هالیوود ریپورتر در گزارشی به بررسی و معرفی بازیگرانی پرداخت که در دهه گذشته موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد اسکار شدند

جایزه بهترین بازیگر مرد اسکار در دهه اخیر

به نقل از هالیوود ریپورتر، جف بریجز، لئوناردو دی‌کاپریو، کریستین بیل، دنیل دی لوئیس، متیو مک کانهی و جی. کی. سیمونز از جمله بازیگرانی هستند که در دهه اخیر موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگری در دهه اخیر شده‌اند.

کریستوف واتس و ماهرشالا علی، هر کدام دو جایزه (در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد) از آکادمی اسکار دریافت کرده اند. دو جایزه والتس به خاطر نقش آفرینی در فیلم‌های تارانتینو یعنی «حرامزاده‌های لعنتی» و «جنگوی زنجیر گسسته» است و این در حالی است که ماهرشالا علی در فاصله سه سال برای فیلم «مهتاب» به کارگردانی جنکینز و «کتاب سبز» پیتر فارلی دو جایزه خود را دریافت کرده است.

بیشتر بدانید : برگزیده های اسکار در یک دهه اخیر + عکس

تمامی برندگان اسکار بازیگری را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید. سالی که در مقابل نام‌ها نوشته شده تاریخ ساخت فیلم‌ها نبوده و به زمان دریافت جایزه و برگزاری آکادمی اسکار اشاره می‌کند.

جف بریجز / دل دیوانه/ بازیگر اصلی ۲۰۱۰

جف بریجز اولین بار در سال ۱۹۷۲ برای نقش آفرینی در «آخرین نمایش فیلم» و دومین بار هم با فیلم سینمایی «رعدوبرق» با نقش آفرینی کلینت ایستوود توانست نامزدی در اسکار را تجربه کند. اولین نامزدی او به عنوان بازیگر نقش اصلی سال ۱۹۸۵ رقم خورد. سال ۲۰۱۰ بریجز توانست برای فیلم دل دیوانه موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد شود. سالی که جرج کلونی، کالین فرث، مورگان فریمن و جرمی رنر نامزد دریافت جایزه بودند.

کریستوفر والتس/ حرامزده‌های لعنتی/ بازیگر مکمل ۲۰۱۰

کریستوف والتس پیش از نقش آفرینی در لباس یک فرمانده نازی در «حرامزاده‌های لعنتی» کوئنتین تارانتینو، کارنامه بلند بالایی در سریال‌های اروپایی دارد. او تنها دوبار نامزد اسکار شده و هر دو را دریافت کرده است. رقبای او در این بخش مت دیمون، وودی هارلسون، کرستوفر پلامر و استنلی توچی بودند.

کالین فرث/ سخنرانی پادشاه/ بازیگر اصلی ۲۰۱۱

او پیش از اولین نامزدی خود در اسکار با فیلم سینمایی «یک مرد تنها» در فیلم‌های سینمایی زیادی بازی کرده بود. کالین فرث سال بعد توانست برای فیلم سینمایی «سخنرانی پادشاه» به کارگردانی تام هوپر جایزه اسکار را دریافت کند. این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم و کارگردانی را هم دریافت کرده بود. او برای این جایزه با خاویر باردام، جف بریجز، چجسی آیزنبرگ و جیمز فرانکو رقابت داشت.

کریستین بیل/ مبارز / بازیگر مکمل ۲۰۱۱

کریستین بیل با فیلم‌های سینمایی «زنان کوچک» و «پرتره یک زن» موفق بود و با فیلم‌های «ماشین‌چی» و «شوالیه تاریکی» به شهرت رسید که همگی قبل از دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۱۱ بودند. او این جایزه را برای فیلم «مبارز» به کارگردانی دیوید راسل دریافت کرد. جان هاوکز، جرمی رنز، مارک رافلو و جفری راش رقبای او بودند.

ژین دوژاردن/ آرتیست / بازیگر اصلی ۲۰۱۲

ژین دوژاردن بازیگر فرانسوی جایزه بهترین بازیگری خود را با فیلم «آرتیست» به کارگردانی مایکل آزاناویسوس دریافت کرد. او در فیلم‌های سینمایی «گرگ وال استریت»، «یک افسر و یک جاسوس» بازی کرده است. او فاتح رقابت با دمیان بیچیر، جرج کلونی، گری اولدمن و برد پیت بود.

