بدلکاران ایرانی که سرنوشت تراژیکی داشتند! + عکس
 غیر از ارشا اقدسی ، پیمان ابدی و محمد بزرگی دو بدلکار ایرانی دیگری بودند که دچار حادثه شدند و جانشان را از دست دادند

ارشا اقدسی، پیمان ابدی و محمد بزرگی: سه بدلکار ایرانی که در حادثه ای تلخ جان باختند

ارشا اقدسی بدلکار مطرح ایرانی در حال کار بر روی پروژه‌ای در بیروت و هنگام بازسازی صحنه‌ای از یک تصادف دچار سانحه شده و در بیمارستان بستری شد. حتی چند شب گذشته برخی رسانه ها از مرگ اقدسی خبر دادند، در شرایطی که پزشکان شانس زنده ماندن او را تنها یک درصد اعلام کرده بودند. سرانجام ارشا اقدسی چهارشنبه ۱۳ مرداد 1400 در بیروت پایتخت لبنان دار فانی را وداع گفت. این بدلکار سرشناس هنگام مرگ ۳۹ سال داشت.

بیشتر بدانید : ارشا اقدسی به کما رفت؟ + جزئیات آسیب دیدگی

بیشتر بدانید : ارشا اقدسی درگذشت

اما ارشا اقدسی اولین بدلکاری ایرانی نیست که در سال های اخیر در نتیجه حوادث تلخ جانش را از دست می دهد.

پیمان ابدی

پیمان ابدی یک بدلکار برجسته و شناخته شده ایرانی در سطح بین المللی بود و حتی نامش در کتاب رکوردهای گینس نیز به ثبت رسیده بود اما در سال ۸۸ و هنگام بدلکاری در فیلم چشم‌های نامحسوس جان باخت. ابدی متولد سال ۱۳۵۱ در تهران بود و در زمان مرگ تنها ۳۷ سال سن داشت. وی که در ۱۲ سالگی برای ادامه تحصیل به آلمان و شهر کلن سفر کرد،  طراح و کارگردان,صحنه‌های اکشن بود. پیمان ابدی به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی و ایتالیایی تسلط کامل داشته و در رشته تخصصی خود یعنی شیرجه، در مسابقات قهرمانی جهان، اروپا و آلمان مدال های زیادی کسب کرده بود.

پیمان ابدی در حال انجام عملیات بدلکاری در راه بی‌پایان سال ۱۳۸۵
پیمان ابدی در حال انجام عملیات بدلکاری در راه بی‌پایان سال ۱۳۸۵

ابدی که یکی از بدلکاران برجسته جهان به شمار می رفت در پروژه های مشهوری مانند هشدار برای کبرا ۱۱، پلیس‌های موتورسوار، ۱۰۰ درجه، دلقک و فرشتگان وحشی مهارت خود را به نمایش گذاشته بود. او پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۸۵، یک آموزشگاه حرفه ای بدلکاری تاسیس کرد و یکسال بعد با ساناز نوروز زاده ازدواج نمود. در روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۸۸ اما ابدی در جریان یک سکانس بدلکاری در فیلم چشم های نامحسوس به کارگردانی محسن موسویان دچار حادثه شد و درگذشت. پیکر پیمان ابدی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

بیشتر بدانید : جزئیات مرگ پیمان ابدی از زبان دوست نزدیک و دستیار اولش

بیشتر بدانید : 7 نکته ناگفته درباره پیمان ابدی

محمد بزرگی

محمد بزرگی چترباز شناخته شده ایرانی بود که دوم بهمن ماه سال گذشته حین پرش از نردبان مرتفع آتش نشانی شهرک اکباتان به دلیل عمل کردن چترش جان خود را از دست داد. محمد بزرگی تصمیم گرفته بود در مراسم سالگرد شهدای آتش نشان ساختمان پلاسکو با حرکتی نمادین یاد قهرمانان از جان گذشته ی وطن را زنده نگاه دارد که متأسفانه به بهای جانش تمام شد. در این مراسم قرار بود محمد بزرگی با پریدن از بالای نردبان جرثقیل آتش نشانی با چتر به زمین فرود بیاید. اوساعت ۸ صبح روز پنجشنبه دوم بهمن ماه به پایین پرید اما در فاصله ی ۵۰ متری زمین چترش به جای باز شدن به دورش پیچید و گره خورد. محمد بزرگی که به دلیل کمی ارتفاع زمان زیادی برای نجات و باز کردن گره چترش نداشت با شدت روی زمین سقوط کرد.

