این بار محرم و عاشورای حسینی بهانه‌ای شد تا پای صحبت‌ هنرمندان بنشینیم.

 هنرمندان از محرم چه گفتند؟

چقدر خوب است که می‌آیی ماه محرم؛‌ وقتی می‌آیی دل‌هایمان را سامان می‌دهی،‌ عهدهایمان را تازه می‌کنی و معیار حب و بغضمان میزان می‌شود.

اشک‌هایمان زلال میگردد و غبار نفاق از چهره‌ها زدوده می‌شود.
چقدر خوب است که می‌آیی...

ایندفعه به بهانه پاییزی که رنگ و بوی حسینی گرفته است پای صحبت هنرمندان و بازیگرانی نشستیم که کماکان آن‌ها را از پشت قاب شیشه‌ای جعبه جادو دیده‌ایم:

افراطی‌گری‌ها را نمی پسندم
لیلا بلوکات بازیگری که او را در کارهایی چون زمانی برای عاشقی، آسمان همیشه ابری نیست،‌جراحت دیده‌ایم در خصوص این ماه گفت: از سال‌ها پیش من و خانواده‌ام همیشه از ابتدای محرم تا 10 شب نذری می‌دهیم و باید بگویم که این شب‌ها و روزها بسیار قابل احترام هستند و از کودکی‌ام حس خاص و خوبی نسبت به این ماه داشتم.

وی افزود: در کنار همه ویژگی‌های این روزها متاسفانه یک سری حرارت‌ها و افراطی‌گری‌هایی وجود دارد که آ‌ن‌ها را نمی‌پسندم؛‌ گاهی بعضی‌ها آسیب‌هایی به خود می‌زنند که درست نیست ولی یکی از اتفاقات خوب این روزها این است که بیشتر به فکر کمک به نیازمندان می‌افتیم. مثلا همان نذری که گفتم،‌ در دهه ابتدایی محرم می‌دهیم بیشتر مختص نیازمندان و فقرا است.بلوکات گریزی هم به کودکی و مراسم‌هایی که آن زمان برگزار می‌شد زد و افزود: آن موقع‌ها شور و حرارت بیشتری وجود داشت،‌ خود من همیشه روز عاشورا با مادرم به دیدن دسته‌های عزاداری می‌رفتیم و من عاشق نوعی سینه‌زنی گروهی که به سه ضرب معروف بود،‌بودم. همچنین صدای طبل‌ها،‌ نمایش‌های مذهبی را نیز خیلی دوست داشتم و همیشه خاطرات خوبی را از این روزها به یاد دارم.

وی ادامه داد: مراسم شهرهای مختلف خیلی دوست داشتنی، متنوع و جالب اند و هر خطه‌ای آیین خاص خود را دارد، من در طول مدتی سعی کردم از تمام شهرهای مختلف در این ایام دیدن کنم و بین مناطق مختلف،‌ یزد یکدستی و تمیزی قابل توجهی داشت،‌همینطور جنوب هم با ساز ویژه‌ای که دارد جزو شهرهای خاص محسوب می شود.

بلوکات در پایان با اشاره به توجه رسانه و برنامه سازان به برنامه‌هایی برای این مناسب‌ها خاطر نشان کرد: بعد از سریال «شب دهم» و «زمانی برای عاشقی» که سال گذشته درباره تعزیه بود ساخته شد. ما می‌توانیم برای عید، ماه رمضان،‌ محرم و چنین مناسبت‌هایی بیشتر تلاش کنیم تا آثار فاخری ارائه دهیم.

