بابک کریمی :در فیلم «خانه دختر» هیچ اشاره مستقیمی به هیچ موضوع هنجارشکنانه‌ای نشده است و من واقعا نمی‌دانم دلیل مشکلاتی که برای این فیلم پیش آمده چیست.

بابک کریمی : حرمت دخترها چه می شود؟

بابک کریمی بازیگر فیلم «خانه دختر» با ابراز تاسف از توقیف این فیلم گفت: «فیلم «خانه دختر» بیانگر معضلات مهمی در جامعه است. نباید به واسطه حفظ حرمت پدران، حرمت دختران نادیده گرفته شود.»

فیلم «خانه دختر» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی و تهیه‌کنندگی محمد شایسته در جشنواره فیلم فجر سال گذشته به نمایش درآمد و قرار بود در سال ۹۴ اکران شود، اما پس از چهار مرحله اصلاح و به‌رغم داشتن پروانه نمایش اکران نشد و به تازگی وزیر ارشاد توقیف آن را اعلام کرده است.

بابک کریمی بازیگر این فیلم در گفت‌وگو یی گفت: «در فیلم «خانه دختر» هیچ اشاره مستقیمی به هیچ موضوع هنجارشکنانه‌ای نشده است و من واقعا نمی‌دانم دلیل مشکلاتی که برای این فیلم پیش آمده چیست.»

وی در مورد مطرح شدن این مساله که در این فیلم حرمت پدر در خانواده‌های ایرانی زیر سوال رفته است، گفت: «اگر بخواهیم این گونه به موضوع نگاه کنیم این مساله پیش می‌آید که پس حرمت دخترها چه می‌شود؟»

کریمی ادامه داد: «من چندی پیش مستندی درباره خشونت خانوادگی دیدم که درصد بسیار بالایی از این معضل را نشان می‌دهد. دخترانی که در خانه از پدر، برادر، پدرخوانده، فامیل و... دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. به ویژه دخترانی که به دلیل فوت پدر یا جدایی والدین با مادر خود زندگی می‌کنند و مادر ازدواج مجدد دارد. کسی که با مادر ازدواج می‌کند عملا مادر و فرزندانش را صاحب می‌شود و گاهی موقعیت‌های وحشتناکی وجود به وجود می‌آید.»

وی ادامه داد: «در اینجا این مساله مطرح می‌شود که حرمت دختر و زن در جامعه و در چنین خانواده‌هایی چه می‌شود؟ اگر قرار باشد چنین مشکلاتی که متاسفانه در جامعه نمونه‌های واقعی آن نیز وجود دارد همیشه پنهان بماند و به قول معروف، صدایش را در نیاوریم به گونه‌ای مهر تایید بر ادامه آن زده‌ایم. این‌گونه به نظر می‌رسد که مجاز می‌دانیم که یک پدر به واسطه پدر بودن و حرمتی که داد مجاز است هر گونه رفتاری هر چندغیرانسانی و غیراخلاقی با فرزندانش داشته باشد.»

کریمی در پایان تاکید کرد: «ناهنجاری و معضل مورد نظر در فیلم «خانه دختر» به عمد به صورت شفاف و علنی مطرح نشده بود و تنها نشانه‌هایی برای مخاطب به منظور رسیدن به آن نکته وجود داشت، اما متاسفانه با وجود تمام تلاش‌ها و مذاکراتی که صورت گرفت و اصلاحاتی که انجام شد، در نهایت نتیجه‌ای حاصل نشد و فیلم به دستور وزیر ارشاد توقیف شد.»


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : ana.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X