تتت

در این مقاله به معرفی بازیگری می پردازیم که برای بازی کوتاه خود موفق به دریافت نامزدی و یا جایزه اسکار شده‌اند. با ما همراه باشید

آنتونی کوئین تنها برای 8 دقیقه بازی برنده اسکار شد!

نیازی نیست برای تحت تأثیر قرار دادن مخاطب و داوران ساعت‌ها بر پرده نمایش ظاهر شوید. در این مقاله به ۱۲ بازیگری که برای بازی کوتاه خود موفق به دریافت نامزدی و یا جایزه اسکار شده‌اند نگاهی می‌اندازیم.

بازیگران خوش شانس اسکار
آنتونی هاپکینز در سکوت بره ها ۱۹۹۱ The Silence of the Lambs


مدت بازی: ۱۶ دقیقه

هنوز بر سر زمان دقیق حضور آنتونی هاپکینز در نقش دکتر هانیبال لکتر Hannibal Lecter در «سکوت بره‌ها» اختلاف‌نظر وجود دارد. برخی می‌گویند او ۱۲ دقیقه بازی داشته و عده‌ای معتقدند حضور او کمتر از ۱۶ دقیقه بوده است؛ اما مسئله اصلی این است که هاپکینز برای بازی در این فیلم موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد در سال ۱۹۹۲ شد.

بازیگران خوش شانس اسکار
آن هتوی در بینوایان ۲۰۱۲ Les Misérables

مدت بازی: ۱۵ دقیقه

آن هتوی Anne Hathaway در سال ۲۰۱۳ موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای «بینوایان» شد. اگرچه حضور او بخش کوچکی از ۱۵۸ دقیقه فیلم را پوشش داد، اما هتوی کاملاً در نقش خود فرو رفته بود. او برای بازی در نقش فانتین Fantine فلک‌زده موهایش را کاملاً کوتاه و حدود ۱۱ کیلو وزن کم کرد.

بازیگران خوش شانس اسکار
دیوید نیون در میز‌های تک‌نفره ۱۹۵۸ Separate Tables

مدت بازی: ۱۵ دقیقه و ۳۸ ثانیه

دیوید نیون David Niven موفق به دریافت اولین و آخرین جایزه اسکارش برای بازی در فیلم «میز‌های تک‌نفره» ساخته دلبرت من Delbert Mann شد. او نقش میجر پولاک Major Pollock یک جانباز جنگی را بازی می‌کند که گذشته پنهانش در هم‌صحبتی تعدادی مستأجر و مهمان در یک هتل ساحلی برملا می‌شود.

بازیگران خوش شانس اسکار
اینگرید برگمن در قتل در قطار سریع‌السیر شرق Murder on the Orient Express

مدت بازی: ۱۴ دقیقه و ۱۸ ثانیه

در سال ۱۹۷۵، تنها یک اسکار از ۶ نامزدی اسکار برای فیلم «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» به کارگردانی سیدنی لومت Sidney Lumet نصیب اینگرید برگمن Ingrid Bergman شد. داستان فیلم بر اساس کتابی با همین نام به قلم آگاتا کریستی Agatha Christie ساخته شده است. بیش از پنج دقیقه از بازی برگمن در صحنه بازجویی می‌گذرد که بدون توقف فیلم‌برداری شده است.

بازیگران خوش شانس اسکار
روبی دی در گانگستر آمریکایی ۲۰۰۷ American Gangster

مدت بازی: ۱۰ دقیقه

روبی دی Ruby Dee با داشتن ۷۰ سال سابقه درخشان بازیگری تأثیر مهم و ماندگاری روی هالیوود داشته است. از او در سال ۲۰۰۸ به خاطر اجرا‌های قدرتمندش با نامزدی اسکار برای نقش کوتاهش به‌عنوان مادر دنزل واشنگتن Denzel Washington در فیلم جنایی ریدلی اسکات، «گانگستر آمریکایی»، تقدیر به عمل آمد.

بازیگران خوش شانس اسکار
گلوریا گراهام در بد و زیبا The Bad and the Beautiful ۱۹۵۲

مدت بازی: ۹ دقیقه و ۳۲ ثانیه

حضور گلوریا گراهام Gloria Grahame در فیلم «بد و زیبا» که به ۱۰ دقیقه هم نرسید تا مدت‌ها رکورددار دریافت جایزه اسکار برای کوتاه‌ترین بازی بود. گراهام برای بازی در نقش رزماری در این فیلم توانست اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از آن خود کند. این رکورد تا پیش از حضور بیاتریس استریت Beatrice Straight تا ۲۵ سال به نام گراهام ثبت شد.