موسیقی که برنامه‌هایمان را تصنعی کرده است
عبدالرضا اکبری هنرمند دیگری بود که در گفتگو با ما راجع به این مراسم هایی که امروزه می‌بینیم ، اظهار کرد: آن موقع‌ها یعنی زمانی که من جوان تر و یا بچه‌بودم برنامه ها و مراسم‌ها خیلی بهتر و صمیمی‌تر بودند،‌الان انگار به نوعی شکل نمایشی پیدا کرده‌اند و از آن خلوص و شکل‌ گرمی که داشتند خارج شده‌اند.اکبری در ادامه به کارهای ویژه این ایام همچون روزهای اعتراض، پیر وفا انجام داده بود اشاره کرد و بعد هم از تاثیری که تئاتر و اینگونه فعالیت‌ها می‌توانند در این ایام داشته‌ باشند، گفت.

بازیگر «اخراجی ها» که به تازگی مشغول بازی در سریال «شیوع» به کارگردانی محمود معظمی است، عنوان کرد: یکی از علت هایی که باعث شده حال و هوای هیئت‌های فعلی متفاوت باشد مداحی‌ها و نواهایی است که بیشتر شکل آهنگ و موسیقی به خود گرفته‌اند و باعث تصنعی شدن برنامه‌ها می شوند،‌ ولی به طور کلی این مراسم‌ها برای روزهای خوب و مقدسی هستند که جزیی از آیینمان‌اند و ریشه در فرهنگ اسلامی و دینی مان دارند،‌به همین خاطر حضور در آنها جزو اتفاقات ارزشمندی است که باید غنیمت شمرد.

عاشورا یک حماسه عظیم برای زنده کردن حق از باطل است
مرجانه گلچین که او هم مشغول سریال «نفس گرم» است و بعد از مدت‌ها با نقش جدی به تلویزیون آمده است، عاشورا را این طور توصیف کرد: این روز در واقع بیانگر یک حماسه عظیم برای زنده کردن حق از باطل توسط انسانی که در راه هدفش جانش را از دست داد، است.

وی ادامه داد: ایام محرم از دوران کودکی ما در ذهن هر ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد و برای من هم همینطور است؛ نوعی حس مقدس بودن در این روزها است و من امیدوارم همینطور صاف و مقدس بماند چون متاسفانه گاهی این روزها دست خوش اتفاقاتی می‌شوند که ریاگونه هستند و صورت خوشی ندارند.


گلچین یادی از کودکی و همراهی که با خانواده‌اش برای این مراسم داشت کرد و بعد افزود: الان هم گاهی به این مراسم ها می روم، نکته ای در این سال‌ها وجود دارد. این است که شرایط کشور هم تغییر کرده و خاص شده است، به همین خاطر جنبه ظاهری قضیه هم چون با مسائل دیگری مثل موضوعات و نگرش‌ کشورهای دیگر همراه است،‌اهمیت دارد.

کسانی که تصمیم می گیرند باید به فکر باشند
وی راجع به برنامه‌هایی که برای این روزها ساخته می شوند اظهار داشت: ترجیح می‌دهم در این مورد صحبت نکنم،‌چون کسانی که باید برایش تصمیم بگیرند باید به فکر باشند، اما معتقدم برای هر کاری باید اصولی فکر شود، استنباط‌ها دقیق و تحقیق شده باشند و آدم‌های کار بلد این موضوعات را به عهده بگیرند،‌چون متاسفانه مدتی است که جای کارهایی که هم اصولی و دقیق باشند و هم جذابیت های بصری داشته باشند خالی است.

او در پایان گفت: این نوع آثار پرهزینه هستند و نیاز به سرمایه ‌گذاری دارند،‌این سرمایه‌گذاری‌ها صورت نمی گیرند و کوتاهی‌هایی در این عرصه و خیلی از زمینه های دیگر وجود دارد که باز هم امیدواریم روزی حل شود.

از اشک‌های گفتنی تا اولین نذر عاشوراییش
عمار تفتی بازیگر تلویزیون و سینما به داستان ادامه دار تاریخ اشاره کرد و گفت: روزگار در هر دوره‌ای بدی‌هایی دارد و 1400 سال پیش به گونه‌ای بیشتر بوده و فکر می‌کنم در همه دوران‌ها آدم های بهتر با حداقل یارانشان از لب تیغ گذشته و هنوز این اتفاق می افتد و من شب عاشورا بیشتر از اینکه به حال حسین (ع) گریه کنم به حال مردم جهان اشک می‌ریزم که هنوز که هنوز است درگیر جنگ و اتفاقاتی ناگوارند.

