تاریخچه مشهورترین موش دنیا، میکی موس! + عکس
میکی ‌ماوس Mickey Mouse، شخصیت کارتونی و برنده جایزه اسکار که توسط شرکت والت دیزنی تولید شده است. خلق این شخصیت کارتونی توسط والت دیزنی به همراه آب آیورکس در سال ۱٩٢٨ اتفاق افتاد

درباره انیمیشن میکی موس Mickey Mouse 

۱۸ نوامبر سال ۱۹۲۸، میکی ماوس در نقش یک ملوان وارد پرده جادویی سینما شد. ۹۰ سال بعد او چهره‌ای شناخته‌شده در سراسر دنیاست. میکی یک پیشرفت شغلی بی‌بدیل را پشت سر گذاشته و همچنان درست مانند روز اول محبوب است.

میکی ماوس و خالقش والت دیزنی

کمتر کسی می‌داند که این موش پیشرفت شغلی ‌اش را به عنوان جانشینی برای یک شخصیت دیگر آغاز کرد. اولین ستاره والت دیزنی خرگوشی بود به نام “اُسوالد؛ خرگوش خوش‌شانس”. دیزنی اما حق استفاده از این شخصیت را از دست داد و بدین ترتیب روزهای طلایی میکی آغاز شد.

داستان خلق عروسک میکی ماوس
داستان خلق عروسک میکی ماوس

او در اصل قرار بود “مورتیمر” نامیده شود اما ظاهرا همسر دیزنی از این نام خوشش نیامد و اسم “میکی” را پیشنهاد کرد.

فیلم میکی موس

۱۸ نوامبر ۱۹۲۸ میکی‌ماوس در خلال سری کارتون‌های “کشتی بخار ویلی” به روی پرده سینما رفت. طول این کارتن مصوت (صدادار) هشت دقیقه بود. دشمن بزرگ، گربه “کارلو” و نیز “مینی” محبوب او نیز همراهش بودند.

اولین نمایش سینمایی میکی موس
اولین نمایش سینمایی میکی موس

تماشاگران و نیز رسانه‌ها از دیدن این فیلم کارتونی بسیار به وجد آمده بودند. روزنامه نیویورک تایمز درباره این کارتون نوشت: «او [میکی] یک کار بی‌نظیر است که شادی و سرگرمی فراوانی را پخش می‌کند.»

شکست‌ خورده: هواپیمای دیوانه

در اصل میکی اولین نمایش سینمایی ‌اش را شش ماه پیش از این تاریخ در کارتون صامت “هواپیمای دیوانه” تجربه کرده بود. در این کارتون او خلبان چارلز لیندبرگ را الگوی خود قرار داده بود. این خلبان اولین کسی بود که بر فراز آتلانتیک به پرواز درآمد. اما این سری کارتون فروش چندانی نکرد و پس از مدتی به صورت صدادار به بازار آمد. همکار دیزنی، اوب ایوِرکز برای این فیلم ۷۰۰ تصویر در روز نقاشی کرد.

میکی موس رنگی

تا سال ۱۹۳۵ میکی سیاه و سفید بود اما پس از آن رنگ وارد دنیای میکی شد. والت‌دیزنی به قیمت تمام دارایی شرکتش از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۶ به موش‌های کوچکش صدا بخشید.

کارتن میکی موس
کارتن میکی موس

کارتون “خیاط شجاع” (عکس) در زمان خودش از نظر تکنیکی بسیار پیشرفته بود و تا سال ۱۹۹۰ الگویی برای انیمیشن‌های مدرن به شمار می‌آمد.

میکی در فیلم سینمایی

از سال ۱۹۳۹ دانلد داک، شخصیت محبوب دیزنی، نمایش‌های زیادی داشت. در نتیجه دیزنی تصمیم گرفت موش معروفش را در یک فیلم بلند کامل نمایش دهد. “فانتازیا” یک شاهکار تجربی و تلفیقی از انیمیشن و موسیقی بود که در سال ۱۹۴۲ اسکار افتخاری را برای دیزنی به ارمغان آورد. میکی هم به عنوان یک کارآموز جادوگر که با موزیک پاول دوکاس با جاروی جادویی کلنجار می‌رفت، سزاوار این جایزه بود.

میکی موس کریسمس را جشن می‌گیرد

در دهه ۱۹۵۰ فیلم‌های کوتاه کمی از میکی به نمایش درآمدند. نهایتا نمایش این فیلم‌ها به طور کامل متوقف شد. در سال ۱۹۸۳ موش معروف با فیلم موفق “داستان کریسمس میکی” که برای اسکار نیز کاندیدا شد به صحنه بازگشت؛ بازگشتی پرافتخار.

