سالی جونز خواننده و نوازنده سرشناس انگلیسی این روزها به عنوان زن خونخوار داعش شناخته می شود.

زندگی عجیب سالی جونز خواننده سرشناس

هنوز هم بعد از گذشت سال ها هیچ کس در بریتانیا نمی تواند باور کند که «سالی جونز» خواننده و نوازنده گروه موسیقی راک تبدیل به یک جلاد داعشی شده باشد اما این یک واقعیت تلخ است که این زن در یک تغییر مسیر شگفت انگیز، ناگهان از یک نوازنده معمولی تبدیل به زنی مخوف و خونخوار شد.

در دهه 1990 سالی جونز، یک نوازنده گیتار و خواننده راک بود که علاقه عجیبی به سحر و جادو داشت. او در آن دوران داشت به سرعت پله های موفقیت و شهرت را بالا می رفت اما ناگهان یک گردباد، همه چیز را به هم ریخت. او در فاصله کمی از گروه موسیقی و همسرش جدا شد و همین جدایی ها او را تبدیل به زنی تندخو و بداخلاق کرد که با کوچک ترین موضوعی از کوره در می رفت و عصبانی می شد.

او دیگر نمی توانست به طور ثابت کاری پیدا کند و اگر هم کاری پیدا می کرد، بعد از مدتی به خاطر اخلاق تندش از کار اخراج می شد، به همین دلیل او بیشتر اوقات بیکار بود و مشکلات مالی فراوانی داشت. در چنین شرایطی نگهداری از دو پسرش، به تنهایی و بدون کمک مالی، بسیار سخت و طاقت فرسا بود.
همسایه های سالی در آن دوران، از زندگی به هم ریخته و پر از هرج و مرج او سخن گفته اند و عنوان کرده اند که او زنی وحشتناک بوده است؛ زنی دیوانه که گاهی تا نیمه های شب صدای داد و فریاد او به گوش می رسیده که با فرزندانش در حال بگومگو بوده است.

سالی چندین سال پیاپی بیکار بود و تنها به لطف کمک های دولتی که به عنوان مادر به او پرداخت می شد، زندگی می گذراند. کم کم از بیکاری زیاد به اینترنت روی آورد و سعی کرد تا راه های درآمدزایی زیادی را امتحان کند.

در این شرایط او بعد از مدت ها بیکاری، به دلیل علاقه زیادی که به هنر داشت، شروع به کشیدن نقاشی روی تیشرت و لیوان کرد و از طریق اینترنت اقدام به فروش آنها کرد و همین خرید و فروش اینترنتی بود که او را نابود کرد. ماجرا از این قرار بود که او از طریق یکی از شبکه های اجتماعی دوست یابی، با پسر بیست ساله ای به اسم جنید حسین آشنا شد و به دام عشق او افتاد. جنید یک شهروند دو رگه انگلیسی - پاکستانی بود که در بیرمنگام انگلستان زندگی می کرد و یک هکر ماهر بود که در ارتش سایبری داعش فعالیت می کرد.

زمنی که جنید متوجه شد سالی جونز دیوانه وار عاشق و وابسته او شده، شروع به شستشوی مغزی سالی کرد. او مدت ها برای سالی درباره افکار و عقاید داعشی ها صحبت کرد و به او گفت که به عقیده او و همفکرانش، همه افرادی که به مذهب تکفیری آنها اعتقاد ندارند، باید از بین بروند.
کم کم افکار و عقاید جنید بر ذهن سالی که یک زن تنها بود و نیاز به توجه داشت اثر کرد و سالی نیز به سمت افکار مخوف و وحشتناک جنید کشیده شد. بعد از این که جنید مطمئن شد سالی فریفته افکار و عقاید او شده است به او قول ازدواج داد و از آن پس ماموریت های پنهانی سالی به دستور جنید شروع شد.

یکی از ماموریت هایی که سالی در طی سال های آشنایی با جنید در انگلستان انجام داد این بود که دختران و زنان انگلیسی زیادی را با دادن وعده پرداخت پول های هنگفت گول می زد تا آنها را به سمت عقاید خودش بکشد و این دختران و زنان از همه جا بی خبر را تشویق می کرد تا با عقاید جدیدی که در مورد دین پیدا کرده بودند، با افراد گروه شان ازدواج کنند و از این طریق نیروهای زیادی برای گروه تروریستی داعش جذب کرد.

در سال 2012 جنید حسین به جرم هک کردن اطلاعات شخصی تونی بلر نخست وزیر سابق انگلستان و خانواده اش برای شش ماه به زندان افتاد. جرم دیگری که جنید در انگلستان انجام داد، هک کردن یک خط تلفن ضد تروریستی دولت و فرستادن بیش از صدها پیام دروغین به این خط تلفن بود که برای این جرم نیز بازداشت شد و به زندان افتاد اما جنید بعد از آزادی از زندان، دست از کارهای خشونت آمیزش برنداشت و سرانجام در سال 2012 در حالی که با قید وثیقه آزاد شده بود، موفق شد به همراه یکی از دوستان صمیمی خود که از جلادان قسی القلب گروه داعش بود، از انگلستان فرار کند و به مقر اصلی گروه داعش در شهر الرقه پناه برد.

 

سالی جونز پس از پیوستن به داعش

سالی جونز پس از پیوستن به داعش

 

جنید پاکستانی الاصل، بعد از فرار همچنان با سالی جونز در تماس بود و او را تشویق می کرد تا فرزندانش را رها کند و در شهر رقه – در سوریه – به او بپیوندد. گفته می شود که یک سال بعد، یعنی در سال 2013 سالی به همراه پسر کوچکش که 10 سال بیشتر نداشت انگلستان را ترک کرد و پسر بزرگ ترش را در انگلستان گذاشت.

نوازنده بریتانیایی بعد از خروج از انگلستان به شهر رقه و نزد جنید رفت و در آنجا بعد از گرویدن به مذهب تکفیری با جنید ازدواج کرد. بعد از آن در تمام عکس هایی که سالی در صفحه شخصی خود منتشر کرده است، او در حالی دیده می شود که لباس مخصوص زنان داعشی – ردای بلند و سیاه - پوشیده و پوشیه زده است.

بعد از ازدواج، سالی نام خودش را سکینه گذاشت. از آن پس دیگر در انگلستان هر کس سالی جونز را می شناخت، فهمیده بود که او به عضویت گروه تروریستی داعش درآمده است. برادر سالی در یک مصاحبه تلویزیونی که مقابل خانه سالی انجام شده بود گفت: «این خبری بسیار ناراحت کننده است و خانواده من بعد از شنیدن این خبر شوک زده شده اند. آنها همگی به خاطر این کار سالی عزا گرفته اند و من می دانم که او به خاطر تنهایی و فشار مالی در دام یک عشق اشتباه افتاده است.»

سالی جونز بعد از رفتن به شهر رقه که مکان اصلی فرماندهی ارتش تروریستی داعش است، فعالیت های تروریستی خودش را آغاز کرد. او عقیده پیدا کرد که تمام مسیحیان و کسانی که به عقاید سلفی داعش اعتقاد ندارند، کافر هستند و باید کشته شوند.
در سال 2013 سالی جونز در صفحه شخصی خودش در توییتر، عکسی از خودش با لباس راهبه ها و در حالی که لوله هفت تیر را به سمت دوربین نشانه گرفته بود منتشر کرد و زیر آن نوشت: «سر همه شما مسیحیان باید با یک چاقوی زیبا و تیز بریده شود و در روی نرده های شهر رقه در سوریه نصب شود و من در هر مکانی که شما را ببینم این کار را انجام خواهم داد.»

از آن پس سالی جونز یا سکینه، عکس های زیادی از خودش در توییتر پخش می کرد و پیام های زیادی می نوشت. در یکی از این پیام ها او نوشته بود شکر خدا، من، شوهرم و پسرم در کنار هم در حال استراحت و تفریح در کنار رود دجله هستیم.

او در یکی دیگر از پیام هایش نوشته بود که شکر خدا در حال فراگیری آموزش های نظامی و تیراندازی هستم و همزمان مردم انگلستان را تهدید به مرگ کرده بود. او در یکی از پیام های تهدیدآمیزش به مردم لندن اعلام کرد که بهتر است در ماه ژوئن و جولای از متروی لندن استفاده نکنند و با اتوبوس در شهر جابجا شوند چون گروه داعش تصمیم دارد با بمب گذاری در متروی لندن آن را با خاک یکسان کند.

بعد از پخش این فیلم، وحشت زیادی بین مردم لندن و کل انگلستان ایجاد شد و مردم دیگر جرأت نمی کردند از خانه های شان بیرون بیایند یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند تا این که دولت انگلستان اعلام کرد همه چیز تحت کنترل است و کم کم اوضاع را آرام کرد.

مرگ جنید

26 آگوست 2015 حادثه ای رخ داد که باعث شد سالی جونز، شکست خورده تر از قبل از همه انسان ها متنفر شود. ماجرا از این قرار بود که در این روز، جنید حسین همسر سالی که به عنوان یکی از مهم ترین مهره های گروه داعش در ارتش سایبری محسوب می شد، بعد از این که از طریق عناصر اطلاعاتی دولت آمریکا شناسایی شد، توسط یک هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار گرفت و بعد از برخورد هواپیما با اتومبیل شخصی اش، کشته شد.

مرگ این هکر که در زمینه فریب دختران و جوانان اروپایی و کشاندن آنها به سوریه فعالیت می کرد، ضربه شدیدی به گروه داعش وارد کرد و باعث عصبانیت شدید داعشی ها شد.
بعد از این اتفاق، این زن انگلیسی در یک فیلم ویدئویی که در توییتر منتشر شد، در حالی که ردای سیاه و بلندی پوشیده بود و پوشینه مشکی به صورت داشت، در کنار رود دجله مرگ جنید را تایید و تهدید کرد که مردم آمریکا و انگلیس باید تاوان سنگینی بدهند.

او گفت تا زمانی که آنها را به هلاکت نرساند، دست از تلاش بر نمی دارد. همچنین در این ویدئو او خود را به عنوان یکی از فرماندهان اصلی گروه و جانشین جنید معرفی کرد. از آن پس ویدئوهای زیادی از خشونت ها و جنایات این زن تروریست چهل و هفت ساله در شبکه های اجتماعی پخش شد که در بیشتر آنها پسر کوچک سالی نیز حضور داشت.

جلاد دوازه ساله داعشی

سالی بعد از خروج از انگلستان و ازدواج با جنید، هم زمان با تغییر نام خود، نام پسر کوچکش که «جوجو» بود را هم به حمزه تغییر داده بود و از همان دوران سعی داشت تا پسرش را نیز با تعالیم وحشیانه گروه داعش تربیت کند. در یکی از فیلم هایی که خواننده سابق منتشر کرد، نشان داده می شود که جوجو همراه با چهار پسر دیگر در حالی که لباس نظامیان را پوشیده اند، پنج اسیر را در حالی که دست هایشان بسته است، در اردوگاه داعش به ضرب گلوله می کشند.

در این فیلم از جوجو به اسم ابوعبدالله بریتانیایی نام برده می شود. بعد از انتشار این فیلم، پدر جوجو که به شدت از جنایتی که پسرش رقم زده بود، وحشت کرده بود به دولت بریتانیا اعلام کرد که حدود سه سال است که از پسرش بی خبر مانده و حتی نتوانسته یک تماس کوتاه با او بگیرد. او گفت به هر کجا که فکر می کرده ممکن است جوجو آنجا باشد سر زده اما هیچ اثری از فرزندش نیافته است تا این که این فیلم وحشیانه را دیده است.

او ادعا کرد سالی بدون این که به او اطلاع دهد، جوجو را با خودش از انگلستان خارج کرده و در این سال ها که زمان شکل گیری شخصیت جوجو بوده، مغز او را با تعالیم وحشیانه و جنایتکارانه داعش شستشو داده است.

پدر جوجو که از دولت انگلیس درخواست کرده بود نامش اعلام نشود، عنوان کرد که جوجو قبل از این که از انگلستان خارج شود، پسری بسیار آرام و مهربان بوده که آزارش حتی به یک مورچه هم نمی رسیده است. او عکسی خانوادگی از تولد جوجو در بیمارستان در سال 2004 در اینترنت منتشر کرد که در آن عکس جوجوی تازه متولد شده در آغوش مادرش به خوابی عمیق رفته بود.

دریکی از مصاحبه هایی که با مادربزرگ جوجو انجام شده، او گفته است که نوه اش بسیار مهربان و دل رحم بوده و هرگز دوست نداشته از خانواده و برادرش جدا شود و از مادربزرگش خواسته تا نگذارد مادرش او را از انگلستان ببرد اما سالی در جواب مادربزرگ جوجو گفته که آنها فقط برای یک سفر تفریحی کوتاه به ترکیه می روند اما در واقع سالی قصد داشته به همراه جوجو به جنید حسین در سوریه بپیوندد.

این زن سالخورده به خبرنگاران گفت بعد از سفر نیز جوجو چندین بار تماس های کوتاهی با او داشته اما ناگهان تماس هایش قطع شده و جوجو دیگر با هیچ کدام از اعضای خانواده اش تماس نگرفته است.
بعد از انتشار این اخبار، سالی در یک بیانیه اعلام کرد که او یکی از بهترین مادران دنیاست چرا که با وجود آن که تنها و بدون دریافت کمک زندگی می کرده، هرگز فرزندانش را رها نکرده است.

این زن مخوف گفت پسر بزرگش به دلیل این که در موقع فرار او از انگلیس هجده ساله بوده، راضی نشده با آنها به سوریه برود و به همین خاطر او مجبور شده به همراه جوجو از کشور خارج شود و پسر بزرگ ترش را در انگلستان بگذارد. این زن تروریست چهل و هفت ساله اعلام کرده که به تربیت فرزندش علاقه زیادی دارد و سعی می کند تا او را طبق قوانین گروه داعش تربیت و بزرگ کند تا در آینده ای نزدیک جانشین او شود.

گفته می شود که جوجو یا همان حمزه هم اکنون در مقر اصلی گروه تروریستی داعش در رقه و در بخشی که داعشی ها با بی رحمی زیاد اسرای خود را سر می برند، زندگی می کند و در بیشتر عملیات های اعدام داعش شرکت می کند اما اطلاعات زیادی در مورد نحوه زندگی و آموزش هایی که این پسر در حال فراگیری است، در دست نیست.

خطرناک ترین زن تروریست دنیا

به سالی جونز به خاطر جنایات وحشیانه ای که انجام داده، لقب بانوی تروریست داعش داده شده و در حال حاضر گفته می شود که این زن تروریست خطرناک وارد انگلستان شده اما کسی از هویت جعلی و مکانی که او در آنجا زندگی می کند خبر ندارد.
تعدادی از افراد گروه داعش به صورت مخفیانه اعلام کرده اند که این زن بریتانیایی برای جذب افراد بیشتر به گروه تروریستی داعش در راه ورود به اسکاتلند است که با انتشار این خبر، دولت اسکاتلند اقدامات امنیتی زیادی را در مرزهای خاکی و فرودگاه های خود برقرار کرده تا از ورود این زن خطرناک و اتفاقات بعد از ورود او جلوگیری کند.

بانوی تروریست داعش تنها یکی از صدها شهروند بریتانیایی است که طبق گفته مسئولان امنیتی انگلستان در صورت بازگشت به این کشور یک تهدید داخلی وحشتناک محسوب می شوند. سالی جونز در لیست افراد تروریست در بخش اطلاعاتی مبارزه با ترور آمریکا، پنجمین نفر است و علاوه بر این در فهرست خطرناک ترین تبهکاران تحت تعقیب دولت انگلیس قرار گرفته که اعلام شده این زن در هر جایی که دیده شد باید نابود شود.


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : مجله همشهری سرنخ

 
 

پربیننده های این بخش

 
X