در این یادداشت نگاهی می‌اندازیم به ده زوج موفق سینمای ایران که سالیان سال در کنار هم زندگی کرده اند

زوج های سینمایی که سال ها در کنار هم زندگی کردند

بعد از ماجرای رامبد جوان و نگار جواهریان و سفرشان به کانادا، که مثل یک طوفان فضای مجازی را درنوردید و بعد از اظهارنظر امیر جعفری درباره وضعیت اقتصادی خانواده و وابستگان مسئولان و پاسخ او به حاشیه‌های پیش‌آمده، حالا نوبت به موج بعدی رسیده است؛ ازدواج مجدد مهدی هاشمی، آن‌هم در بی‌خبری گلاب آدینه.

بیشتر بدانید : واکنش مهدی هاشمی به خبر ازدواج مجددش!

حقیقت این است که ماجرا خیلی ساده است، هاشمی اعلام کرده که مدت‌هاست با گلاب آدینه زندگی مشترکی نداشته‌اند، بی‌اطلاعی او از کل ماجرا هم به همین موضوع برمی‌گردد.

بیشتر بدانید : مهدی هاشمی: من و گلاب آدینه جدا از هم زندگی می کنیم!!

هاشمی و آدینه، بااین‌وجود، سال‌هاست که رفتاری حرفه‌ای و همراه با احترام باهم داشته‌اند و این چیزی است که باید برایش ارزش قائل شد، نه جار زدن اتفاقات خصوصی زندگی دو هنرمند، که البته در این مورد خاص، این بار خود این هنرمندان گرامی بودند که با انتشار ویدیوهای مختلف در فضای مجازی، یک موضوع شخصی و خصوصی را به این شکل علنی کردند. با همه این‌ها، همه ازدواج‌های سینمایی هم پایانی تراژیک نداشته‌اند.
درحالی‌که خیلی‌ها زیر پست‌های اینستاگرامی رامبد جوان از او درباره جدایی‌اش از سحر دولتشاهی می‌پرسیدند و بهاره رهنما بعد از جدایی‌اش از پیمان قاسم‌خانی از زنانی که به زندگی مردان متأهل وارد می‌شوند می‌گفت، آزاده صمدی و هومن سیدی بعد از سال‌ها همکاری مشترک که همیشه نتایج درخشانی به همراه داشت در سکوت خبری و در کمال احترام از هم جدا شدند و محمدرضا شریفی‌نیا و آزیتا حاجیان عکس‌هایی بعد از جدایی در کنار دخترانشان منتشر کردند.

بیشتر بدانید : اشک های گلاب آدینه روی صحنه و تشکر از مهدی هاشمی!

خیلی از زوج‌های سینمایی هم بوده‌اند که سال‌ها در کنار هم کارکرده‌اند، همکاری‌های درخشان آفریده‌اند و به‌دوراز حاشیه به زندگی خصوصی‌شان پرداخته‌اند. در این یادداشت نگاهی می‌اندازیم به ده زوج موفق سینمای ایران.

 بهرام بیضایی و مژده شمسایی

شکسپیر سینمای ایران در سال ۱۳۷۷ با مژده شمسایی ازدواج کرد، ازدواجی که تاکنون هم ادامه داشته است. شمسایی ابتدا چهره‌پرداز فیلم «شاید وقتی دیگر» استاد بود و بازیگری را با «مسافران» آغاز کرد. درخشان‌ترین همکاری این زوج مربوط به «سگ‌کشی» است و در آخرین فیلم بیضایی که در ایران ساخته شد هم ادامه یافت؛ «وقتی همه خوابیم».

