فیلمسازان خارجی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با همراهی شادمهر راستین مدیر باشگاه جشنواره از موزه ملی ایران، نمایشگاه «لوور در تهران» و عکس های عباس کیارستمی از موزه لوور، دیدن کردند.

عکاس آثار پازولینی و فلینی: با عکس‌های کیارستمی لوور را دوباره دیدم

مهمان های خارجی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر دوشنبه ۳ اردیبهشت در پنجمین روز از این جشنواره با همراهی شادمهر راستین مدیر باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از موزه ملی ایران و همچنین نمایشگاه «لوور در تهران» این موزه و عکس های عباس کیارستمی از موزه لوور دیدن کردند. بخش مورد توجه مهمانان خارجی در این بازدید، عکس های زنده یاد عباس کیارستمی کارگردان بزرگ ایرانی از موزه لوور بود.

چچیلیا مانیینی یکی از چهره‌های تاریخ سینمای ایتالیا و هنرمند پیشگام در عکاسی و سینمای مستند که با پیر پائولو پازولینی کارگردان ایتالیایی همکاری داشته است درباره این بخش از نمایشگاه گفت:

زمانی که به دیدن موزه لوور رفتم شگفت زده شدم و امروز نیز با دیدن عکس های عباس کیارستمی از موزه لوور دوباره شگفت زده شدم.

بیشتر بدانید : آثاری موزه ایران باستان که هلندی ها را مسحور خود ساخت + تصاویر

بازدید مهمانان خارجی جشنواره جهانی فیلم فجر از موزه ملی ایران

بازدید مهمانان خارجی جشنواره جهانی فیلم فجر از موزه ملی ایران

این عکاس قدیمی سینمای ایتالیا که با فدریکو فلینی فیلمنامه نویس و کارگردان ایتالیایی همکاری داشته است درباره زنده یاد عباس کیارستمی عنوان کرد:

کیارستمی نه تنها یک فیلمساز بزرگ بود که هنرمند عکاسی با زاویه دیدی تازه نسبت به هر واقعیتی بود، تا جایی که می توانم بگویم از دریچه عکس های او موزه لوور را با نگاهی متفاوت دیدم.

احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران هم بازدید فیلمسازان خارجی از موزه ملی در حاشیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی ارزشمند دانست و افزود:

برای من بسیار عجیب بود که چرا این فیلمسازان خارجی که تعداد زیادی از آنها احتمالا موزه لوور را دیده اند، بازهم علاقمند به دیدن بخش منتخب آثار موزه لوور در ایران هستند، که همراهی با آنها من را متوجه این موضوع کرد که آن ها بیش از همه مشتاق دیدن عکس های «عباس کیارستمی» بودند.

احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران درباره اهمیت برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد:

جشنواره ها فضای مناسبی برای ارتباط فرهنگی بین سینماگرها برای به دست آوردن زبان مشترک در حوزه های انسان دوستی است. با به وجود آوردن چنین بسترهایی، سینماگرها می توانند از طریق فرهنگ هایشان با همدیگر ارتباط برقرار کنند.

احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران هم با بیان اینکه برنامه ریزی برای بازدیدهای شبانه از موزه موجب می شود تا به موزه های زنده که چشم انداز ایکوم در جهان است دست پیدا کنیم، اظهار امیدواری کرد چنین بازدیدهایی ادامه پیدا کند. این بازدید تا پاسی از شب ادامه داشت و به قدری مورد توجه فیلمسازان خارجی قرار گرفت که با تماس با دیگر فیلمسازان غایب در این بازدید آنها را تشویق به دیدن این بخش از موزه ملی و عکاس های عباس کیارستمی کردند.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است. سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: fajriff.com


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X