بازیگر سریال «میوه ممنوعه» از نذر خودش در این روزها تعریف و بیان کرد: من تفتی هستم و اهل تفت، در یزد مراسمی به نام نخل گردانی وجود دارد که در آن سازه عظیم چوبی را در تاسوعا به عنوان نماد تابوت حضرت عباس (ع) و در عاشورا به یاد نمادی از تابوت امام حسین (ع) روی دست می گیریم و مسافتی را با پای برهنه طی می‌کنیم، من اولین بار در سال 1377 بود که زیر نخل میناتوری که در حسینیه تفتیها بود رفتم و آرزو کردم که دانشگاه قبول شوم تا هر سال زیر نخل بیام و نذرم را ادا کنم،‌این اتفاق افتاد ولی من موفق نشدم که هر سال بیایم اما همیشه آرزو می‌کنم که محرم تفت باشم.


تفتی تصریح کرد: ایده‌آل من بیشتر تکیه یا محلی است که بتواند کل عزاداران تهران را جا دهد و همه با یک نوحه پیش بروند و اجماع شوند، وگرنه این نوع عزاداری و مسیری که می رویم نتیجه‌اش عکس و حاصلش تفرقه خواهد بود.

بازیگر «ساختمان 85» نگاهی هم به برنامه‌های تلویزیونی و رسانه داشت و عنوان کرد: هر کس مسئول کارهایی که انجام می‌دهد،‌من برای همه همکارانم احترام قائلم ولی باید گفت که هیچ کاری بدون باور دست آوردی ندارد،‌این که عده‌ای دور هم جمع شوند و یک اثر را ارائه دهند و تعدادی هم از قبال آن نانی بخورند، بدون اینکه هدف صحیح و تلاش کافی داشته‌باشند، قطعا کار خوبی نمی شود و آن تاثیری را که باید را نمی گذارد ، برای این تاثیر باید روی نقش، فیلمنامه و کلیه عوامل تمرکز کند و اندیشه وجود داشته باشد تا باور لازم را در مخاطب ایجاد کند.

تفتی در پایان خاطر نشان کرد: من فکر می‌کنم هر چه محیط پیرامون را شلوغ تر کنیم و با این شلوغی‌ها به حواشی‌ بیافزایم دستاورد کمتری خواهیم داشت،‌به همین خاطر باید از این حاشیه‌ها بگذریم و به اصل بپردازیم،‌چون قرار نیست هر سال 500 تکیه بزنند و نذری‌های گوناگون دهند ، بلکه قرار است دور هم جمع شویم و به اصل این اتفاق فکر کنیم.

درگیری زیبای حدیث میرامینی و عکس‌های عاشورایی
هنرمند دیگری که به بهانه‌ این روزها با او گفتگو کردیم، حدیث میرامینی بود،‌که او در کارهایی چون همه چیز آنجاست،‌ آسمان همیشه ابری نیست و ... دیده‌ایم.

وی در خصوص فعالیتی که چند سالی است در این روزها انجام می دهد گفت: مدتی است که در عاشورا و محرم عکاسی می‌کنم و گاهی تصاویر زیبا و عجیب و غریبی در بین آدم‌ها،‌ خیابان‌ها و سوژه‌هایی که از آنها عکس می گیرم پیدا می‌شوند.

میرامینی اضافه کرد: گاهی بعضی قاب‌ها با آدم ها حرف می زنند و انگار تو را صدا می کنند تا آن را ثبت کنی و با همین عکس‌ها است که می‌شود خیلی از مفاهیمی که در این روزها وجود دارند را بیان کرد و به تصویر کشید.


