این سریال را اورن پلی کارگردان فیلم ترسناک و پرفروش «فعالیت ناهنجار» و نویسنده دنباله آن «فعالیت ناهنجار 2» ساخته است. این مجموعه تریلری علمی ‌افسانه‌ای است که....
 
 پاییز امسال استیون اسپیلبرگ سه سریال جدید متفاوت و بلندپروازانه را به عنوان تهیه‌کننده روی آنتن می‌فرستد.
به گزارش خبرآنلاین، استیون اسپیلبرگ که این روزها خارج از آمریکا در سفر تفریحی به سر می‌برد، پاییز امسال روحی تازه به سریال‌های تلویزیونی می‌دمد. یکی از این سریال‌ها موزیکال است و دو سریال دیگر علمی‌افسانه‌ای.
این کارگردان و تهیه‌کننده معروف ابتدا از شبکه فاکس و با عرضه مجموعه «ترا نووا» حضور خود را اعلام می‌کند. از این سریال علمی تخیلی با موضوع سفر در زمان با عنوان «جانشین سریال لاست» نام برده‌اند. اسپیلبرگ به همراه پیتر چرنین مدیرتولید این مجموعه است که پخش قسمت اول آن به دلیل آماده نشدن 250 مورد جلوه‌های ویژه آن عقب افتاد. به هر حال جادوی فناوری و خلاقیت از نشانه‌های این کارگردان کهنه‌کار است.
بعد از این او با یک مجموعه دیگر از میانه پاییز مهمان تلویزیون می‌شود. «Smash» که درامی موزیکال است و از شبکه ان‌بی‌سی پخش می‌شود. از طرف دیگر سریال «رودخانه» نیز در راه است (ای‌بی‌سی زمان پخش این مجموعه را اعلام نکرده است)، این سریال را اورن پلی کارگردان فیلم ترسناک و پرفروش «فعالیت ناهنجار» و نویسنده دنباله آن «فعالیت ناهنجار 2» ساخته است. این مجموعه تریلری علمی ‌افسانه‌ای است که به سبک و سیاق «فعالیت ناهنجار» ساخته می‌شود و درواقع نسخه تلویزیونی این فیلم است هرچند خط داستانی آن فرق می‌کند.
 
نمایی از «ترا نووا»
اما این سه مجموعه تنها فعالیت‌های اسپیلبرگ در تلویزیون نیستند. از ماه دیگر او سریال «آسمان‌های در حال سقوط» را از شبکه تی‌ان‌تی روی آنتن می‌فرستد. سریالی با موضوع محبوب اسپیلبرگ؛ حمله بیگانه‌های فضایی.
او در حال حاضر در مقام مدیرتولید سریال «ایالات متحده تارا» با بازی تونی کولت و فیلمنامه دیابلو کدی (فیلمنامه‌نویس «جونو») را روی آنتن شبکه شوتایم دارد که به زودی فصل سوم آن به اتمام می‌رسد.
فصل اول سریال موفق «خاندان بورجا» ساخته نیل جردن با بازی جرمی آیرونز که به مسائل پشت پرده رم باستان و زندگی پاپ می‌پردازد نیز به زودی تمام می‌شود. این سریال هم از شبکه شوتایم پخش می‌شود و اسپیلبرگ مدیرتولید آن هست.
کارگردان «نجات سرباز رایان» و بخش تلویزیونی کمپانی فیلمسازی‌اش یعنی «دریم ورکس تی‌وی» هیچ وقت در شش پروژه همزمان درگیر نبوده‌اند، اما شاید این فهرست طولانی‌تر هم شود. اسپیلبرگ به احتمال بسیار درگیر مجموعه چهارمی نیز بشود؛ سریال بلندپروازانه دیگری از شبکه فاکس به نام «لاک و کی».
از طرف دیگر مایکل گرین که «رودخانه» را نوشته درحال اقتباس از کتاب «زیر گنبد» نوشته استفن کینگ است که آن را هم «دریم ورکس تی‌وی» تهیه و تولید می‌کند.
با این تفاسیر اسپیلبرگ نیز به جرگه تهیه‌کنندگان پرکار و موفق تلویزیونی پیوسته و کنار افرادی چون جری بروک‌هایمر، آرون اسپلینگ، نورمن لیر و دیک ولف ایستاده است.
 
