مستندهای تکان دهنده و ترسناک سینما که هرگز از یاد نخواهید برد + عکس
فیلم مستند گاهی اوقات می تواند بسیار ترسناک تر از یک فیلم ترسناک خوش ساخت باشد حتی اگر در آن خبری از قاتلان سریالی داستانی و ارواح و هیولاها نباشد 

 ۱۵ فیلم مستند ترسناک تاریخ سینما

فیلم مستند گاهی اوقات می تواند بسیار ترسناک تر از یک فیلم ترسناک خوش ساخت باشد. ارواح، هیولاها و قاتلان ماسک دار ترسناک و وحشت آور هستند اما وحشت های زندگی واقعی این پتانسیل را دارند که برای مدت بیشتری با شما مانده و دیدگاه تان نسبت به زندگی را به شکلی عمیق و ماندگار مورد تاثیر قرار دهند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ترسناک ترین و تکان دهنده ترین فیلم های مستند تما دوران آشنا کنیم.

The Imposter 2012

داستان این مستند تکان دهنده در مورد مفقود شدن یک پسربچه ۱۳ ساله به نام نیکلاس بارکلی در سن آنتونیو، تگزاس در سال ۱۹۹۴ و داستان بازگشت ادعایی باورنکردنی اوست.

 The Imposter
The Imposter

در مستند The Imposter، بارت لیتون به بررسی داستان هم قربانی و هم مقصران این ماجرا پرداخته و در این مسیر واقعیات هولناکی را فاش می کند و بدین ترتیب است که هویت شرور واقعی این ماجرا بیش از پیش به موضوعی پیچیده و بغرنج تبدیل می شود.

مستند Jesus Camp 2006

فیلم مستند Jesus Camp ساخته هایدی ایوینگ و راشل گریدی که در جریان یک کمپ تابستانه مسیحی در داکوتای شمالی فیلمبرداری شده در طی سال ها هرگز قدرت شوکه کردن مخاطب را به خاطر به تصویر کشیدن تلقین تفکرات دینی به کودکان و نوجوانان به شکل یک شکنجه روحی از دست نداده است.

Jesus Camp
Jesus Camp

در این مستند، تلاش های بکی فیشر، موسس این کمپ آموزشی برای کاشتن افکار به اصطلاح مقدس و پاک در ذهن کودکان به تصویر کشیده می شود و به طور ویژه به بررسی دیدگاه های سه نفر از این نوجوانان نسبت به آموزه های مسیحیت از نقطه نظر فیشر و نسبت به خودشان می پردازد.

فیلم مستند The Act Of Killing 2012

فیلم مستند The Act Of Killing ساخته جاشوا اوپنهایمر یک مستند غنی و البته ترسناک است که خط بین واقعیت و افسانه در آن مبهم می شود در حالی که به بررسی آسیب های روانی کسانی که در کشتار میلیون ها کمونیست در اندونزی در سال ۱۹۶۵ شرکت داشتند می پردازد.

The Act Of Killing
The Act Of Killing

در این مستند، عاملان بازمانده کشتارهای خود را در برابر دوربین اوپنهایمر بازسازی می کنند که در غالب ژانرهای سینمایی مختلفی صورت گرفته و شکلی سوررئال اما ترسناک به خود می گیرد.

مستند تکان دهنده Titticut Follies 1967

اگر چه درکش برای مردم امروزی ایالات متحده سخت است اما آسایشگاه های روانی روزگاری در ایالات متحده به وفور یافته می شدند. مستند Titticut Follies ساخته فردریک وایزمن شرایط تکان دهنده ساکنان این مراکز را به تصویر می کشد.

Titticut Follies
Titticut Follies

این مستند را باید نگاهی موثر به شرایط موسسه روانی ماساچوست دانست که در آن تمسخر، اذیت و آزار، عریان کردن و غذا دادن اجباری و رفتارهای غیرانسانی به وفور دیده می شود. این فیلم به مدت ۲۴ سال در ماساچوست اجازه انتشار نیافت اما در نهایت در سال ۱۹۹۱ منتشر شد.