کریستوفر پلامر / تازه کار‌ها / بازیگر مکمل ۲۰۱۲

فعالیت حرفه‌ای پلامر به دهه ۵۰ میلادی باز می‌گردد، او برای نخستین بار در سال ۱۹۵۹ نامزد جوایز امی شد. اولین نامزدی او در گلدن گلوب هم با فیلم «تراژدی آمریکایی» در سال ۲۰۰۱ رقم خورد. او در نهایت سال ۲۰۱۲ جایزه اسکار دریافت کرد و بعد از آن هم یک بار دیگر نامزد این جایزه شد. جونا هیل، کنت برانا، مکس وُن سیدو و نیک نولتی رقبای او برای دریافت این جایزه بودند.

دنیل دی لوئیس / لینکلن / بازیگر اصلی ۲۰۱۳

دی لوئیس، سومین جایزه اسکار را با فیلم سینمایی «لینکلن» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ دریافت کرد تا او به یکی از پنج بازیگر زن و مرد و تنها بازیگر مردی که که توانسته سه بار جایزه بازیگر اصلی مرد را دریافت کند، تبدیل شود. بردلی کوپر، هیو جکمن، واکین فینیکس و دنزل واشنگتن برای دریافت جایزه با او رقابت می‌کردند.

کریستوف والتس / جنگوی زنجیر گسسته/ بازیگر مکمل ۲۰۱۳

والتس پس از دریافت اولین جایزه با فیلم «حرامزاده‌های لعنتی» با «جنگوی زنجیر گسسته» به شکار دومین اسکار خود رفت. او برای هر دو فیلم تارانتینو برنده گلدن گلوب نیز شده است. او برای دریافت این جایزه بازیگران سر سختی مثل رابرت دنیر، آلان ارکین، تامی لی جونز و سیمور هافمن را شکست داد.

متیو مک کانهی / باشگاه خریداران دالاس / بازیگر اصلی ۲۰۱۴

مک کانهی برای نقش آفرینی در فیلم سینمایی «باشگاه خریداران دالاس» در نقش یک فرد مبتلا به بیماری ایدز جایزه اش را دریافت کرد. این فیلم نامزد بهترین فیلم سال نیز شده بود. او پس از آن با نقش آفرینی در سریال «کاراگاه حقیقی» نامزد گلدن گلوب شد و در «میان ستاره ای» نولان خوش درخشید. از بازیگران مهمی که در آن سال نامزد بودند می‌توان به لئوناردو دی کاپریو و کریستین بیل اشاره کرد.

جرد لتو / باشگاه خریداران دالاس / بازیگر مکمل ۲۰۱۴

او پیش از اسکار کارنامه درخشانی دارد و برای فیلم باشگاه خریداران موفق به دریافت جایزه شد. او پس از دریافت این جایزه در نقش شخصیت تبهکار و معروف دنیای دی سی یعنی جوکر نقش آفرینی کرد. جونا هیل، مایکل فاسبندر و بردلی کوپر از رقبای او بودند.

ادی ردمین/ تئوری همه چیز / بازیگر اصلی ۲۰۱۵

ردمین پیش از دریافت جایزه اسکار برای فیلم سینمایی تئوری همه چیز در نقش استیون هاوکینز در فیلم‌های مشهوری از جمله «بی نوایان» نقش آفرینی کرده بود. این اثر نامزد بهترین فیلم سال هم شده است. استیون کارل، بردلی وپر، بندیکت کمبربچ و مایکل کیتون نامزد‌های دیگر این بخش بودند.

جی کی سیمونز / ویپلش / بازیگر مکمل ۲۰۱۵

این فیلم برنده بهتری تدوین، میکس صدا شده بود و در بخش‌های بهترین فیلم و فیلمنامه نامزد شد. سیمونز برای این فیلم جایزه بهترین بازیگر مکمل را نیز دریافت کرد. رابرت دوال، اتن، ادوارد نورتون و مارک رافلو نامزد‌های دیگر این بخش در سال ۲۰۱۵ بودند.

لئوناردو دی کاپریو/ از گور برخاسته / بازیگر اصلی ۲۰۱۶

لئوناردو دی کاپریو نخستین نامزدی خود در اسکار را با فیلم «چه چیزی گیلبرت گریبچ را آزار می‌دهد» دریافت کرد. او با فیلم‌های سینمایی «تایتانیک» و «اگر میتوانی من را بگیر» نامزد گلدن گلوب شد و با «هوانورد» توانست آن را دریافت کند. او با فیلم «رفتگان» و «الماس خونین» باز هم نامزد اسکار شد و چهارمین ناکامی خود را با فیلم «گرگ وال استریت» تجربه کرد. رقبای او برای درافت اسکار سال۲۰۱۶ مت دیمون، برایان کرانسون، مایکل فاسبندر و ادی ردماین بودند.

