از بازیگر نقش لطیفه چه می دانید؟
کارنامه بازیگری خدیجه طوبا بویوک‌اوستون که به تازگی در ایران با سریال "لطیفه" به شهرت رسیده است را مطالعه نمایید.

خدیجه طوبا بویوک‌اوستون ( Hatice Tuba Büyüküstün) در تاریخ 5 / 8 / 1982 در استانبول متولد شد، دوران مدرسه را در همان شهر گذراند و سپس در رشته طراحی صحنه و دکور و طراحی لباس در دانشگاه معمار سِنان استانبول به تحصیلات خود ادامه داد . ضمن تحصیل در دانشگاه برای اولین بار در تبلیغ مول‌پد جلوی دوربین فیلمبرداری رفت.


تصویر اول از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر اول از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

او در سال ۲۰۰۳ در ۴ قسمت آخر سریال جایگاه پادشاه (Sultan Makamı) بازی کرد. پس از آن در سال ۲۰۰۴ اولین فیلم سینمائی به نام پدرم و پسرم (Babam ve Oğlum) نقش کوتاهی را بازی کرد.


تصویر دوم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر دوم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

در همان سال در یک سریال تلویزیونی به نام Çemberimde Gül Oya بازی کرد و پس از آن در یک فیلم تلویزیونی به نام گلعذار (Gülizar) بازی کرد. سپس در سال ۲۰۰۵ با ایفای نقش در سریال Ihlamurlar Altında یا سنوات الضیاع Sanawat al daya در کشورهای عربی به شهرت رسید و طرفداران زیادی پیدا کرد.در سال ۲۰۰۷ در سریال دیگری به نام Asi بازی کرد.


تصویر سوم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر سوم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

طوبا بویوک‌اوستون در ضمن بازی در این سریال‌ها در چند تبلیغ تلویزیونی از جمله شامپوی پانتنت، ماکزیمم کارت، شکلات، لباس جین مارک کولینز و تبلیغ یک پارفوم در دوبی نیز بازی کرد.


تصویر چهارم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر چهارم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

وی در تابستان ۲۰۰۹ در یک سریال تلویزیونی به نام بینی و بینک بازی کرد، این سریال محصول مشترک با کشورهای عربی بود و از کانال ام‌بی‌سی پخش شد.


تصویر پنجم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر پنجم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

طوبا بویوک‌اوستون در سال ۲۰۰۹ اولین نقش اول یک فیلم سینمائی به نام Yüreğine Sor را به عهده گرفت.بعد از آن به ایفای نقش در سریال تلویزیونی به نام GÖNÜLÇELEN یا همان "دلربا می باشد" پرداخت که سال ۲۰۱۰ از تلویزیون aTV پخش شد. هم اکنون او از شهرت خاصی در بین کشورهای عربی و کشوهای بلوک شرق برخوردار است وسریال‌های او از کانال های تلویزیونی این کشورها پخش شده‌است‎.


تصویر ششم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر ششم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

طوبابویوک اوستون در سریالی بنام بیست دقیقه "20dakika"به کارگردانی "سردار ایشیک" محصول 2013 که از شبکه استار پخش شد ایفای نقش کرد . وی در این سریال نقش "ملک" را بر عهده داشت. ولی این سریال در ترکیه بیننده زیادی نداشت و فقط 25 قسمت طول کشید و در یک فصل به پایان رسید . جدیدترین سریال او سریال Kara Para Aşk (پول سیاه عشق) است که از 12 مارچ سال 2014 از کانال atv شروع به پخش شده است . او در این سریال پربیینده همبازی Engin Akyürek شده است و در نقش الیف دنیزر بازی میکند. که در ایران با نام سریال "لطیفه" شناخته شده است.


تصویر سریال لطیفهتصویر سریال لطیفه

خلاصه داستان سریال لطیفه (پول سیاه عشق)

ماجرای داستان سریال لطیفه از این قرار است : عمر دمیر با هنرنمایی (انگین اکیورک) در نقش کمیسر پلیس در شعبه جرایم سازمان یافته در وان و لطیفه دریا با بازی (طوبا بویوکاوستون) دختر یک خانواده ثروتمند که یک طراح موفق است و که در رم زندگی می کند.


تصویر هفتم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر هفتم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

عمر دمیر در اداره پلیس وان مشغول خدمت است . لطیفه دختری با اعتماد به نفس است که روی پای خودش ایستاده و به پول پدرش دل نبسته است. لطیفه که در رم زندگی میکند و طراح جوهرات است برای جشن تولدش به استانبول میاد . در یک شب دختری که عمر قرار است با آن ازدواج کند به همراه پدر لطیفه در یک ماشین کشته پیدا میشوند. و این جنایت بزرگ پلی میشود برای ارتباط عمر و لطیفه .


تصویر هشتم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر هشتم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

از یک طرف لطیفه توسط یک عده دزد و تبهکار که ادعا میکنند پدر لطیفه الماس های آنها را دزدیده تهدید میشود،  از طرف دیگر عمر به دنبال پیدا کردن دلیل قتل نامزدش است . لطیفه بعد از اینکه می فهمد عمر پلیس است از او میخواهد اطلاعاتی که در مورد این پرونده به دست می آورد را در اختیار او بگذارد اما عمر قبول نمیکند . ارتباط عمر و لطیفه رفته رفته بیشتر شده و …


تصویر نهم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"تصویر نهم از بازیگر نقش لطیفه "طوبا بویوک‌اوستون"

خواهر لطیفه ، نیلوفر در دام مرد بدی گرفتار شده است، لطیفه و عمر به نیلوفر کمک می کنند. نقش مادر لطیفه را نباهت چهره (مادر سلطان سلیمان) بازی می کند. در فیلم لطیفه عشق تووانا تورکای در نقش بهار چنار دوست لطیفه نیز هنرنمایی می کند.

و بسیاری از ماجرای های دیگر که در ادامه سریال خواهید دید.


نمایی از سریال لطیفهنمایی از سریال لطیفه


فیلم شناسی

Kara Para Aşk (پول سیاه عشق) (2014) — الیف دنیزر
بیست دقیقه (2013) — ملک
دلربا (۲۰۱۰-۲۰۱۱) — حسرت
عاصی (۲۰۰۷-۲۰۰۹) — عاصی (عاصیه)
امتحان (۲۰۰۶) — زینپ ارز
مسیر عشق (۲۰۰۵) — دریا
پدرم و پسرم (۲۰۰۵) — آیسون
در دایرهٔ من (۲۰۰۴) — ضریفه
سلطان (۲۰۰۳) — نسرین


تهیه و تدوین : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