الیور استون فیلمساز برجسته جهانی درباره فیلمسازان ایرانی و حضور آنان در جشنواره های بین المللی توضیحاتی ارائه داد.

الیور استون: اگر قدرتی داشتم دوست داشتم جعفر پناهی بتواند در کن حضور یابد

چندی پیش الیور استون فیلمساز امریکایی در ایران حضور یافته بود. او در یک نشست خبری در جشنواره جهانی فیلم فجر صحبت های جالبی را به میان آورد که از میان آن ها می توان به عدم آشنایی اش با فیلمسازان مشهور ایرانی اشاره نمود. الیور استون, جعفر پناهی و حتی اصغر فرهادی را نمیشناخت. در عوض از آن جایی که در جشنواره بین المللی پوسان به عنوان داور حضور داشته است, یک فیلم ایرانی به نام سد معبر را به عنوان یک اثر هنری در خور توجه می شناخت و حامد بهداد را به عنوان بازیگری قهار مورد تمجید قرار داد.


در جشنواره جهانی فجر از الیور استون سوالی در مورد دیدگاهش در مورد مشکلات جعفر پناهی برای خروج از کشور و حضور یافتن در فستیوال کن 2018 پرسیده شد. وی در ابتدا اظهار کرد که اصلا جعفر پناهی را نمی شناسد, اما دیدگاهش را در مورد کارگردانی که به علت مشکلات سیاسی ممنوع الخروج شده بیان نمود:

به نظرم اتفاق خوب برای یک فیلمساز این است که فیلمش را بسازد و دیده شود. چه خودش هم در جشنواره حضور داشته باشد و چه حضور نیابد. من در جریان جزئیات مشکلات سیاسی وی نیستم. در ایران, چین و برخی کشورها چنین مشکلاتی وجود دارد. من اگر قدرتی داشتم دوست داشتم او بتواند در کن حضور یابد و مشکلش حل شوذ و در کل موافق آزادی بیان در هنر تا آخرین حد ممکن هستم.

او افزود:
بیلی وایلدر همیشه به من انتقاد داشت میگفت که چرا سه ساعت در مورد نیکسون فیلم ساختی تو دیوانه ای. احتمالا او فیلم کوتاه دوست داشت. البته من نیکسون را دوست داشتم و به نظرم وی به حد کافی کشمکش داشت.

الیور استون علت این که برخی از فیلم های ایرانی در جشنواره های معتبر جهانی جایزه گرفته اند را این گونه بیان نمود:

(الیور استون اصغر فرهادی را نمی شناخت) نمیدانم با اطلاع کامل بگویم از سیستم جمع آوری رای ها در اسکار بگویم. به نظرم انقلاب باعث شده تا مردم واقع بینانه تر زندگی کنند. سد معبر فیلم بسیار خوبیست.در این فیلم ما می بینیم که با صداقتی کامل فساد شهرداری تهران نشان داده می شود. البته این فساد در شهرداری نیوریورک هم وجود دارد. به همین علت من در جشنواره پوسان این فیلم و بازی خوب حامد بهداد را پسندیدم.


نویسنده:پگاه ماسوری

تهیه و تدوین: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X