شهرام شاه حسینی کارگردان "خانه دختر" گفت : هار ماه از سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر می‌گذرد و تلاش ما برای اکران بی‌نتیجه مانده است. «خانه دختر» بعد از نمایش در جشنواره فیلم فجر، مورد بی‌مهری شدید و اجحاف شدیدتر قرار گرفت که به قول آقای «رضاداد» به‌نفع فیلم شد.

هنوز زود است. هنوز زود است که بگوییم قرعه اولین فیلم ممنوعه سال ٩٤ به نام «خانه دختر» افتاده. هنوز زود است از اکران فیلم جنجالی شهرام شاه‌حسینی ناامید شویم.

اما جدیدترین اظهارنظر حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد، درباره این فیلم و همچنین «نهنگ عنبر» به کارگردانی سامان مقدم، دل‌نگرانی‌هایی را به وجود آورده؛ دل‌نگرانی‌هایی حاوی این پرسش که آیا سال ٩٤ هم شاهد راه‌افتادن دوباره قطار فیلم‌های توقیفی خواهیم بود یا نه؟ نوش‌آبادی در نشست مطبوعاتی خود ضمن اعلام اینکه فعلا برنامه‌ای برای اکران این دو فیلم در آینده نزدیک نداریم، به تشریح دلایل خود پرداخت.

او درباره «خانه دختر» اظهار کرد: «به‌نظر می‌آید اشکالاتی که متوجه این فیلم بوده در حال برطرف‌شدن است. ولی هنوز تصمیمی برای زمان اکران این فیلم گرفته نشده است. امیدوارم با رفع اشکالات محتوایی این فیلم با همکاری کارگردان و تهیه‌کننده، مشکل اکران این فیلم هرچه‌سریع‌تر حل شود. به‌دلیل بعضی اشکالات و مسائلی که وجود داشت، زمان اکران «خانه دختر» نهایی نشده است و در حال بازبینی و بررسی برای رفع اشکالات آن هستیم.

 اگر این اشکالات رفع شود این فیلم در نوبت اکران قرار خواهد گرفت.»او همچنین درباره اکران فیلم «نهنگ عنبر» گفت: «فیلم «نهنگ عنبر» به‌دلیل اینکه فیلمی طنز است، یک‌بار بازبینی شده و مواردی که برای اصلاح لازم بوده، به عوامل آن یادآوری شده است. «نهنگ عنبر» برای دومین‌بار در حال بررسی و بازبینی است و فعلا اکران نخواهد شد. این فیلم‌ها به‌دلیل نقطه‌نظرات و اشکالات محتوایی که منطبق بر برخی آموزه‌های ملی و اسلامی نیستند در حال بررسی‌اند و پس از رفع مشکلات، در نوبت اکران قرار می‌گیرند.»

 روز گذشته برخی سایت‌های خبری پس از انتشار این اظهارنظر، این پرسش را مطرح کردند که آیا از این به‌بعد باید از این دو فیلم به‌عنوان «فیلم‌های توقیفی» یاد کرد یا خیر؛ نکته‌ای که حجت‌الله ایوبی، معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی، با آن موافق نیست. واکنش ایوبی، یادآور صحبت‌های سال گذشته‌اش است که گفته بود: «سال ١٣٩٤ مانند سال ١٣٩٣ صبر خواهیم کرد ولی سکوت خیر!» او روز گذشته درگفت‌وگویی درباره شائبه توقیف دوفیلم «نهنگ عنبر» و «خانه دختر» عنوان کرد: «مقام وزارت، جناب آقای جنتی و اینجانب همچنان معتقدیم هر فیلمی که مجوز ساخت آن را صادر کرده‌ایم و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه نمایش آن صادر و نظرات شورای پروانه نمایش را جلب کرده است، قابلیت اکران عمومی دارد.

ما هم طبق قانون از این تصمیم دفاع خواهیم کرد.»وی در ادامه ضمن تأکید بر این نکته که تنها مرجع قانونی بررسی و صدور پروانه نمایش فیلم‌ها، شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی است، افزود: «به‌همین دلیل از هنرمندان و فیلم‌سازان محترم تقاضا دارم مسائل را پیچیده نکنند و با شورای پروانه نمایش در تعامل باشند. اگر طبق نظرات شورا موارد اصلاحی در فیلم‌ها وجود دارد، آن را اعمال کنند تا ان‌شاءالله فیلم‌ها بتوانند به اکران عمومی دربیایند».