مستند رازآلود Zero Days 2016

الکس گیبنی مستند ساز برنده جایزه اسکار در این مستند به بررسی داستان رازآلود ویروس کامپیوتری استاکس نت می پردازد که چگونه باعث بروز اضطراب در سراسر جهان شد و همزمان به منشأ پنهان این ویروس مخرب و هدف از ساخت آن برای صدمه زدن به برنامه هسته ای ایران پرداخته می شود.

Zero Days
Zero Days 

مستند Zero Days با استفاده از اطلاعات چند منبع سری ساخته شده و یک مستند بسیار تکان دهنده و آگاهی بخش است.

فیلم مستند The Bridge 2006

پل گلدن گیت سان فرانسیسکو تنها یکی از شاهکارهای معماری آمریکا نیست بلکه از آن به عنوان یکی از مناطق اصلی مورد علاقه افراد برای خودکشی نیز یاد می شود.

The Bridge
The Bridge

فیلم مستند The Bridge به میراث غم انگیز این شاهکار تکنولوژی پرداخته و همزمان با خانواده ها و دوستان کسانی که در طول یک سال فیلمبرداری فیلم با پریدن از روی این پل به زندگی خود پایان دادند مصاحبه می شود. جالب اینکه کارگردان این مستند، اریک استیل، توانست تصاویر زنده ۲۳ مورد از ۲۴ مورد خودکشی صورت گرفته روی این پل در سال ۲۰۰۴ را شکار کند.

مستند ترسناک The Nightmare 2015

فیلم مستند The Nightmare ساخته رادنی آشر به یک موضوع کمتر ترسناک می پردازد و آن فلج شدن در خواب است اما سبک ساخت فیلم بسیار متفاوت و شبیه فیلم های ترسناک است.

The Nightmare
The Nightmare

آشر در مستند خود به بررسی بیماری می پردازد که کمتر کسی اطلاعات خاصی در مورد آن دارد.

فیلم مستند Shoah 1985

مستندهای جامع بسیاری در مورد واقعه هولوکاست ساخته شده اما بهترین، قابل احترام ترین و تکان دهنده ترین روایت این واقعه دردناک در مستند Shoah ساخته کلود لانزمن در سال ۱۹۸۵ به تصویر کشیده شده است.

Shoah
Shoah 

این فیلم که ۹ ساعت طول داشته و ساخت آن ۱۱ سال به طول انجامید و عنوان آن به زبان عبری به معنای «مصیبت» است یک شاهکار به تمام معنا به شمار می آید در حالی که هیچ تصویر واقعی از کمپ های مرگ نازی ها در دوران جنگ جهانی دوم در آن استفاده نشده و تنها از مصاحبه با کسانی که هولوکاست به طور مستقیم زندگی آن ها را دگرگون ساخت تشکیل شده است.

فیلم مستند Grizzly Man 2005

ورنر هرتزوگ چهره افسانه ای دنیای سینما مستند های تکان دهنده معدودی ساخته که هیچکدام به اندازه مستند Grizzly Man انسان را در وحشت و بحران هویتی فرو نمی برد.

Grizzly Man
Grizzly Man

در این فیلم مستند که در ظاهر بررسی ساده روزهای پایانی عمر تیموتی تریدول، شخصیت شیفته خرس هاست، هرتزوگ از ویدیو واقعی خودکشی تریدول در یک منطقه حفاظت شده در آلاسکا برای به تصویر کشیدن شرایط یک فعال محیط زیستی تنها و بحران زده استفاده می کند.

مستند Welcome To Leith 2015

لیث یک شهر بسیار کوچک در داکوتا شمالی است که جمعیت بسیار انگشت شماری دارد و گروهی از نئونازی ها آن را برای تاسیس یک جماعت ملی گرای سفیدپوست انتخاب می کنند.

Welcome To Leith
Welcome To Leith

اما همانطور که انتظار می رود ساکنان شهر لیث با این تصمیم موافق نیستند. مستند Welcome To Leith که عمدتاً از تصاویر ضبط شده توسط ساکانان شهر در مقابله با جرائم این گروه نژادپرست تشکیل شده به بررسی دقیق و هوشمندانه نابودی ایدئولوژی و سازمان سفیدپوست های برتری طلب امروزی می پردازد.