محمد بزرگی
محمد بزرگی

این چترباز ۲۷ ساله سال های زیادی در این عرصه فعالیت داشت. او که در چند دوره رقابت های کشوری نیز مدال هایی بدست آورده بود، یکی از بهترین های رشته ی چتربازی محسوب می‌ شد. محمد بزرگی دوره‌ های مختلف چتربازی را در روسیه، دبی و چند کشور دیگر دیده بود و بارها از برج‌ های زیادی مثل برج آزادی پریده بود. حتی پیش از این حادثه ی تلخ چهار مرتبه از ارتفاعی مشابه نردبان آتش‌ نشانی بدون هیچ مشکلی پریده بود.

محمد بزرگی متولد سال ۷۲ بود و از سال ۹۴ پرواز را شروع کرد. تا پیش از آن خلبان پاراگلایدر بود. شغلش هم پیمانکار خطوط انتقال آب بود. اما تمام عشقش پرواز بود. همسرش پریسا بختیاری هم چترباز است. به گفته ی دانیال وحدتی، محمد بزرگی برای آتش‌ نشانان احترام بسیار ویژه‌ ای قائل بود و تمام دغدغه‌ اش آن بود که به یاد شهدای پلاسکو این کار را انجام دهد.

بیشتر بدانید : ماجرای درگذشت چترباز کشورمان در سالگرد پلاسکو

ارشا اقدسی

تازه ترین مورد حادثه برای بدلکاران ایرانی نیز همانطور که گفته شد مربوط به ارشا اقدسی است که به تازگی در بیروت، لبنان رخ داده و متاسفانه این بدلکار برجسته ایرانی در شرایط مناسبی به سر نمی برد. ارشا اقدسی متولد سال ۶۱ در شهر تهران است. او از کودکی عاشق ورزش بود و بعد از آشنایی با ورزش رزمی آی کی دو، آن را دنبال کرد و به درجه‌ی مربیگری رسید. گفته می‌شود که وی اولین مربی بانجی جامپینگ ایران هم است.

اقدسی در سال ۸۴ داشت برای تحصیل در رشته تربیت بدنی عازم ایتالیا می‌شد که عدل همان وقت با پیمان ابدی آشنا و در ایران ماندگار شد. ارشا اقدسی بدلکاری را حرفه‌ی خود کرد و با گروه‌های ایرانی و خارجی به همکاری پرداخت. اقدسی و گروهش سابقه‌ی کار در فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری را داشته‌اند؛ پروژه‌هایی همچون «قانون مورفی»، «شبی که ماه کامل شد»، «شهرزاد» و «به وقت شام». گفته می‌شود که این حادثه در روز چهارشنبه در حالی رخ داده است که اقدسی و گروهش مشغول کار بر روی صحنه‌ی تصادف در حین فیلمبرداری یک فیلم تونسی بوده‌اند. پس از چپ کردن خودرو، او را بیهوش از ماشین بیرون کشیده و به بیمارستان منتقل کرده‌اند و حالا او باید زیر تیغ جراحی برود. اما در ادامه خبر رسید که به دلیل وخامت حال اقدسی، امکان انجام جراحی روی وی وجود ندارد.

ارشا اقدسی
ارشا اقدسی

در چند روز گذشته نیز گزارشی از بخش خبری تلویزیون درباره ی آخرین وضعیت جسمانی ارشا اقدسی پخش شد. در این گزارش که با تصاویری از اقدسی بر روی تخت بیمارستان بیروت همراه بود، مادر وی از مردم ایران خواست برای پسرش دعا کنند. با این وجود سیاوش خیرابی، بازیگر سینما و تلویزیون، شب گذشته در اینستاگرام خود از مرگ ارشا اقدسی خبر داد اما مدت کوتاهی بعد این پست حذف شد. در ادامه یکی از دوستان اقدسی که در بیمارستان در کنار او حضور داشت با انتشار ویدیویی خبر مرگ او را تکذیب کرده و گفت: «ارشا شانس خیلی کمی دارد و دکترهای لبنان او را جواب کرده‌اند، اما خوشبختانه به لطف پزشکان خوب ایرانی یک کمیسیون پزشکی همین شبانه در حال تشکیل است و عکس‌های ام آر آی او را بررسی می‌کنند و امیدوارند». اما سرانجام در چهارشنبه ۱۳ مرداد دار فانی را وداع گفت.

ارشا اقدسی اولین مربی بانجی ایران است. وی که سرمربی باشگاه پیمان ابدی بود بعد از گذشت ۲ سال از افتتاح بانجی، توانست گروه بدلکاری ۱۳ را تشکیل دهد.

 

بیشتر بدانید : بدلکاری خطرناک ارشا اقدسی درفیلم جدید پدرینگ رینولدز + عکس

بیشتر بدانید : ماجرای حضور ارشا اقدسی در فیلم جیمز باند و درخشش وی!

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: /rooziato.com