بازیگران خوش شانس اسکار
جودی دنچ در شکسپیر عاشق Shakespeare in Love ۱۹۹۸

مدت بازی: ۸ دقیقه

در هفتاد و یکمین مراسم اهدا جوایز اسکار، دیم جودی دنچ Dame Judi Dench برای بازی در نقش ملکه الیزابت اول در فیلم «شکسپیر عاشق» موفق به دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

نکته جالب: در همان سال، کیت بلانشت Cate Blanchett برای بازی در همین نقش در فیلم «الیزابت» نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر زن شده بود؛ اما گوئینت پالترو Gwyneth Paltrow که همبازی دنچ در فیلم «شکسپیر عاشق» بود این جایزه را از آن خود کرد.

بازیگران خوش شانس اسکار
وایولا دیویس در تردید Doubt ۲۰۰۸

مدت بازی: ۸ دقیقه

در این مورد هم هنوز اختلاف‌نظر بر سر مدت حضور وایولا دیویس Viola Davis در فیلم «تردید» وجود دارد؛ زمان پنج تا هشت دقیقه برای حضور او تخمین زده شده است، اما دیویس هر ثانیه از بازی‌اش را به حد اعلاء خودش رساند. او با بازی در نقش مادری که معلوم نیست پسر جوانش مورد آزار و اذیت قرار گرفته یا نه همه را تحت تأثیر قرار داد. دیویس در برابر نقش مقابلش با بازی مریل استریپ (که حضورش به‌عنوان بهترین بازیگر زن مورد تحسین قرار گرفت) موفق ظاهر شد و برای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن با هم‌بازی دیگرش امی آدامز در این فیلم به رقابت پرداخت. درنهایت پنه‌لوپه کروز برای بازی در «ویکی کریستینا بارسلونا» Vicky Cristina Barcelona برنده این جایزه شد.

بازیگران خوش شانس اسکار
آنتونی کوئین در شور زندگی Lust for Life ۱۹۵۶

مدت بازی: ۸ دقیقه

اگرچه کرک داگلاس Kirk Douglas بالاترین دستمزد را در فیلم «شور زندگی» را داشت، اما آنتونی کوئین Anthony Quinn توجه همه را به بازی خود جلب کرد. او در نقش پل گوگن نقاش و تنها برای ۸ دقیقه در فیلم نقش‌آفرینی کرد و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در سال ۱۹۵۷ به خانه برد.

بازیگران خوش شانس اسکار
ند بیتی در فیلم شبکه Network ۱۹۷۶

مدت بازی: ۵ دقیقه و ۵۳ ثانیه

حضور خیره‌کننده ند بیتی Ned Beatty در نقش آرتور جنسن Arthur Jensen در «شبکه» به شش دقیقه هم نرسید، اما به‌اندازه‌ای بود که اولین (و تاکنون آخرین) نامزدی اسکار برای نقش مکمل را برای او رقم بزند. بیتی در دفاع از موقعیت خود که هیچ بازیگری نباید پیشنهاد هیچ نقشی را رد کند به شوخی گفت: «من تنها یک روز سر صحنه «شبکه» بودم و به خاطرش نامزدی اسکار گرفتم.»

بازیگران خوش شانس اسکار
بیاتریس استریت در فیلم شبکه Network ۱۹۷۶

مدت بازی: ۵ دقیقه و ۴۰ ثانیه

در سال ۱۹۷۷ و در چهل و نهمین مراسم اهدای جوایز اسکار، استریت رکورد گلوریا گراهام را شکست و برای بازی کوتاه، اما قدرتمندش در فیلم «شبکه» برنده جایزه بهترین بازیگر مکمل با کمترین مدت حضور در صحنه شد.

بازیگران خوش شانس اسکار
هرمیون بادلی در فرصتی برای پیشرفت Room at the Top ۱۹۵۹

مدت بازی: ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه

اگر هرمیون بادلی Hermione Baddeley برای بازی در فیلم «فرصتی برای پیشرفت» ساخته جک کلیتن Jack Clayton موفق به دریافت جایزه می‌شد، می‌توانست همه رکورد‌ها را جابه‌جا کند. نقش‌آفرینی بسیار کوتاه بادلی در سال ۱۹۶۰ برای او نامزدی دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به ارمغان آورد.

بیشتر بدانید : از مایکل داگلاس تا آنتونی هاپکینز: بازیگران نقش منفی که اسکار گرفتند + عکس

بیشتر بدانید : چگونه برنده جایزه اسکار شویم؟!!

بیشتر بدانید : از دی کاپریو تا رامی مالک: بازیگران مرد برنده اسکار در دهه اخیر

بیشتر بدانید : عکس های برندگان اسکار 2019 با جوایزشان

بیشتر بدانید : کودکان نامزد اسکار کجا هستند و چه کار می کنند؟! + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: بلاگ نماوا


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X