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
بهرام بیضایی و همسرش مژده شمسایی


 ناصر تقوایی و مرضیه وفا مهر

ناصر تقوایی، بعد از جدایی از شهرنوش پارسی پور، با مرضیه وفامهر ازدواج کرد. مرضیه وفامهر، در «کاغذ بی‌خط» دستیار تقوایی بود و از آن زمان تاکنون بیشتر در فیلم‌های کوتاه و مستقل به ایفای نقش پرداخته است. مهم‌ترین تجربه بازیگری وفامهر به فیلم «تهران من حراج» بازمی‌گردد که این فیلم هم با حاشیه‌های بسیاری همراه بود. وفامهر همچنین درزمینه فیلم‌سازی هم فعال است و فیلم «باد، ده‌ساله» ساخته او اولین فیلم ایرانی است که در جشنواره ساندنس جز ده فیلم منتخب انتخاب‌شده است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج ناصر تقوایی و مرضیه وفا مهر


 اصغر فرهادی و پریسا بخت آور

فیلم‌ساز پرافتخار ایرانی، سال‌ها پیش با پریسا بخت آور، کارگردان مجموعه‌های موفق تلویزیونی ازدواج‌ کرده است. فرهادی که خودش هم فعالیت حرفه‌ای‌اش را از تلویزیون شروع کرد، فیلم‌نامه مجموعه‌های پرطرفدار «پشت‌کنکوری‌ها» و «یادداشت‌های کودکی» به کارگردانی پریسا بخت آور را به رشته تحریر درآورده است. اوج همکاری این زوج مربوط به فیلم کمدی و موفق «دایره‌زنگی» است که بخت آور کارگردانی آن را بر عهده داشته و فرهادی فیلم‌نامه آن را نوشته است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان 
اصغر فرهادی و همسرش پریسا بخت آور


فرهاد آئیش و مائده طهماسبی

این زوج هنری هم‌سال‌هاست که ازدواج‌کرده‌اند و علاوه بر همکاری‌های مشترک، به‌صورت جداگانه هم، فعالیت خود را دنبال می‌کنند. آئیش و طهماسبی قبلاً در مصاحبه‌ای اعلام کرده‌اند که به دلیل محدودیت‌های شغلی‌شان قصد فرزند دار شدن ندارند. ازآنجایی‌که هردو در تئاتر بسیار فعال هستند، هرکدام در نمایش‌های دیگرِی بارها ظاهرشده‌اند و بعد از سال‌ها فعالیت در سینما، تلویزیون و تئاتر ایران، همچنان به زندگی و فعالیت حرفه‌ای خود ادامه می‌دهند.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج فرهاد آئیش و مائده طهماسبی


 گوهر خیراندیش و جمشید اسماعیل‌خانی

در سال ۱۳۴۹، زمانی که خیراندیش و مرحوم اسماعیل‌خانی در گروه تئاتر شیراز تازه آغاز به کارکرده بودند، باهم ازدواج کردند و تا سال‌ها در نقش‌های ماندگار سینمایی و تلویزیونی در مقابل یکدیگر ظاهر شدند. خیراندیش در گفت‌وگویی که اخیراً انجام داده است ازآنچه که از مرحوم اسماعیل‌خانی به‌عنوان یک بازیگر یاد گرفته است یادکرده است و همچنین از رابطه صمیمی و عاطفی که باهم داشته‌اند سخن گفته است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
گوهر خیراندیش و مرحوم جمشید اسماعیل‌خانی


لیلا حاتمی و علی مصفا

داریوش مهرجویی با «لیلا» یک معجزه آفرید، معجزه‌ای که هم روی پرده جاری شد و هم در زندگی واقعی به حیاتش ادامه داد. علی مصفا و لیلا حاتمی در هنگام بازی در این فیلم باهم آشنا شدند و ازدواج کردند و تاکنون هم‌بارها در مقابل هم در نقش‌های گوناگون ظاهرشده‌اند. لیلا حاتمی بازیگر اصلی «سیمای زنی در دوردست» به کارگردانی علی مصفا بود و این زوج در فیلم «چیزهایی هست که نمی‌دانی» و «پله آخر» همبازی بودند. مصفا و حاتمی در اثر دیگر داریوش مهرجویی، «آسمان محبوب» هم‌بار دیگر در کنار یکدیگر ظاهر شدند و «مردی بدون سایه» آخرین فیلم علیرضا رئیسیان آخرین همکاری این دو است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج لیلا حاتمی و علی مصفا در کنار فرزندان


داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر

از «لیلا» صحبت کردیم، باید از داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر هم‌صحبت کنیم. محمدی فر ابتدا در «لیلا» به‌عنوان بازیگر در کنار مهرجویی حضور داشت و بعد به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس آثار مهرجویی در کنار این فیلم‌ساز حضور یافت. «سنتوری» و «مهمان مامان» اوج همکاری این زوج است و «آسمان محبوب»، «بمانی» و «نارنجی‌پوش» دیگر همکاری‌های مهرجویی و محمدی فر است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر


امیر جعفری و ریما رامین فر

ریما رامین فر و امیر جعفری، هر دو با فیلم موفق «نان، عشق و موتور ۱۰۰۰» وارد سینما شدند. درحالی‌که امیر جعفری در تلویزیون با مجموعه «بدون شرح» به‌سرعت به محبوبیت رسید و با «قارچ سمی» جای پایش را در سینما محکم کرد، رامین فر گزیده کارتر و کم فعالیت‌تر بود. بااین‌حال حضور ریما رامین فر در مجموعه «پایتخت» و نقش هما، او را به‌سرعت به چهره‌ای محبوب و شناخته‌شده تبدیل کرد. زوج رامین فر و جعفری در «زاپاس» ساخته برزو نیک نژاد، در مقابل یکدیگر ظاهر شدند و در طی سال‌ها فعالیت هنری بارها با یکدیگر همبازی شده‌اند.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج امیر جعفری و ریما رامین فر


رخشان بنی اعتماد و جهانگیر کوثری

رخشان بنی اعتماد، بانوی اردیبهشت سینمای ایران سال ۱۳۵۹ با جهانگیر کوثری، تهیه‌کننده سینما، گزارشگر و مجری ورزشی و روزنامه‌نگار ازدواج کرد. رخشان بنی اعتماد در طی سال‌ها نه‌تنها توانست با فیلم‌ها و نوع ویژه نگاهش اعتباری برای سینمای ایران دست‌وپا کند که توانست به‌عنوان یک فیلم‌ساز توانمند زن، جریان فیلم‌سازی ایران را متحول کند و همیشه، در این راه از همکاری و حمایت همسرش، جهانگیر کوثری بهره برده است.
کوثری که تهیه‌کننده برخی از مطرح‌ترین آثار بنی اعتماد، ازجمله، «بانوی اردیبهشت»، «خون بازی» و «زیرپوست شهر» بوده است، تهیه‌کنندگی آثار فیلم‌سازان دیگری را هم در کارنامه کاری خود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به «پل خواب» ساخته اکتای براهنی، «سوت پایان» ساخته نیکی کریمی، «به آهستگی» ساخته مازیار میری و «فراری» ساخته علیرضا داوود نژاد اشاره کرد.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
رخشان بنی اعتماد و جهانگیر کوثری و باران کوثری


 رویا تیموریان و مسعود رایگان

رویا تیموریان و مسعود رایگان در سال ۱۳۸۲ باهم ازدواج کردند. رایگان بعد از سال‌ها فعالیت هنری در کشور سوئد، در سال ۱۳۸۰ به دعوت وحید موسائیان برای بازی در فیلم «خاموشی دریا» به ایران آمد و با بازی در «خیلی دور، خیلی نزدیک» رضا میر کریمی در سینمای ایران به شهرت رسید. تیموریان هم که سال‌ها در سینما و تلویزیون و تئاتر مشغول به فعالیت بوده است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
رویا تیموریان و شوهرش مسعود رایگان


این زوج در طی چند سال گذشته در چند اثر موفق در مقابل هم ظاهرشده‌اند یا با یکدیگر همکاری داشته‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به «زادبوم»، «سنتوری»، «کافه ستاره» و مجموعه موفق «شمس‌العماره» اشاره کرد. چیزی که این فیلم را به یک هدیهٔ جذاب در صنعت سرگرمی تبدیل کرده این است که به طور مرتب پیچیدگی لازم در به تصویر کشیدن تصویر یک ستاره و چند موزیکال همراه با آن را ارائه می‌دهد. 

 

بیشتر بدانید : زوج‌های سینمایی ایران را بشناسید + تصاویر

بیشتر بدانید : همه زوج های بازیگر سینمای ایران +چیزهایی که نمی‎دانستید!

بیشتر بدانید : زن و شوهرهای هالیوود که شبیه یکدیگرند!! + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: namava.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X