صابر ابر و پانته آ بهرام در یک کنسرت!
صابر ابر گفت: بچه‌های درجه یک در این اثر دور هم جمع شده‌اند. این کار روایتی همراه با موسیقی است که به چند بخش تقسیم شده است و خوانندگان این داستان عاشقانه را روایت می‌کنند.

کنسرت "در شعله با تو رقصان"

آهنگساز آلبوم «حریق خزان» درباره جزییات جدیدترین اثر هنری‌اش سخن گفت.

مهیار علیزاده در سخنانی اظهار کرد: «در شعله با تو رقصان» اجرایی است که من به شخصه در ایران شاهد چنین کاری نبوده‌ام. البته این که می‌گویم یک حسن نیست، بلکه با سختی همراه است. در واقع تجربه‌ای بود که برای من و گروه همراهی‌کننده متفاوت بود.

او ادامه داد: قرار بود این پروژه به‌صورت گسترده‌تر روی صحنه برود؛ اما از آنجا که پروسه صدور مجوز طولانی شد، ما بخشی از نمایش کار را کم کردیم و درصد موسیقی را بالا بردیم، زیرا باید از مرکز هنرهای نمایشی و دفتر موسیقی مجوز می‌گرفتیم.

این آهنگساز همچنین گفت: ذهنیت این کار از اپرا شکل گرفته و یک برداشت آزاد از داستان «شیخ صنعان» اثر عطار است و در واقع برداشتی عاشقانه و مینیمال محسوب می‌شود. این در حالی است که بخش عاشقانه کار پررنگ‌تر است.

وی افزود: در جریان تولید این کار با صابر ابر و پانته‌آ بهرام آشنا شدم و با یکدیگر به جمع‌بندی رسیدیم.

علیزاده درباره فرم این کار نیز توضیح داد: ابتدا قرار بود این کار به‌صورت پرفرمنس اجرا شود. همچنین می‌خواستیم به‌جز پانته‌آ بهرام و صابر ابر دو بازیگر دیگر هم در پروژه باشند که این اتفاق نیفتاد؛ اما می‌خواهم بگویم ژانربندی‌ها در موسیقی از بیخ و بن اشتباه است. نباید در واژه‌ها دنبال چیزی بگردیم. گاهی به یک موسیقی برچسب فاخر و سنتی را می‌زنند، در حالی که همین موسیقی ممکن است گوش جوانان را خراب کند.

آهنگساز ارغوان یادآوری کرد: ما در این اجرا دکور داریم که معمولا در کنسرت‌ها دیده نمی‌شود.

او از میثم مروستی به‌عنوان مایستر ارکستر یاد کرد و گفت: آتنا اشتیاقی (ویلنسل)، نیلوفر محبی (ویلن)، پیمان حاتمی (پیانو)، آرینک کشیشی (گیتارباس)، بابک بیات (هورن)، مژگان خلیلی (رباب و تار)، شایان ریاحی (پرکاشن)، بهتاش ابوالقاسم (پرکاشن) و ... در این اجرا ما را همراهی خواهند کرد.

علیزاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا این اثر به ادبیات کلاسیک عطار وفادار است؟ اظهار کرد: در این اثر اصلا از شعر، برداشتی نشده است. بخشی از شعرهای کار را من و علیرضا کلیایی گفته‌ایم. همچنین قطعه‌هایی از ابتهاج، قیصر امین‌پور و اخوان ثالث نیز در این کار گنجانده شده و چند همخوان نیز حضور دارند.

در نشستی که صبح 30 تیرماه در تالار وحدت برگزار شد، صابر ابر که در بخش نمایشی این اثر حضور دارد، در سخنانی گفت: با امکانات موجود این بهترین اثری بود که می‌شد ارائه کرد. وقتی به این پروژه وارد شدم، خیلی‌ها را نمی‌شناختم و با این‌که مخاطب موسیقی هستم، اما در این عرصه هیچ‌گاه حضور جدی نداشته‌ام.

این بازیگر اظهار کرد: بچه‌های درجه یک در این اثر دور هم جمع شده‌اند. این کار روایتی همراه با موسیقی است که به چند بخش تقسیم شده است و خوانندگان این داستان عاشقانه را روایت می‌کنند.

ابر با بیان این‌که شاید خیلی‌ها حضور من در این اثر برای‌شان سوال‌برانگیز باشد، گفت: من خیلی خواندن نمی‌دانم و هنر موسیقی ندارم. گروه‌هایی هم پیش از این لطف کردند و پیشنهادهایی را در این عرصه به من دادند که من قبول نکردم، زیرا فکر می‌کردم حضورم در آن مقطع موثر نبوده است. آدم باید جایی باشد که بتواند از کارش دفاع کند.

این هنرمند درباره روند صدور مجوز برای این اثر نیز بیان کرد: برای اثر «در شعله با تو رقصان» هم از مرکز هنرهای نمایشی و هم از دفتر موسیقی مجوز گرفته‌ شده است. فکر می‌کنم اگر یک تابلوی نقاشی هم در این کار گنجانده شده بود، باید از مرکز هنرهای تجسمی هم مجوز می‌گرفتیم!

در بخش دیگری از این نشست تهیه‌کننده این کنسرت اظهار کرد: این اجرا دوم مردادماه ساعت 22 در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت. به‌خاطر چالش‌هایی که در روند صدور مجوز داشتیم کمی کارمان طول کشید.

محمدحسین توتونچیان همچنین گفت: بلیت‌فروشی تازه آغاز شده است، اما با این حال شاهد فروش خوبی هستیم. امیدوارم بتوانیم این کنسرت را تمدید کنیم.


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : isna.ir