اعتراض کارگردان خانه دختر

اما روز گذشته چندساعت پس از انتشار اظهارات نوش‌آبادی، کارگردان «خانه دختر» در نوشتاری که ایسنا آن را منتشر کرد، نوشت: «‌ای‌کاش وزارت ارشاد تمام‌قد پای فیلم می‌ایستاد».شهرام شاه‌حسینی در این یادداشت خطاب به حجت‌الله ایوبی - رئیس سازمان سینمایی - نوشت: «چهار ماه از سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر می‌گذرد و تلاش ما برای اکران بی‌نتیجه مانده است. «خانه دختر» بعد از نمایش در جشنواره فیلم فجر، مورد بی‌مهری شدید و اجحاف شدیدتر قرار گرفت که به قول آقای «رضاداد» به‌نفع فیلم شد.

«خانه دختر» بعد از جشنواره با اصلاحاتی مواجه شد که تمامی آنها صورت پذیرفت. از آن تاریخ تاکنون اظهارنظر‌های متفاوت و فرامتنی به فیلم ربط داده شده است که گهگاه از طرف عوامل سازنده‌اش به آن پاسخ داده شده است. اما انتظار می‌رفت نهادی بالاتر چون وزارت ارشاد، تمام‌قد پشت فیلمی که هفت نفر از اعضای شورای پروانه ساخت و هفت نفر از اعضای شورای پروانه نمایش آن را به رسمیت شناخته‌اند و امضایشان را پای فیلم زده‌اند، بایستد و یک‌بار برای همیشه اعلام کند «خانه دختر» دارای پروانه نمایش است و هیچ مشکلی برای اکران ندارد تا غائله برای همیشه تمام شود که متأسفانه این اتفاق هرگز نیفتاد و اکنون سخنگوی وزارت ارشاد اعلام کرده برنامه‌ای برای اکران «خانه دختر» ندارد.»

کاش پشت فیلم می‌ایستادند

روز گذشته خبرنگاری، با شاه‌حسینی تماس گرفت و آخرین وضعیت فیلم را از او جویا شد. این کارگردان درباره شائبه توقیف فیلم چنین گفت: « از همان زمان که فیلم در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، مسائلی پیرامون آن مطرح شد. بعد از جشنواره، ما فیلم را به شورای پروانه نمایش ارائه کردیم که به قولی چندین مورد در زمینه صدا و تصویر به فیلم اصلاحیه وارد کردند. ما هم اصلاحات را اعمال کردیم. چون به تعامل و گفت‌وگو معتقد هستیم و مهم‌تر از هرچیز به قوانین تمکین می‌کنیم. خوشبختانه با اعمال اصلاحات، فیلم پروانه نمایش هم دریافت کرد.

نگاهمان هم بر این است که درنهایت در زمان اکران تماشاگر خودش درباره فیلم قضاوت کند».این کارگردان سینما درباره اظهارنظر اخیر سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: «ما در تمام مراحل سعی کردیم که مسائل بدون تنش حل شود. منتها توقع‌مان بر این بود که‌ ای‌کاش مسئولان ارشاد در برخی موارد درباره فیلم روشنگری می‌کردند و پشت فیلم می‌ایستادند که تا این حد مسئله حساسیت ‌برانگیز  و درنهایت منجر به ارائه اظهارنظرات در سطح رسانه‌ای نمی‌شد».

خانه دختر در مسیر خانه پدری؟

زود است درباره توقیف یا عدم توقیف خانه دختر و نهنگ عنبر قضاوت کنیم؛ بااین‌حال جای نگرانی است که اگر به‌هردلیلی ایوبی و همکارانش نتوانند از مجوزهای خود دفاع کنند، سرنوشت خانه دختر به خانه پدری و قصه‌ها و دیگر فیلم‌هایی که پروانه نمایش داشتند اما به محاق توقیف فرورفتند گره بخورد.گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : روزنامه شرق


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X