داستان کریمسمس میکی
داستان کریمسمس میکی

پنج سال بعد درست زمانی که اسکار هم مانند میکی ۶۰ ساله شده بود، میکی‌ماوس اسکار ویژه بهترین فیلم کوتاه انیمیشن را دریافت کرد.

میکی در نقش هنرپیشه

حتی وقتی میکی اینطور غمگین نگاه می‌کند، جای نگرانی نیست: این را سناریوی “شاهزاده و گدا” می‌گوید. این فیلم در سال ۱۹۹۰ موفقیتی بزرگ به دست آورد که البته با وجود چنین بازیگری عجیب نیست. در سال ۱۹۷۸ این موش‌ با استعداد به عنوان اولین شخصیت کارتونی توانست یک ستاره در “پیاده‌روی شهرت” هالیوود به دست آورد. ستاره آلورن Starallüren را اما به دست نیاورد. هرچند برای او دوستانش بیشترین اهمیت را دارند.

بزرگترین عشق میکی موس

رابطه این موش‌ (مذکر) با “مینی”‌اش همیشه ساده نیست اما در عین حال این دو جداناشدنی هستند؛ در سال ۱۹۲۸ با هم در اولین فیلم ظاهر شدند. “مینی” در نقش منشی و گزارشگر بازی می‌کرد.

بیشتر بدانید : میکی موس و مینی موس واقعی در واقعیت عاشق هم بودند! + عکس

انیمیش میکی موس
انیمیش میکی موس

او عاشق لباس قرمز و گل است. میکی هرکاری می‌کند تا او خوشش بیاید اما متاسفانه گربه کارلو نیز به عنوان رقیب میکی مدام در پی دلربایی از مینی است .

دوست حیوان میکی موس

“پلوتو” در سال ۱۹۳۰ متولد شد. او در اصل “راوِر” نام داشت. او عاشق استخوان گوساله و نعنای مخصوص سگ است و البته طبیعتا عاشق “سرورش” میکی ماوس. پلوتو اغلب در خدمت موش‌ها و برای کمک به آنها آماده است.

میکی موس و دوستش
میکی موس و دوستش

او خطر را بو می‌کشد پیش از آنکه میکی متوجه شود. برخلاف اغلب حیوانات دیزنی، پلوتو حرف نمی‌زند بلکه تنها واق‌واق می‌کند.

بهترین رفیق میکی

“گوفی” نسبتا شجاع است، کمی حواس ‌پرت، دست و پا چلفتی‌، اما همیشه خوش ‌اخلاق، درست برعکس پسرش “ماکس” (سمت راست عکس).

گوفی
گوفی

او سال ۱۹۳۲ کارش را آغاز کرد و به این ترتیب تا کنون “سال‌ های سگی” زیادی را هم پشت سر گذاشته است. همراه با میکی او اتفاقات هیجان ‌انگیزی را تجربه کرده است و هردو می‌دانند: روی این دوستی سگ و موش می‌توان حساب کرد.

موفقیت در کتاب ‌های کمیک استریپ

اولین کمیک استریپ میکی ماوس در سال ۱۹۳۱ منتشر شد. در سطح بین‌المللی هم میکی خیلی زود معروف شد؛ از همه بیشتر در ایتالیا. در این کشور تنها داستان‌های ساخته‌شده در آمریکا منتشر نشدند بلکه برای “توپولینو”، نام ایتالیایی میکی، اتفاقات هیجان‌انگیز دیگری خلق شدند. در آلمان از سال ۱۹۵۱ مجله ماهانه میکی‌ماوس شروع به انتشار کرد که همچنان تا به امروز پرفروش است.

میکی و سلبریتی ‌ها

تکنولوژی مدرن همه چیز را ممکن ساخت: اینجا میکی پاپیون رهبر معروف ارکستر، جیمز لِوین را گرفته است، در حالی که هردو منتظر اجرای کنسرت Pomp and Circumstance از سر ادوارد اِلگار با اجرای دانلد داک هستند و او هنوز زیر دوش است.

ستاره‌ها در دیزنی ‌لند: میکی و مینی

اولین پارک دیزنی‌لند در سال ۱۹۵۵ در کالیفرنیا افتتاح شد. در حال حاضر شش پارک از این سری در دنیا وجود دارند: از توکیو تا پاریس و تماشاگران شخصیت‌های خیالی دیزنی را از بزرگ و کوچک مشعوف می‌کنند و طبیعتا میکی ودوست دخترش، مینی دو ستاره در میان این ستارگان هستند که همواره مقابل دوربین‌ها قرار دارند.

 

بیشتر بدانید : 10 حقیقت جالب در مورد میکی موس!!

بیشتر بدانید : حقایق و عجایب شرکت دیزنی!! +عکس

بیشتر بدانید : نخستین پوستر رنگی از 'میکی موس' به چه قیمتی فروخته شد؟

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: 1pezeshk.com