ناگفته های گوهر خیراندیش از تواضع ترانه علیدوستی تا عمل بینی
 گوهر خیراندیش در سالروز تولدش به بیان ناگفته‌هایی درباره تجربه همکاری با داریوش مهرجویی، برخورد جالب ترانه علیدوستی، ماجرای عمل بینی و بازی در فیلم‌های "بانو" و "ارتفاع پست" پرداخت

گوهر خیراندیش: همسرم گفت گوهر را نمی‌توانید زشت کنید!

 به مناسبت روز ملی سینما و در ادامه سلسله نشست‌های تاریخ شفاهی، موزه سینمای ایران طی یک هفته هر روز گفتگوی تفصیلی با یکی از عوامل تاثیرگذار سینمای ایران را منتشر می‌کند. روز 26 شهریورماه گفتگوی تفصیلی "گوهر خیراندیش " بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون در گفتگو با "فریدون جیرانی" از چهره‌های ماندگار و نامدار سینمای ایران را منتشر کرده است که در زیر می‌خوانید.

گوهر خیراندیش در ابتدا با تبریک روز ملی سینما به سینماگران و فریدون جیرانی، گفت: یاد استادم عزت الله انتظامی و همچنین جمشید مشایخی، محمد علی کشاورز و داود رشیدی را گرامی می‌ دارم.

گوهر خیراندیش با بیان اینکه از فیلم "بانو" خاطرات زیادی دارد، گفت:
زمانیکه توسط داریوش مهرجویی برای "بانو" انتخاب شدم اسماعیل خلج قصه های تاریخی می‌نوشت که من در آنجا نقش یک زن قدیمی با لباس‌های تاریخی را داشتم که هیچ شباهتی به نقش هاجر در فیلم بانو نداشت. داریوش مهرجویی بازی من را در آن تئاتر دیده بود و به من گفت تو بازیگر خوبی هستی. البته رخشان بنی اعتماد هم به من گفته بود که بازی های من در تئاتر را دیده بود و برای حضور در فیلم‌هایش من را انتخاب کرده بود اما زمانیکه در سینما من را دیده بود که بینی‌ام را جراحی کرده ام منصرف شده بود.

خیراندیش درباره فیلم "بانو" خاطرنشان کرد:
داریوش مهرجویی نقش هاجر را در این فیلم برای من درنظر گرفت و عبدالله اسکندری گریم صورت من که یک صورت سوخته بود را انجام داد. جالب است بدانید که من در این نقش اصلا به دنبال زیبایی نبودم و سعی می‌کردم زشت‌تر شوم زیرا باید صورت سوخته، موهای وزوزی و دندان‌های زرد می داشتم. داریوش مهرجویی وقتی گریم را دید خوشش آمد. یادم می‌آید عکس گریم من را روی دیوار زده بودند و زنده یاد جمشید اسماعیل خانی وقتی دید به مهرجویی گفت گوهر خیلی زیبا است و نمی‌توانید او را زشت کنید (با خنده).

خیراندیش درباره نقش خود در فیلم "ارتفاع پست" ساخته ابراهیم حاتمی کیا نیز توضیح داد:
جمشید اسماعیل خانی سر سریال "کت جادویی" رفته بود و من هم با تهیه کننده آن سریال قرارداد بسته بودم و درست در همان زمان فیلمنامه "ارتفاع پست" را برای من آوردند . حبیب رضایی من را در تئاتر "چرخه آتش" که نقش یک زن جنوبی را بازی کرده بودم دیده بودند و انتخاب کرده بود. جمشید اسماعیل خانی با من دعوا کرد که چرا می‌خواهم "کت جادویی" را کنسل کنم و در "ارتفاع پست" بازی کنم و من به او گفتم این نقش را خیلی دوست دارم و از تهیه کننده "کت جادویی" می‌خواهم به من اجازه بدهد که ابتدا این فیلم را بازی کنم که در نهایت رفتم و بازی کردم.

وی ادامه داد:
ابراهیم حاتمی کیا من و لیلا حاتمی را به عنوان نقش اول زن برای فیلم "ارتفاع پست" معرفی کرده بود زیرا حضور من به عنوان مادر در فیلم، نقش پر رنگی بود. یادم می‌آید در جشنواره فیلم فجر برای نقش اول زن به من دیپلم افتخار و سیمرغ را به ترانه علیدوستی برای فیلم "من ترانه 15 سال دارم" دادند که ترانه علیدوستی تواضع نشان داد و بعد از جشنواره برای من یک یادداشت نوشت و به من تبریک گفت و تا به امروز هم نشان داده که دختر بااستعداد و با کمالاتی است. بعد از فیلم "ارتفاع پست" جمشید اسماعیل خانی پذیرفت که من در انتخابم اشتباه نکردم و او فیلمنامه و بازی من را هم دوست داشت. درواقع "ارتفاع پست" برای من سکوی پرتاب بود.

وی درباره دریافت سیمرغ برای نقش خود در فیلم "رسم عاشق کشی" نیز گفت:
برای ارتفاع پست به من دیپلم افتخار دادند و درست سال بعد برای "رسم عاشق کشی" سیمرغ گرفتم . زمانیکه روی سن رفتم خطاب به جمشید اسماعیل خانی گفتم " جمشید جان بالاخره سیمرغ  را گرفتم" و زمانیکه از سن پایین آمدم ناصر تقوایی و منوچهر اسماعیلی گفتند که از این جمله من گریه شان گرفته بود.

خیراندیش در پایان بیان داشت:
بعد از"بانو" هیچ نقشی توجهم را مثل "رسم عاشق کشی" جلب نکرد. خسرو معصومی در ابتدا فکر می‌کرد که شاید من از عهده نقش بر نیایم . یکی از صدابرداران به او گفته بود، گوهر خیراندیش در تلویزیون دیده شده اما خسرو معصومی من را برای نقش درنظر گرفت.

 گوهر خیراندیش دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن برای "ارتفاع پست" در بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر، تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای "واکنش پنجم" در بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای "رسم عاشق کشی" در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم "دعوت" در دوازدهمین جشن خانه سینما و تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم "دنیا" را در کارنامه هنری خود دارد.

 

بیشتر بدانید : گوهر خیراندیش و شاهکار بینش پژوه روی فرش قرمز جشنواره کن 2021 + عکس

بیشتر بدانید : رقص گوهر خیراندیش در امریکا باعث ممنوع التصویری او شد؟ + عکس

بیشتر بدانید : خاطره گوهر خیراندیش از محاکمه اش به دلیل بوسیدن یک جوان + فیلم

بیشتر بدانید : گوهر خیراندیش و بازیگران خارجی در "فصل قاصدک" + تصاویر

بیشتر بدانید : ژست گوهر خیراندیش و سارینا فرهادی در جشنواره کن 2021 + عکسگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: iranart.news