گزارشی از آرامگاه مرلین مونرو در کنار دو خواهر معروف خواننده ایرانی
مریلین مونرو در آرامگاهی در محله ایرانی نشین وست وود، درفاصله چند قدمی مقبره فرانک زاپا، گیتاریست، و دو خواهر معروف خواننده ایرانی هایده و مهستی در فاصله ای نه چندان دورتر از نادر نادرپور، شاعر سرشناس آرمیده است.
«اراده ام ضعیفه و تحمل هیچ چیزی رو ندارم. احساس می کنم دارم دیوونه می شم. وقتی جلوی دوربین ظاهر می شم یک دفعه تمرکزم و همه چیزهایی که سعی می کنم به یاد داشته باشم از ذهنم فرار می کنه.

آن وقت یکهو احساس می کنم که اصلا در این دنیا و دردنیای بشری وجود خارجی ندارم.»

این بخشی از نامه مریلین مونروست که در حالت پریشانی ساعات پیش از خودکشی یا زیاده روی درخوردن قرص های خواب آوربرای استاد بازیگری اش لی استراسبرگ نوشته است.

نامه ای که ماه مه امسال همراه با پیام دست نوشته ای خشم آلود از جان لنون خطاب به پل مک کارتنی و نامه عاشقانه دوایت آیزنهاور به همسرش در دوران جنگ دوم جهانی در یک حراجی در نیویورک به فروش رفت.


مرگ ناگهانی مونرو در اوت 1962، زندگی پرجاذبه او را به طور ناگهانی به پایان رساند.

مریلین مونرو در آرامگاهی در محله ایرانی نشین وست وود، درفاصله چند قدمی مقبره بی نام و نشان فرانک زاپا، گیتاریست، و دو خواهر معروف خواننده ایرانی هایده و مهستی در فاصله ای نه چندان دورتر از نادر نادرپور، شاعر سرشناس آرمیده است.

چند سال پیش الیس پانچر بیوه زن ورشکسته اهل لس آنجلس، آرامگاه شوهرش را که درست بالای مقبره کشویی مریلین مونرو قرار دارد، به حراج گذاشت تا از عواید آن اقساط عقب افتاده خانه مسکونی اش را بپردازد.

خانم پانچر در آگهی تبلیغاتی در سایت ای بی نوشته بود: «این فقط یک حراج بی سابقه نیست، بلکه فرصتی طلائی است تا علاقه مندان بتوانند از امروز تا ابدیت را در طبقه فوقانی مقبره مریلین مونرو بگذرانند.»

مردی که نامش هنوز افشا نشده این مقبره را به مبلغی بالای 4 میلیون دلار خرید. او که هنوز زنده است وصیت کرده تا موقع تدفین جسد او را در موقعیتی دقیقا رو در رو با مریلین مونرو قرار بدهند.

«وست وود مورچوری» آرامگاه برخی از معروف ترین چهره های هنری هالیوود از جمله بیلی وایلدر، کارگردان بزرگ سینماست، که روی سنگ قبرش نوشته شده:«من نویسنده ام،ولی خوب هیچ کس بی عیب نیست.» فاره فاوست، ستاره پرطرفدار دهه 1980، سیدنی شلدون نویسنده، روی اوربیسون آهنگساز و خواننده، ناتالی وود و جیمز کابورن از دیگر هنرمندانی هستند که در این گورستان به خاک سپرده شده اند.


هالیوود شهری است که بیش از یک قرن است که با فرهنگ سلبریتی یا ستایش از اشخاص نام آور بر رفتار، تفکر و گاه حتی باورهای شخصی ما اثر گذاشته است.

در این شهر ابدی ساختن ستارگان به نوعی انکار مرگ است و دراینجا فناپذیری وشکنندگی هولناک حیات نقشی ندارد.

در «آرامگاه ابدی هالیوود» مکانی نه چندان دورتر از شهر پرهیاهوی هالیوود و بلوار پررفت و آمد آن با سنگفرش هایی مزین به نام طلائی ستارگان معروفش، فرشته مرگ، بال های خود را برفراز بسیاری از چهره های آشنای هنر و سینمای جهان گسترده است.

گورستان ابدی هالیوود، سال 1899 تنها کمی پیش از آن که هوبارد بازورث بازیگر فیلم های صامت اولین استودیوی این شهر به نام «اوکسیدنتال» را پایه گذاری کند شکل گرفت.

چند سال پیش از آن که دی دبلیو گریفیث شاهکارسینمایی خود «تولد یک ملت» را خلق کند و مثلث چارلی چاپلین، مری پیکفورد و داگلاس فربنکز استودیوی یونایتد آرتیست را تاسیس کنند، استودیوی پارامونت در زمین پشت همین گورستان بنا شد.

امروزه این گورستان محل آرامگاه ابدی بیش از 135 چهره سرشناس، ازجمله بنیانگذاران صنعت فیلمسازی و ستارگان معروفی است که در دوران طلائی هالیوود نام این شهر را جهانی کردند.

جورج هریسون، عضو گروه بیتل ها، در مکانی در نزدیکی پیتر لوری، بازیگر نقش های گانگستری، و نه چندان دورتر از باگزی سیگال، گانگستر واقعی و پایه گزارلاس وگاس، درهمین گورستان به خاک سپرده شده است.

کمی آن طرف تر در وسط باغچه بزرگی که به شیوه آکروپولیس یونان ساخته شده، آرامگاه داگلاس فربنکس، قهرمان پرشر و شور فیلم های صامت قرار دارد.

اغلب ستارگان قدیمی تر، در فضای داخلی گورستان، در کنار راهرویی که به آرامگاه رودلف والنتینو می رسد جای گرفته اند.

پیش از آنکه سسیل ب دومیل تهیه کننده معروف فیلم های «ده فرمان» و «کلئوپاترا»، آلفرد هیچکاک، سلطان دلهره و جین مانسفیلد ستاره سینما، که در 29 سالگی در یک تصادف اتومبیل جان خود را از دست داد به این مجموعه اضافه شوند، مقبره کوچکی هم برای «توتو» سگ محبوب فیلم «جادوگر شهر زمرد» ساخته شد.

در کنار دریاچه کوچک آرامگاه، سنگ یادبود هتی مک دنیل، اولین بازیگر سیاهپوست برنده جایزه اسکار برای ایفای نقش مکمل در فیلم «بربادرفته»قرار گرفته است. بازیگری که عکس او در کنار ویوین لی، بازیگر نقش اسکارلت اوهارا ابدی شده است. هنگام قدم زدن در فضای 62 هکتاری این گورستان، مشکل می توان به این خالی ترین مکان هالیوود و سنگ قبرهای «باروک» آن از دیدگاه فلسفی نگاه نکرد. یک حالت تداوم تاریخی در این محوطه وجود دارد. حالتی که کمبود آن را در همه مناطق دیگر شهر لس آنجلس می توان بخوبی حس کرد.

جینا گرشون که هر هفته برای دیدار از مقبره جانی رامون، ستاره موسیقی پانک به گورستان ابدی هالیوود می آید می گوید: اینجا واقعا یک محل ابدیه. یکی از تنها اماکن تاریخی در شهری دائم در حال تحرک . شهری که ستاره هایش هم مثل بیلبوردهایش دائم عوض می شوند.جایی که نه فقط تاریخ شهری خودش را ،بلکه گذشت زمان را هم ازروی چهره آدم هایش می کند.

این روزها دیوارهای آرامگاه ابدی هالیوود از ماه ژوئن تا سپتامبر، محل نمایش فیلم های کلاسیک و بیاد ماندنی سینمای هالیوود برای تماشاگران جوان است. از آغاز هزاره جدید، گورستان ابدی هالیوود که درطول چند دهه پیش از آن به مکانی ورشکسته تبدیل شده بود به صورت سالن تابستانی نمایش فیلم برای یک قشرجوان و روشنفکردرآمده است.

هرچند تماشای فیلم در گورستان برای خیلی ها غیرقابل قبول و باور است، اما هرهفته جمعیت کثیری با بساط پیک نیک و شراب برای تماشای فیلم های کلاسیک هالیوود به این گورستان می آیند. تا جایی که انگار این روزها تداومی در رابطه میان مردگان و زندگان برقرار شده است.

جی بویلو، مدیر اجرایی بخش غربی گورستان می گوید: وقتی روی زمین های اینجا راه می روید، طرز تفکرتان عوض می شود. به زندگی از دیدگاه دیگری نگاه می کنید. این خودش نوعی انگیزه فرهنگی است. تمام این داستان ها، این مراسم، این یادبودها. اگر به همه این ها از یک دیدگاه جمعی هنری نگاه کنید، آن وقت می دانید که چرا اینجا محل مناسبی برای گردهم آیی های فرهنگی و تماشای فیلم است.


سینه سپیای گورستان ابدی هالیوود امسال سیزدهمین سال تاسیس خود را آغاز کرده است. هرشنبه شب در طول فصل تابستان، فیلم های هنری هالیوود، فیلم های برجسته ای چون بچه رزماری، دربارانداز و کازابلانکا، روی دیوارهای سفید گورستان به نمایش گذاشته می شود.

با غروب آفتاب هربار بیش از 2700 نفر به محوطه گورستان می آیند. پتوهایشان را درکنار سنگ قبرهای بزرگ پهن می کنند و با خوردن نان و پنیر و میوه های تازه وقت می گذارند.

بسیاری از فیلم هایی که به نمایش درمی آیند با شرکت بازیگرانی است که در همان حوالی در گورهای قدیمی خود خفته اند.

جان وایات، مبتکرو برگزار کننده سینه سپیا می گوید: ما می خواستیم این فیلم های هنری را از آن فضای خشک سینماهای هنری بیرون بیاریم. اینجوری آدم های بیشتری به تماشای فیلم هایی می نشینند که در حالت معمولی ممکن است هرگز تماشا نکنند.

او می گوید: امروزه تماشاگران سینما هیچ گونه تصوری از سینمای پیش از بروس ویلیس ندارند. برای من مهم ترین مسئله نمایش فیلمی از جان هوستون در محلی است که چند قدم از قبر خود او فاصله دارد.

کمی دورتر، درآن سوی تپه های هالیوود، گورستان خصوصی هالیوود مموریال پارک قراردارد که آرامگاه دوراز دسترس ستارگان دیگری چون استن لورل، از تیم کمدی لورل و هاردی، همفری بوگارت، قهرمان فیلم های دهه 1940، و لوسیل بال ستاره تلویزیون آمریکا در آن قرار گرفته است .

اخیرا مایکل جکسون هم در یکی از باشکوه ترین بناهای همین گورستان به خاک سپرده شد. او در تالاری خصوصی با درهای بسته و تحت نظارت شبانه روزی امنیتی گورستان، در مقبره ای باشکوه به خواب ابدی فرورفته است.

مجموعه «پیرس برادرز» وست لیک تازه ترین گورستان خصوصی در ضلع شمالی شهر لس آنجلس است که بسیاری از هنرمندان ایرانی را در قلب خود جای داده است.

پرویز خطیبی نویسنده و طنزپرداز قدیمی نخستین هنرمند ایرانی بود که در این مکان به خاک سپرده شد. درسال های اخیر، طوفان و جهان و چند سال پیش هم ویگن،  نیز در همین محل آرمیدند.گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: banifilm.irمطالب پیشنهادی:
عکسهای جدید نیکی کریمی و یکتا ناصر در یک فیلم سینمایی
فرزاد حسنی و آزاده نامداری در کنسرت فریدون آسرایی
گلشیفته فراهانی: دختر خوبی نبودم؛ از همسرم جدا شدم
درگیری‌های عشقی زیبا بروفه و پریناز ایزدیار به بیمارستان عمل رسید
اشک‌ها و لبخندهای بازیگران و مجریان مشهور در جشن نفس 92 + تصاویر