی یک سیاره دور است، اما یک ستاره دنباله دار به آن برخورد کرده و باعث سقوطش می‌شود. در ادامه، اعضای سفینه خود را در یک سیاره ناشناخته پیدا می‌کنند که در آن موجودات فضایی سکونت دارند. این موجودات فضایی بی‌رحم، توانایی قرار گرفتن در معرض نور خورشید را ندارند و به همین دلیل، تنها شب‌ها از خانه خود بیرون می‌آورند.

فیلم تاریکی مطلق 
فیلم تاریکی مطلق

ریدیک (Riddick) با بازی وین دیزل، یک خلافکار است که چشم‌هایش در نور شب هم به خوبی می‌بیند. اگر از طرفداران وین دیزل هستید، این فیلم قطعا لحظات هیجان انگیزی را برای شما فراهم خواهد کرد.

۳. پاندروم (Pandorum)

سال تولید: ۲۰۰۹
کارگردان: کریستیان آلفارت
بازیگران: دنیس کواید، بن فاستر، کم جیجاندت، آنتیه تراوه و کانگ لی

پس از ازدیاد جمعیت انسان‌ها، یک سفینه بزرگ ساخته می‌شود تا ۶۰ هزار انسان را به یک سیاره دیگر ببرد. از آنجایی که این سفر نزدیک به ۱۲۳ سال طول می‌کشد، همه انسان‌ها به خواب فرو رفته‌اند تا در زمان تعیین شده، بیدار شوند. اما پس از گذشت تنها هشت سال از آغاز این ماموریت، مشخص می‌شود که کره زمین نابود شده و تنها افراد داخل این سفینه از نسل انسان‌ها باقی مانده‌اند.

فیلم پاندروم
فیلم پاندروم

این فیلم با اینکه اکنون جایگاه مناسبی در میان طرفداران ژانر‌های علمی تخیلی و ترسناک پیدا کرده و حتی از آن به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک فضایی نام برده می‌شود، اما در زمان اکران با کم لطفی منتقدان رو به رو شد که انتقادات زیادی به داستان و مضامین آن داشتند.

جیسون ایکس (Jason X)

سال تولید: ۲۰۰۲
کارگردان: جیمز آیزاک
بازیگران: لکسا دویگ، لیسا رایدر، چاک کمبل، کین هادر، پیتر منسا و دیوید کراننبرگ

نمونه‌های زیادی در تاریخ سینما داشته‌ایم که تهیه کنندگان و سازندگان، قسمت جدید یک مجموعه محبوب را آن قدر تغییر داده‌اند که در نهایت تبدیل به یک اثر مضحک می‌شود. اما گاهی حتی همین اثر مضحک، عملکرد موفقی دارد و یک مجموعه در حال سقوط را نجات می‌دهد. این دقیقا اتفاقی است که با فیلم جیسون ایکس رخ داد. اگر از طرفداران آثار ترسناک و مجموعه جمعه سیزدهم (Friday the ۱۳th) باشید، بدون شک با جیسون ورهیز آشنایی دارد. در دهمین قسمت از این مجموعه، این بار شاهد حضور این شخصیت در یک سفینه فضایی در سال ۲۴۵۵ هستیم. جالب به نظر می‌رسد، این گونه نیست؟

جیسون ایکس
جیسون ایکس
 

بدیهی بود که منتقدان فیلم را دوست نداشته باشند و به سرزنش سازندگان بپردازند، اما جیسون ایکس هنوز هم یکی hc مشهورترین قسمت‌های این مجموعه است و ویژگی‌های جالب توجهی دارد. از لباس‌های ترسناک، مناظر فضایی بی‌کیفیت تا بازی‌های عجیب و غریب بازیگران، این فیلم تقریبا هر چیزی که برند جیسون نیاز داشت را دارد.

سولاریس (Solaris)

سال تولید: ۱۹۷۲
کارگردان: آندری تارکوفسکی
بازیگران: ناتالیا بوندارچوک، دوناتاس بانیونیس، یوری یاروت، ولادیسلاو دورژوسکی

آندری تارکوفسکی، یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان تاریخ، فیلم سولاریس را ساخت تا نشان دهد ژانر علمی تخیلی تنها در مورد ربات‌ها و سفینه‌های فضایی نیست. او قصد داشت که یک اثر قدرتمند و تاثیرگذار خلق کند و دقیقا همین کار را انجام داد. پس از گذشت حتی ۵۰ سال، هنوز هم این فیلم، مدرن و تلخ جلوه می‌کند.