بازیگر «دلنوازان» افزود: در زمان بچگی همه این مراسم‌ها را و کلا زندگی را یه جور دیگر نگاه می کردیم،‌به همین خاطر امروزه که بزرگ شده‌ایم نگاه ماه هم فرق کرده است، نه تنها به این روزهای خاص بلکه به طور کلی تغییر کرده‌ایم،‌ البته خود من هر روز زندگی را دوست دارم ولی این روزها حال و هوای خاص خود را دارند.

میرامینی با اشاره به علاقه اکثر مردم به این ایام عنوان کرد: این مراسم‌ها و روزها سنت ما هستند که علاقه و اعتقاد مردم باعث شده تا این همه سال با شوری همیشگی برپاشوند ؛‌همچنین خود من کارهایی که اتحاد داشتند را خیلی می‌پسندم و محرم هم این اتحاد را به نوعی بین مردم ایران و حتی دیگر کشورهای جهان هم نشان می دهد.

محرم همیشه برای من خاطره‌انگیز است
الهام پاوه نژاد که سریال «یلدا»،‌با بازی او در این روزها از شبکه سه در حال پخش است،‌ درباره حال و هوایش در این روزها اظهار کرد: ترجیح من این است که کمتر راجع‌به مسائل مذهبی و اعتقادی حرف بزنم، ولی محرم همیشه برای من خاطره‌انگیز است،‌ پسر عمه‌هایم از کودکی در این ایام نذری داشته و دارند و بخش عظیمی از خاطرات کودکی من به این جمع‌ها و دور همی ها برمی گردد،‌ آن چیزی که این سالها خیلی کمرنگ شده است و ارتباطهایی که دیگر کمتر شاهد آن هستیم.

پاوه‌نژاد افزود: مراسم ها در این سال ها درخیلی از جاها ابزار نمایشی تبدیل شده است و البته خود من کمتر می توانم در آن‌ها حضور پیدا کنم چون شرایطم هم با کودکی فرق کرده و متاسفانه بعضی‌ها با دیدنم این برداشت را می کنند که دارم ریا می‌کنم؛‌در آن زمان‌ها تمام مناسک و برنامه‌ها با وحدتی که بین مردم وجود داشت و یگانگی که فاصله طبقاتی نمی شناخت همراه بود.

وی تصریح کرد: آن موقع‌ همه با هم به بهانه‌ کوچکترین کار که مثلا خورد کردن سیب زمینی بود دور هم جمع می شدند و کنار هم در این ایام برای یکدیگر آرزوهای خوب می‌کردند ولی در سالهای اخیر با آمدن چنین روزهایی همه از هم غافل می‌شوند و هر کس به فکر آئین و نذر خودش می‌افتد.

این بازیگر ادامه داد: من اساسا فکر می‌کنم اگر هر کار و حتی مناسکی که این روزها اتفاق می‌افتد اصولی باشند، خوب پیش می‌روند و در بین کارهای تلویزیونی «یلدا» و «شب دهم» هستند که در کنار فضای مذهبی به داستان‌های روزمره هم پرداخته‌اند.

خاطره‌ای مشترک بین همه آدم‌های این کشور
رامبد شکرآبی نیز به اتفاقی که بین اکثر ما مشترک است اشاره کرد و گفت: تقریبا همه ما از این دوران (محرم) خاطراتی داریم که بینمان مشترک است، اصلا تک تک این روزها و ایام خاطره‌اند،‌سینه‌زنی‌ها،‌دسته‌ها ،‌هیئت‌ها و ... .

وی افزود: البته در این روزها همه چیز از نگاه و محیط اطرافمان گرفته تا نوع عزاداری‌ها فرق کرده است و تکنولوژی هم یکی از این عوامل است که باعث تغییر در حس و حال موجود شده است.


بازیگر فیلم «تنگنا» اظهار داشت: برای ایام محرم هم کارهای فاخر و هم آثار معمولی وجود دارند. وقتی برای اثری زحمت کشیده و فکر شده باشد همچنان از آن یاد می‌شود.گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : yjc.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X