مستند تاثیرگذار Dear Zachary: A Letter To A Son About His Father 2008

فیلم مستند Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father به راحتی یکی از تکان دهنده ترین و تاثیرگذارترین فیلم های این فهرست از لحاظ بار عاطفی است.

Dear Zachary
Dear Zachary

وقتی دکتر اندرو باگبی ۲۸ ساله می میرد، مشخص می شود که وی توسط نامزد باردار سابقش کشته شده و زمانی که به قید وثیقه آزاد شده به کانادا فرار کرده است. کرت کیون فیلمساز و دوست نزدیک اندرو شروع به جمع آوری فیلم های خانگی و مصاحبه های خود با اندرو می کند تا به پسر او، زاخاری، کمک کند پدر خود را بهتر و بیشتر بشناسد.

فیلم The Killing Of America 1982

فیلم مستند The Killing of America با به تصویر کشیدن دیدگاه خارجی ها نسبت به مردم آمریکا به عنوان مردمی شیفته سلاح و خشونت، با گذشت زمان تاثیر بیشتری بر جامعه گذاشت هاست.

The Killing Of America
The Killing Of America

این فیلم مستند با تمرکز بر روی قاتلان سریالی، قتل ها و ترورها و همچنین مرگ های همراه با خشونت در سال های پیش از فاجعه مدرسه کلمباین، به نوعی به مردم و سیاستمداران آمریکایی در مورد اتفاقات آینده هشدار می دهد.

فیلم مستند Tickled 2016

فیلم مستند دیوید فاریر به دنیای حرفه ای مقاومت در برابر غلغلک می پردازد که همانند عنوان و محتوای خود بسیار عجیب به نظر می رسد اما Tickled بیشتر در مورد یک شخصیت پنهان است که در مرکز یک دنیای مینیاتوری که به موضوع غلغلک می پردازد خود را رها کرده است.

Tickled
Tickled

فیلم به داستان رفتارهای وسواسی و آزارگرانه یک شخصیت ثروتمند طرفدار غلغلک دادن افراد می پردازد که موضوع اصلی فیلم است.

فیلم مستند تکان دهنده Mea Maxima Culpa: Silence In The House Of God 2012

فیلم مستند تکان دهنده دیگری از الکس گیبنی، Mea Maxima Culpa به بررسی سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک و تلاش های گسترده برای سرپوش گذاشتن بر این ماجرا می پردازد.

Mea Maxima Culpa
Mea Maxima Culpa

این فیلم که از دید ۴ مرد ناشنوا روایت می شود داستان سوء استفاده های جنسی از آن ها در دوران کودکی توسط کشیشان کاتولیک است و بازیگرانی مانند جان اسلیتری، ایتان هاوک، جیمی شریدان و کریس کوپر به جای آنان صحبت می کنند.

فیلم مستند Cropsey 2009

در روزگار مدرن معدود مستندهایی ساخته شده که به بررسی افسانه های شهری می پردازند اما هیچکدام نتوانسته اند به اندازه Cropsey تاثیرگذار و ترسناک باشند.

Cropsey 2009 
Cropsey 2009

این فیلم مستند با مرتبط کردن ماجرای واقعی مفقود شدن پنج کودک در جزیره استیتن با نسخه نیویورکی افسانه بوگی من که به نام Cropsey شناخته می شود، یک سفر ماجراجویانه به فضاهای تاریک بین واقعیت و افسانه است که هم مخاطب را سرگرم کرده و هم می ترساند. 

 

بیشتر بدانید : با 20 فیلم ترسناک برتر هزاره جدید آشنا شوید

بیشتر بدانید : فیلم های ترسناک ژاپنی که جرات تماشای آنها را به تنهایی ندارید! + عکس

بیشتر بدانید : برترین فیلم های مستند 2020 + عکس

بیشتر بدانید : 7 فیلم ترسناک با موضوع قتل های زنجیره ای + عکس (قسمت 1)

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: rooziato.com