جهانگیر الماسی در آخرین سالهای حضور محمود احمدی نژاد در ریاست جمهوری فیلمی به نام «رنج و سرمستی» را ساخت که بعد از رونمایی در جشنواره فجر و بروز پاره‌ای انتقادات تا همین امروز که نزدیک به ۴ سال از تولید می گذرد هنوز نتوانسته اکران شود.

گفت و گو با جهانگیر الماسی

الماسی که در این ۴ سال مدام درباره بلاتکلیفی «رنج و سرمستی» گلایه کرده حالا تصمیم گرفته یک نمایش را روی صحنه ببرد.

الماسی نمایشنامه تحسین برانگیز «قرمز» اثر جان لوگان نویسنده آمریکایی و سناریست آثاری همچون «گلادیاتور»، «هوگو»، «هوانورد» و «سویئی تاد: آرایشگر اهریمنی خیابان فلیت» را برای اجرا درنظر گرفته است.

«قرمز» که نخستین بار در سال ۲۰۰۹ در لندن روی صحنه رفته است نگاهی دارد به بخشهایی از زندگی «مارک روثکو» نقاش آمریکایی-روسی یهودی تبار. روثکو هرچند خود را وامدار سبکهای نقاشی نمی دانست اما منتقدان اغلب آثار او را متعلق به گونه اکسپرسیونیسم(هیجان نمایی) انتزاعی می‌دانند.

جهانگیر الماسی با اشاره به اقتباس از «قرمز» گفت:
نمایشنامه ای را برای اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد داده ام و قصد دارم این اثر نمایشی را که بر اساس نمایشنامه «قرمز» اثر جان لوگان است، به صحنه ببرم. برای اجرای نمایش «قرمز» ۲ رویکرد مدنظر دارم که در اولین رویکرد تالار وحدت برای اجرا مناسب است و در رویکرد دوم سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر مدنظر است. این نمایشنامه دارای ۲ نقش اصلی است ولی اتفاقات دیگری در صحنه می افتد. نمی توان به صورت همزمان این نمایش را کارگردانی و در آن بازی کرد چون باید روی کارگردانی آن متمرکز باشم. به دلیل نقش هایی که در نمایش «قرمز» وجود دارد، بازیگرانی که در این نمایش حضور خواهند داشت باید دارای تجربه باشند و بعد از قطعی شدن سالن، بازیگران اثر نیز قطعی و معرفی می شوند.

الماسی با اشاره به حضور خود در کارگاه کارگردانی و بازیگری تئاتر در شهرهای ملارد و مارلیک، بیان کرد:
این کارگاه ها اتفاق بسیار خوبی است که توسط انجمن نمایش استان تهران رخ داده است و به نظر من اتفاق مبارکی است. در این کارگاه جوان های مستعدی حضور دارند که یک نمایش را هم تمرین می کنند و این تمرین ها خوب پیش می رود. احتمال دارد «قرمز» را هم در تهران و کرج به صحنه ببریم.


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: mehrnews.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X