فیلم سولاریس
فیلم سولاریس

داستان فیلم در مورد یک ایستگاه فضایی است که پیرامون سیاره‌ای به نام سولاریس می‌چرخد. ظاهرا این سیاره ناشناخته دارای تاثیرات عجیبی است و باعث می‌شود که فضانوردان دچار بیماری‌های روانی شوند. در این میان، یک دانشمند به ایستگاه فرستاده می‌شود تا در این مورد تحقیق کند. این دانشمند، پس از ورود به سفینه، خود دچار مشکل می‌شود و باید با چالش‌های عجیبی دست و پنجه نرم کند. سولاریس یک اثر ترسناک روانشناختی فوق العاده و یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک فضایی تاریخ است و کارگردان آن موفق شده یک اثر عمیق و برجسته خلق کند.

ارواح مریخ (Ghosts Of Mars)

سال تولید: ۲۰۰۱
کارگردان: جان کارپنتر
بازیگران: آیس کیوب، ناتاشا هنستریج، جیسون استاتهام، پم گریر، کلیا دووال و جوانا کسیدی

استاد بزرگ ژانر ترسناک، جان کارپنتر، این فیلم را با امید‌های فراوان راهی سینما‌ها کرد، اما فیلم به یک شکست تجاری تبدیل شد و حتی یکی از دلایلی بود که کارپنتر از کارگردانی آثار سینمایی فاصله بگیرد. عدم فروش فیلم در گیشه البته لزوما به دلیل کیفیت پایین آن نبود، یک سال قبل از آن، دو فیلم سیاره سرخ (Red Planet) و ماموریت به مریخ (Mission to Mars) به اکران در آمده بودند و مخاطبان کمی از «مریخ» خسته شده بودند.

فیلم ارواح مریخ
فیلم ارواح مریخ
 

فیلم، حس و حال آثار دهه ۸۰ میلادی کارپنتر را دارد و به معنای واقعی کلمه در رابطه با ارواح بر روی مریخ است. اگر فیلم فرار از نیویورک (Escape From New York) را تماشا کرده باشید، این فیلم حس مشابه‌ای به شما ارائه می‌دهد و دلیل‌اش این است که ارواح مریخ در ابتدا قسمت سوم آن مجموعه بود (فرار از مریخ) که در نهایت به عنوان یک اثر تازه با بازیگران متفاوت ساخته شد.

بیگانگان (Aliens)

سال تولید: ۱۹۸۶
کارگردان: جیمز کامرون
بازیگران: سیگورنی ویور، بیل پکستون، مایکل بین، لانس هنریکسن و پل رایزر

بیگانگان بیشتر یک فیلم اکشن است تا ترسناک (که با حضور جیمز کامرون در پشت دوربین، اتفاق عجیبی نیست)، اما باز هم شاهد سکانس‌های ترسناک زیادی در آن هستیم. عناصر زیادی در فیلم وجود دارند که به جایگاه بالایی در فرهنگ پاپ رسیده‌اند، همانند دستگاه پاور لودر ریپلی (Power Loader).

فیلم بیگانگان
فیلم بیگانگان

طرفداران مجموعه بیگانه، سال‌ها است که در مورد بهتر بودن این فیلم در مقایسه با نسخه اصلی به مجادله می‌پردازند (این مسئله حتی درون فیلم هم وجود دارد!). اما حتی اگر این بحث را کنار بگذاریم، همه تقریبا موافق هستند که بیگانگان نه تنها یکی از بهترین قسمت‌های این مجموعه است بلکه یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک فضایی تاریخ به حساب می‌آید.

