سری دیوی کاپور بازیگر و تهیه کننده هندی در 13 آگوست 1963 متولد شد و در  24 فوریه 2018 درگذشت.

زندگی پر ماجرای ستاره بالیوود هند: سری دیوی

خانواده و زندگی شخصی سری دیوی

شری آما یانگر آیاپان (سری دیوی) در 13 آگوست 1963 در هند به دنیا آمد. پدرش وکیل بود و یک خواهر و دو برادر داشت.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : زندگی سری دیوی به روایت تصویر : از کودکی تا آخرین روز زندگی

سری دیوی در کودکی و بزرگسالی
سری دیوی در کودکی و بزرگسالی

او در سال 1996 با بنی کاپور تولید کننده فیلم و برادر بزرگتر آنیل کاپور  و سانجی کاپور ا زدواج کرد. حاصل این ازدواج دو دختر به نام های جانوی و خوشی بود.

سری دیوی در کنار خانواده اش
سری دیوی در کنار خانواده اش

کارنامه هنری سری دیوی

سری دیوی اولین ستاره زن سینمای هند بود و 5 بار جایزه فیلم فیر Filmfare را از آن خود کرد. او پردرآمدترین بازیگر سینمای هند در دهه های هشتاد و نود میلادی بود و به عنوان محبوب ترین بازیگر عصر خود شناخته می شد.

سری دیوی کار خود را از کودکی با بازی در فیلم" تونی" Thunaivan به کارگردانی "تیروموگام" M. A. Thirumugam در 4 سالگی شروع کرد و به بازی در نقش کودک ادامه داد تا در سن 13 سالگی اولین نقش بزرگسال خود را در فیلم "موندرو مودیچو" Moondru Mudichu ایفا کرد. او در 16 سالگی با ایفای نقش اول در فیلم "آن ها دیوانه اند" Vayathinile خودش را به عنوان بازیگر نقش اول کمپانی Tamil and Telugu cinema به اثبات رساند و پس از آن در فیلم های و سریال های زیادی به عنوان نقش اول زن ظاهر شد.

سری دیوی ستاره بزرگ بالیوود
سری دیوی ستاره بزرگ بالیوود


پس از ایفای نقش شخصیت اصلی سریال تلویزیونی Malini Iyer در سال 2004-2005 با کمدی درام  English Vinglishموفق به صفحه نمایش بازگشت. سپس در 300 امین ایفای نقش خود در تریلر Mom در سال 2017 خوش درخشید و موفق به کسب جایزه  critical acclaim برای این دو فیلم شد. در سال 2013 دولت هند جایزه افتخاری  country's fourth highest civilian accolade به دلیل حضور در صنایع سرگرمی را به سری  دیوی اهدا کرد. سری دیوی در سال 2013 در نظر سنجی ملی شبکه CNN-IBN  به عنوان بزرگترین بازیگر زن سینمای هند در 100 سال گذشته انتخاب شد.

مرگ ناگهانی سری دیوی

سری دیوری در 24 فوریه 2018 در دوبی بعد از یک حمله شدید قلبی فوت کرد. او در زمان مرگ به همراه شوهر و دخترش "خوشی" برای شرکت در مراسم عروسی برادر زاده اش موهیت مروه به دوبی رفته بود. بعد از مدتی که شایعاتی مبنی بر دروغ بودن خبر مرگش پخش شد، برادر شوهرش سانجی کاپور مرگ او را تایید نمود.

سری دیوی و همسرش
سری دیوی و همسرش

بازگشت الهه به روی جلد مجلات

سری دیوی در سال 2008 به عنوان مدل لباس کار خود را شروع کرد و در هفته مد Lakme Fashion به عنوان مدل لباس های Priya و Chintan حاض شد. سال بعد به عنوام مدل طراح جواهر معروف هندی Queenie Dhodhy در هفته تولید اچ دی آی ال در هند ظاهر شد. در سال 2010 دوباره در Lakme Fashion شرکت کرد و در نمایش مد Delhi Couture Week در سال 2012 مدل لباس های Sabyasachi Mukherjee شد.

سری دیوی و همسرش
سری دیوی


عکس او روی جلد چندین مجله مد چاپ شد. در سال 2007 با تیتر بازگشت الهه روی جلد مجله های بلیتز رفت. در سال 2011 تصویرش روی جلد مجله Marie Claire به چاپ رسید و در سال 2012 روی جلد مجله L'Officiel بود.

سری دیوی در کنار همسر و دخترانش
سری دیوی در کنار همسر و دخترانش

سری دیوی در سال 2013 روی جلد مجله Vogue ظاهر شد که در  مجله های Hindustan Times و Times of India و India Today به آن اشاره شد.

جوایز و افتخارات سری دیوی

سری دیوی در سال 2015 جایزه Ultimate Diva را از  Ciroc Filmfare Glamour & Style Awards دریافت کرد.

او پنج بار جایزه فیلم فیر Filmfare را از آن خود کرد.

سری دیوی و همسر و دخترش
سری دیوی و همسر و دخترش

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علت مرگ ناگهانی سری دیوی ستاره بالیوود

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عکس های سری دیوی در عروسی یک ساعت پیش از مرگش

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علت اصلی مرگ مشکوک سری دیوی افشا شد

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فیلم مراسم ساده و متفاوت تشییع سری دیوی با حضور خانواده و هنرمندان بالیوود


تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X