مارک رایلنس / پل جاسوس‌ها / بازیگر مکمل ۲۰۱۶

او برای سریال «تالار گرگ» هم جایزه امی و هم گلدن گلوب را دریافت کرد و بعد از آن هم برای نقش آفرینی در «پل جاسوس ها» اسپیلبرگ جایز اسکار برد. این فیلم در پنج بخش دیگر هم نامزد شده بود. کریستین بیل، تام هاردی، مارک رافلو و سیلوستر استالون نامزد‌های این بخش بودند.

کیسی افلک / منچستر کنار دریا/ بازیگر اصلی ۲۰۱۷

او در فیلم‌های سینمایی «ویل هانتیگ خوب»، «یازده، دوازده و سیزده یار اوشن» نقش آفرینی کرد و اولین نامزدی خود در اسکار را با فیلم «قتل جسی جیمز به‌دست رابرت فورد بزدل» رقم زد. او قبل از دریافت جایزه اسکارش برای فیلم منچستر کنار دریا در فیلم ««میان ستاره‌ای» بازی کرده بود. رقبای او اندرو گارفیلد، رایان گاسلینگ، ویگو مورتنسن و دنزل واشگنتن بودند.

ماهرشالا علی / مهتاب / بازیگر مکمل ۲۰۱۷

ماهرشالا علی اولین جایزه اسکارش را با فیلم سینمایی «مهتاب» به کارگردانی بری جنکینز دریافت کرد. این فیلم سه جایزه دیگر از جمله بهترین فیلم را نیز دریافت کرد. بعد از بردن اولین اسکارش او دومین جایزه اسکارش را هم به عنوان نقش مکمل در فیلم «کتاب سبز» دریافت کرد. او برای دریافت این جایزه جف بریجز، لوکاس هجز، دِو پاتل و مایکل شانون را شکست داد.

گری اولدمن/ تاریکترین ساعت/ بازیگر اصلی ۲۰۱۸

گری اولدمن و کارنامه حرفه‌ای به دهه هشتاد میلاد و دریافت جایزه امی باز می‌گردند. او اولین بار با فیلم سینمایی «بندزن خیاط سرباز جاسوس» نامزد اسکار شد. در سال ۲۰۱۸ با نقش آفرینی در لباس چرچیل در فیلم سینمایی «تاریکترین ساعت» اولین جایزه اش را دریافت کرد. تیموتی شالامی، دنی دی لوئیس، دنیل کالویا و دنزل واشنگتن نامزد‌های این جوایز بودند.

سم راکول/ سه بیلورد خارج از ابینگ میزوری/ بازیگر مکمل ۲۰۱۸

فیلم سینمایی سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری، به کارگردانی مارتین مک دونا دو جایزه اسکار برد که یکی از آن‌ها به راکول رسید. او همچنین برای فیلم سینمایی «معاون» نامزد اسکار شد. او امسال در دو فیلم سینمایی «خرگوش جوجو» و «ریچارد جول» نقش آفرینی کرده است. ویلم دفو، وودی هارلسون، ریچارد جکینز و کریستوفر پلامر مدعیان دریافت این جایزه بودند.

رامی مالک / حماسه کولی / بازیگر اصلی ۲۰۱۹

رامی مالک پیش از معرفی شدن با سریال «آقای ربات» در فیلم‌هایی همچون شب در موزه و سریال آرام نقش آفرینی کرده است. او در نقش فردی مرکوری در فیلم سینمایی حماسه کولی یا بوهیمین راپسودی موفق به کسب اسکار و گلدن گلوب شد. او از زمان برنده شدن در اسکار تنها در فیلم‌های «دولیتل» و «زمانی برای مردن نیست» نقش آفرینی کرده است.

ماهرشالا علی/ کتاب سبز / بازیگر مکمل ۲۰۱۹

ماهرشالا علی سال ۲۰۱۶ برای فیلم «مهتاب» جایزه اسکار دریافت کرده بود و این دومین جایزه وی محسوب می‌شود. او پس از این جایزه در انیمیشن «مرد عنکبوتی» و فیلم «آلیتا: فرشته جنگ» نقش آفرینی کرد. آدام درایور، سم الیوت، ریچارد‌ای گرانت و سم راکول توسط این بازیگر از کسب اسکار باز ماندند.


بیشتر بدانید : اسامی برندگان اسکار 2019 اعلام شد

بیشتر بدانید : واکنش جالب برندگان اسکار 2015

بیشتر بدانید : برندگان اسکار 2018 +تصاویر

بیشتر بدانید : به یادماندنی ترین صحنه ها در مراسم اسکار 2019

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X