اصغر فرهادی و رویای بزرگ در جشنواره کن برای سخت ترین روزگار ایرانیان
آیا اصغر فرهادی بار دیگر با کسب یک جایزه بین‌المللی از تلخی این روزها کم می کند؟

پیش به سوی دومین نخل طلای سینمای ایران در جشنواره کن 2021

سینمای ایران تاکنون فقط یک بار و آن هم در سال1376 با فیلم «طعم گیلاس» ساخته عباس کیارستمی نخل طلای جشنواره کن را به دست آورده است. البته اگر از نخل طلا که مهم ترین جایزه جشنواره کن است بگذریم، فیلم‌های ایرانی از بخش های مختلف این جشنواره موفق به کسب جوایز گوناگونی شده‌اند.

اولین جایزه ایران در جشنواره کن

اولین جایزه سینمای ایران در کن با فیلم «طلوع فجر» ساخته مرحوم احمد فاروقی قاجار در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه در سال۱۳۴۳ به دست آمد.

در سال1374، جعفر پناهی با فیلم «بادکنک سفید» حسابی در کن مورد توجه قرار گرفت و 3جایزه دوربین طلایی، فیپرشی و جایزه بهترین فیلم بخش 15روز کارگردان‌های کن را مال خود کرد. بعد از موفقیت کیارستمی در کن، فیلم های ایرانی بیشتری مورد توجه این جشنواره قرار گرفتند.

سمیرا مخملباف در سال۱۳۷۹ با فیلم سینمایی «تخته سیاه» موفق به دریافت جایزه داوران بخش مسابقه شد و در همان سال، «جمعه» ساخته حسن یکتاپناه در بخش نوعی نگاه جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را به طور مشترک با فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» ساخته بهمن قبادی دریافت کرد که فیلم قبادی در بخش 15روز کارگردان‌ها به نمایش درآمد و 2جایزه هنر و تجربه و جایزه فیپرشی را نیز به دست آورد. در طی سال ها کارگردانانی همچون محسن مخملباف، رضا میرکریمی، محسن امیریوسفی، محمد رسول‌اف، آیدا پناهنده و چند نام دیگر موفق به کسب جوایزی از بخش های مختلف جشنواره کن شده اند.

افتخار آفرینی عباس کیارستمی در جشنواره کن

با این حال، جز جایزه نخل طلای فیلم «طعم گیلاس»، دیگر جوایز مهم این رویداد معتبر  سینمایی را عباس کیارستمی و اصغر فرهادی برای فیلم هایشان دریافت کرده‌اند.

بیشتر بدانید : طعم گیلاس و راننده تاکسی، بهترین فیلم های برنده نخل طلا

در سال1389، عباس کیارستمی با فیلم «کپی برابر اصل» در بخش مسابقه کن حاضر شد و ژولیت بینوش، بازیگر مشهور فرانسوی، جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در این فیلم دریافت کرد.

بیشتر بدانید : "کپی برابر اصل" در میان 10 فیلم برتر دهه اخیر سینما

در سال1392، اصغر فرهادی که با فیلم «گذشته» در بخش مسابقه این جشنواره حضور داشت، جایزه کلیسای جهانی را دریافت کرد و برنیس‌ بژو برای بازی در فیلم فرهادی جایزه بهترین بازیگر زن را به دست آورد.

درخشش فیلم فروشنده در جشنواره کن 

در سال۱۳۹۵، فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی جایزه بهترین فیلمنامه و جایزه بهترین بازیگر مرد را برای شهاب حسینی به ارمغان آورد.

بیشتر بدانید : 8 عکس شهاب حسینی و اصغر فرهادی پس از پایان مراسم درحاشیه کاخ جشنواره کن

حالا باید دید آیا سینمای ایران در سال 1400 می‌تواند با فیلم فرهادی امیدی به کسب جایزه نخل طلا داشته باشد؟ آیا حضور طاهر رحیم در هیأت داوری این دوره از جشنواره کن که پیش تر با فرهادی در فیلم «گذشته» همکاری کرده امتیازی برای فرهادی محسوب خواهد شد؟

آیا باز هم اصغر فرهادی در دوره ای که کرونا، مصائب معیشتی و قطعی های مکرر برق زندگی مردم را دشوار کرده، باز هم می تواند با کسب یک جایزه بین‌المللی باعث تسکین نسبی آلام یک ملت شود؟ چنین باد. 

 

بیشتر بدانید : عکس های شهاب حسینی درحال دریافت نخل طلا جشنواره کن 2016

بیشتر بدانید : از قهرمان اصغر فرهادی تا روز پرچم شان پن: فیلم های جشنواره کن 2021 + عکس

بیشتر بدانید : درباره "قهرمان" اصغر فرهادی، فیلم حاضر در جشنواره کن 2021 + خلاصه داستان و عکس

بیشتر بدانید : معرفی شخصیت های "قهرمان" اصغر فرهادی + رونمایی از چهره تازه فیلم

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: hamshahrionline.ir