شیطانی که در روح تخم میگذارد: فیلم جوجه کشی Hatching + عکس
 فیلم «جوجه‌کشی» (Hatching) تصویری استعاری و تکان‌دهنده از احساسات اهریمنی و نفرت‌ها و حسادت‌هایی است که خانواده‌ها در وجود فرزندانشان پرورش می‌دهند و آن‌ها را به هیولا‌هایی ترسناک تبدیل می‌کنند

فیلم جوجه کشی Hatching : یک دختر بچه و مخلوقی ترسناک 

«جوجه‌کشی» اولین فیلم بلند هانا برگولم فیلمساز فنلاندی است؛ یک فیلم ترسناک خوش‌ساخت و تماشایی که پر است از استعاره‌های خلاقانه و هنرمندانه دربارۀ نوجوانی، بلوغ و مشکلات پنهان و عمیق خانوادگی. این از آن فیلم‌ هایی است که به معنی واقعی کلمه می‌شود آن‌ ها را «ترسناک روانشناختی» نامید، زیرا هیولای ترسناک فیلم دقیقا استعاره و نمادی از هیولا‌هایی است که در درون ذهن ما زندگی می‌کنند.

داستان فیلم دربارۀ یک خانوادۀ فنلاندی است که ظاهرا همه چیزشان رو به راه است؛ خانۀ خوب، وضع مالی خوب و روابط گرم. مادر خانواده یک وبلاگ را اداره می‌کند و در آن دربارۀ روزمرگی‌های زندگی بی‌نقص و درجه‌یکشان مطلب می‌گذارد. اما همانطور که می‌شود انتظار داشت این فقط ظاهر قضیه است.

Hatching-1.jpg
فیلم ترسناک جوجه کشی Hatching 2022

ماجرای ترسناک فیلم از جایی شروع می‌شود که تینیا دختر نوجوان خانواده (که شخصیت اصلی فیلم است) یک تخم پرنده را در جنگل اطراف خانه پیدا می‌کند، آن را به اتاق خودش می‌برد و سعی می‌کند گرم نگهش دارد. هم‌ زمان با این ماجرا ما با مشکلات عمیق خانواده آشنا می‌شویم. تینیا با اصرار مادرش به ورزش ژیمناستیک مشغول شده و دائما تحت فشار است که در مسابقات برنده شود و بهترین نفر باشد. فشار عصبی روی تینیا بسیار زیاد است.

از طرف دیگر تینیا متوجه می‌شود که مادرش دارد به پدرش خیانت می‌کند. هر چقدر که فشار‌ها و آشفتگی‌ های ذهنی تینیا بیشتر می‌شود، تخم پرنده دائما بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. تا اینکه یک شب، بعد از اینکه مادر تینیا به او می‌گوید که عاشق یک مرد دیگر شده، یک جوجۀ بسیار زشت و کریه‌ المنظر سر از تخم بیرون می‌آورد؛ چیزی شبیه کلاغ، اما با هوش و رفتاری شبه‌انسانی. این جوجه احساساتش کاملا به تینیا گره خورده و تنها غذایی هم که می‌خورد آن چیزی است که تینیا خورده باشد و بعد بالا آورده باشد!

Hatching-2.jpg
فیلم ترسناک جوجه کشی Hatching 2022

از اینجا به بعد هر وقت که تینیا نسبت به چیزی یا کسی احساس حسادت یا خشم کند، این جانور به سراغ آن چیز یا شخص می‌رود و به صورتی وحشیانه به او حمله می‌کند. این موجود وقتی بزرگتر می‌شود کم کم مو درمی‌آورد، منقارش می‌افتد و بیشتر و بیشتر شبیه خود تینیا می‌شود.

«جوجه‌کشی» از آغاز تا انتها یک نمادپردازی دقیق و درخشان است؛ هیولای این فیلم نمادی از عقده‌ها، حسادت‌ها و فشار‌های روحی تینیا است که ذره ذره در درون او شکل می‌گیرند، رشد می‌کنند و نهایتا تمام وجود او را فرامی‌گیرند. شاید به نظر برسد که تینیا دارد این جوجۀ شیطانی را بزرگ می‌کند، اما در واقع این مادر تینیا است که دارد برای شیطان جوجه‌کشی می‌کند. اوست که تخم شیطان (یعنی همۀ احساسات منفی) را در وجود دخترش می‌کارد و آن را پرورش می‌دهد.

Hatching-3.jpg
فیلم سینمایی جوجه کشی Hatching 2022

بازی‌های فیلم، جلوۀ بصری و موسیقی آن همگی به خوبی در خدمت روند فیلم و هدف اصلی آن قرار گرفته‌اند؛ داستان فیلم علاوه بر نمادپردازانه و عمیق بودن، جذاب و پرکشش هم هست و بیننده را تا لحظۀ آخر با خود همراه نگه می‌دارد. «جوجه‌کشی» بیشتر از اینکه مخاطب را با هیولای کریه و زشتش بترساند، او را از تخم‌های شیطانی که در وجود خودش دارد یا در جود اطرافیانش می‌کارد می‌ترساند.

 

بیشتر بدانید : فیلم های جدید ترسناک که غافلگیرتان می کند + عکس

بیشتر بدانید : فیلم هایی که پس از دیدن آن مات و مبهوت می مانید! + تصاویر

بیشتر بدانید : عشق و وحشت: بهترین فیلم های عاشقانه ترسناک + تصاویر

بیشتر بدانید : فیلم های ترسناکی که اسکار گرفتند

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: faradeed.ir