فیلم «آژانس شیشه‌ای»‌ در نظرخواهی دیگر این روزنامه نیز به عنوان فیلم برگزیده 72 سینماگر ایرانی انتخاب شد و «پرویز پرستویی»...
 
 در نظرخواهی از 75 منتقد و روزنامه‌نگار، 10 منتقد برتر سینمای ایران در 30 سال اخیر شناخته شدند و بر این اساس، «هوشنگ گلمكانی» به عنوان مؤثرترین منتقد سه دهه سینمای ایران لقب گرفت.
 
در یك نظرخواهی از 75 منتقد و نویسنده مطبوعات سینمایی، «هوشنگ گلمكانی» با بیشترین رأی به عنوان مؤثرترین منتقد سینمایی سه دهه سینمای پس از انقلاب برگزیده شد.
بر این اساس، 10 منتقد مؤثر سینمای پس از انقلاب به ترتیب آرا،‌ عبارتند از: 1- هوشنگ گلمكانی با 40 امتیاز، 2- جواد طوسی با 27 امتیاز، 3- كامبیز كاهه با 22 امتیاز، 4- خسرو دهقان با 20 امتیاز، 5 و 6- طهماسب صلح‌جو و شهرام جعفری‌نژاد با 18 امتیاز، 7 و 8 - رضا درستكار و ایرج كریمی با 17 امتیاز، 9- امید روحانی با 14 امتیاز و 10- احمد طالبی‌نژاد با 16 امتیاز.
در این نظرخواهی همچنین منتقدانی چون علی معلم، امیر پوریا، حسین معززی‌نیا، امیر قادری و جهانبخش نورایی رتبه‌های 11 تا 15 را به دست آوردند.
این نظرخواهی از سوی روزنامه سینمایی «امتیاز» طی مدت 40 روز از نویسند‌گان و منتقدانی از روزنامه‌های اطلاعات، كیهان،‌ رسالت، مردم‌سالاری، جام‌جم، اعتماد، همشهری، ایران، خبرگزاری‌های فارس، ایرنا، ایسنا، مهر، ‌ایسكانیوز، مجلات فیلم، دنیای تصویر، سینما، ‌ سینمای پویا، پیلبان، سینمارسانه،‌ فیلم و سینما، صنعت سینما، جهان سینما، شبكه‌های جام‌جم و خبر سیما، سایت‌های سینمای ما و‌ پرشیا فیلم انجام شده است.
همچنین در این نظرخواهی، فیلم‌های آژانس شیشه‌ای، ناخداخورشید، هامون، باشو غریبه كوچك، مادر، اجاره‌نشین‌ها، پرده آخر، خانه دوست كجاست؟،‌ سه فیلم سفربه‌چزابه، دندان مار وبچه‌های آسمان(به طور مشترك) و سرب به عنوان 10 فیلم برگزیده سی سال اخیر سینمای ایران از سوی منتقدان انتخاب شدند.
فیلم «آژانس شیشه‌ای»‌ در نظرخواهی دیگر این روزنامه نیز به عنوان فیلم برگزیده 72 سینماگر ایرانی انتخاب شد و «پرویز پرستویی» چهره برتر سینمای سه دهه اخیر به انتخاب سینماگران شناخته شد.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: farsnews.com