آفتاب (Sunshine)

سال تولید: ۲۰۰۷
کارگردان: دنی بویل
بازیگران: کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بیرن، میشل یئو، هیرویوکی سانادا و بندیکت وانگ

این فیلم مستقل هنوز هم محبوب است و یک اثر «کالت» در نظر گرفته می‌شود. در سال ۲۰۵۷، خورشید رو به خاموشی است و یک تیم از فضانوردان فرستاده می‌شوند تا بمبی را به سمت آن پرتاب کنند، این کلاهک هسته‌ای قرار است با انفجار، انرژی تازه‌ای را به خورشید ببخشد و کمک کند تا زمین به حیات ادامه دهد. اما در میانه راه، این فضانوردان با یک سفینه فضایی متروک رو به رو می‌شوند که باعث بروز اتفاقات عجیبی می‌شود.

فیلم سینمایی آفتاب
فیلم سینمایی آفتاب

این فیلم درخشان، تیم بازیگری فوق العاده‌ای دارد و با جلوه‌های ویژه‌اش شما را میخکوب می‌کند. آفتاب در نهایت نامزد جوایز فراوانی شد، از جمله نامزد بهترین فیلم جوایز ساترن و امپایر و هنوز هم یکی از بهترین آثار کارنامه دنی بویل (کارگردان برنده اسکار و سازنده فیلم میلیونر زاغه نشین) محسوب می‌شود.

افق رویداد (Event Horizon)

سال تولید: ۱۹۹۷
کارگردان: پل دبلیو. اس. اندرسون
بازیگران: لارنس فیشبرن، سم نیل، کاتلین کویینلان، جولی ریچاردسون وجیسون آیزکس

زمان، همیشه ارزش واقعی آثار هنری را هویدا می‌کند. فیلم افق رویداد که در زمان عرضه با موفقیت چندانی رو به رو نشد و منتقدان به انتقادات شدید از آن پرداختند، حالا اثری قابل احترام از سوی اکثر طرفداران ژانر‌های علمی تخیلی و فضایی در نظر گرفته می‌شود. داستان فیلم پیرامون یک سفینه فضایی به نام اونت هورایزن است که از سیاهچاله‌ها کمک می‌گیرد تا سریع‌تر در فضا حرکت کند و یکی از همین سیاهچاله‌ها، سفینه را به جایی بدتر از جهنم می‌فرستد. این فیلم میراث خوبی از خود بر جای گذاشته است و بازی‌های محبوبی همچون دد اسپیس (Dead Space) از آن الهام گرفته‌اند.

 افق رویداد
افق رویداد


اتفاق خوب دیگر این است که سرویس آمازون حق و حقوق این فیلم را خریداری کرده و در حال ساخت یک سریال جدید پیرامون آن است.

بیگانه (Alien)

سال تولید: ۱۹۷۹
کارگردان: ریدلی اسکات
بازیگران: سیگورنی ویور، تام اسکریت، جان هرت، ایان هولم و هری دین استنتون

بیگانه، اثر جاودانه ریدلی اسکات است که تماشایش تکراری نمی‌شود. این فیلم به شکلی ساخته شده که هرگز جایگاهش را در تاریخ سینما و ژانر ترسناک از دست نخواهد داد و حتی هنوز هم به ترسناکی زمانی است که برای اولین بار روی پرده رفت.

فیلم بیگانه
فیلم بیگانه

داستان پیرامون سفینه فضایی نوسترومو (Nostromo) جریان دارد که در حال بازگشت به زمین است و سرنشینان آن در حالت انجماد قرار دارند، اما یک پیام کمک از یک سیاره باعث می‌شود تا هوش مصنوعی سفینه، اعضا را بیدار کند. در ادامه، سرنشینان، یک فرم زندگی تازه‌ای از یک موجود بیگانه را پیدا می‌کنند که ظاهرا هیچ علاقه‌ای به ارتباط با انسان‌ها ندارد. در حالی که فیلم بیگانگان، اکشن‌تر است، فیلم بیگانه یک اثر ترسناک با تعلیق خالص محسوب می‌شود.

 

بیشتر بدانید : شوک آورترین و هیجان انگیزترین فیلم های علمی تخیلی قرن 21 + تصاویر

بیشتر بدانید : 5 فیلم برتر سینمای جهان با موضوع سفر به فضا!

بیشتر بدانید : 41 فیلم سال 2019 که باید ببینید

بیشتر بدانید : فیلم های ترسناک ژاپنی که جرات تماشای آنها را به تنهایی ندارید! + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: وب‌سایت گجت‌نیوز