مرد ایده‌های بکر
داریل فرانک، یکی از سه مدیر بخش تلویزیونی «دریم ورکس» گفت: «امسال ما از تنوع آثارمان بسیار هیجان‌زده هستیم. این مسئله نتیجه تشویق ما از سوی اسپیلبرگ به در دست گرفتن مجموعه‌هایی با داستان‌ها و زمینه‌های بی‌نظیر است. او ما را تشویق می‌کند کارهایی انجام دهیم که دیگران انجام نداده‌اند و ریسک کنیم.»
این درحالی است که این کمپانی اغلب سرمایه‌گذاری مالی درپروژه‌ها نمی‌کند بلکه امکانات لازم فکری را در اختیار آنها می‌گذارد.
 
نمایی از «Smash»
برای مثال «Smash» برگرفته از ایده خود اسپیلبرگ برای خلق مجموعه‌ای با موضعی نمایش در نمایش بود. این مجموعه موزیکال داستان روی صحنه آمدن یک نمایش در برادوی را از دید تهیه‌کننده، بازیگران، عوامل صحنه، نویسندگان و دیگر افراد درگیر در نمایش روایت می‌کند.
همه می‌دانند اگر اسپیلبرگ بطور مستقیم درگیر یک سریال یا پروژه نباشد، اما آن پروژه زیر نظر «دریم ورکس» تولید شود حتما پای این کارگردان محبوب در میان است. مثلا پارسال که او برای فیلمبرداری فیلم جدیدش به نام «اسب کارزار» در بریتانیا بود فیلمنامه «ترا نووا» و دیگر پروژه‌ها را می خواند و درحال سبک سنگین کردن آنها بود.
فرانک در این مورد گفت: «او نام خودش را روی پروژه نمی‌گذارد مگر اینکه شدیدا درگیر آن شود. اما همیشه کارش را انجام می‌دهد.»
کارگردان فیلم‌های «ای.تی» و «پارک ژوراسیک» یکی از ایده‌پردازترین اهالی سینماست. «رودخانه» نمونه‌ای دیگر است؛ تابستان گذشته اسپیلبرگ با پلی (کارگردان «فعالیت ناهنجار») درمورد انجام کارهای غیرممکن در تلویزیون صحبت می‌کرد. حرف به ساخت سریالی به شیوه سینما وریته (شبیه شیوه‌ای که فیلم پلی ساخته شده و همه چیز از طریق دوربینِ شخصیت‌ها ضبط و پخش می‌شود) کشیده شد و پلی ایده خود را بیان کرد و اسپیلبرگ هم آن را تایید کرد. «رودخانه» داستان فردی ماجراجوست که تصور می‌شود در آمازون گمشده و مرده است.
 
نمایی از «رودخانه»
روی آوردن اسپیلبرگ به تلویزیون ریشه در گذشته او دارد. او در دهه 1970 با ساخت اپیزودهایی از سریال‌های «گالری شب»، «مارکوس ولبی» و «کلمبو» تجربه کسب کرد. او بعدا فیلم تلویزیونی برجسته «دوئل» را ساخت که او را وارد دنیای سینما کرد.
اسپیلبرگ در دهه 1980 و 1990 که بیشتر در سینما کار می‌کرد نیز تلویزیون را فراموش نکرد و نقش مهمی در تولید مجموعه «ER» درممورد شغل و حرفه پزشکی و پرستاری ایفا کرد. چهار سریال کوتاه و به‌یادماندنی «دسته برادران»، «اقیانوس آرام»، «ربوده‌شده» و «به سوی غرب» تولید خود را مدیون او هستند.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir