نسخه عریان مونالیزا پیدا شد!! + عکس
کارشناسان می گویند طراحی اولیه (راست) احتمالا تابلو مقدماتی داوینچی برای اثر رنگ روغن بعدی او بود که مونالیزا نام گرفت .

زنی عریان به نام مونا وانا

هنرشناسان فرانسوی می‌گویند تابلویی را پیدا کرده‌اند که احتمالا طرح اولیه لئوناردو داوینچی از اثر جاودانه‌اش مونالیزا است. این طرح اولیه که با زغال کشیده شده برای ۱۵۰ سال در میان یک مجموعه دیگر از نظرها پنهان مانده بوده است.

نسخه عریان مونالیزا

نسخه عریان مونالیزااین طرح یک زن عریان را نشان می‌دهد که نامش مونا وانا* است و تابلوی عریان او به کارگاه نقاشی لئوناردو داوینچی نسبت داده شده است.

اکنون خبرگان آثار هنری می‌گویند شواهد کافی برای این که ثابت کند داوینچی خالق هر دو تابلو بوده وجود دارد.

آنها پس از انجام آزمایش‌های جدید بروی تابلو مونالیزا که در موزه لوور پاریس نگه‌داری می‌شود متقاعد شده‌اند که دست کم بخشی از تابلو عریان کار داوینچی بوده است.

این اثر از سال ۱۸۶۲ در یک مجموعه متعلق به دوران رنسانس در موزه کندو در قصر شانتلی در شمال پاریس نگه‌داری می‌شده است.

لئوناردو داوینچی (۱۴۵۲-۱۵۱۹) نقاش برجسته ایتالیایی دوران رنسانس است و تابلو مونالیزا او یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار هنری جهان و یکی از پرارزش‌ترین آنهاست.

تابلو نقاشی مونا لیزا که با نام لبخند ژوکوند هم شناخته می‌شود، رمزآلودترین اثری هنری جهان است و تاکنون محققان زیادی وقت خود را صرف کشف هویت این زن و نسبتش با لئوناردو داوینچی کرده‎اند.

تاریخ خلق این اثری بین سال‌های ۱۵۰۳ تا ۱۵۱۷ تخمین زده می‌شود.

* دن براون در کتاب داوینچی کد اظهار داشته است که «مونالیزا» ترکیبی از دو کلمه لاتین Amon و Elisa است و این بدین معناست که مونالیزا نرماده - ترکیبی از دو جنس زن و مرد - بوده است.

بیشتر بدانید : مونا لیزا تیروئید داشته؟!/دلیل لبخند مرموز مونالیزا چیست؟


تهیه و تدوین: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
به نقل از BBC/ اختصاصی سیمرغ