روز گذشته ازدحام جمعیتی که برای حضور در مراسم یادبود ناصر ملک مطیعی حضور یافته بودند, تا آن حد زیاد بود که موجب مسدود شدن خیابان ایثار از سوی پلیس گردید.

گزارش کامل مراسم یادبود ناصر ملک مطیعی

روز گذشته مراسم یادبود ناصر ملک مطیعی با حضور تعدادی از هنرمندان و جمعیت زیادی از مردم, نیمه تمام برگزار گردید. شمار مردمی که در این مراسم حضور یافته بودند, تا آن حد زیاد بود که, خیابان ایثار توسط پلیس بسته شد. البته این تنها حادثه ای نبود که مراسم یادبود زنده یاد ناصر ملک مطیعی را دچار حاشیه نماید. استاد محمدعلی کشاورز دچار مشکل تنفسی گردید و کولر مسجد زنانه آتش گرفت. هر چند مردمی که به یاد هنرمند قدیمی با حضور در این مراسم به وی ادای دین نمودند, شایسته احترام هستند اما, تمایل و تلاش بیش از حد متعارف آنان برای سلفی گرفتن, مراسم را دچار اختلال جدی نمود؛ تا آنجا که حاشیه این مراسم که بسیار زودتر از تایم مقرر به پایان رسید, بیشتر از متن آن شد.

در دقایق ابتدایی مراسم, سالار عقیلی پیش از اجرای قطعات موسیقی اظهار داشت:

ناصر ملک مطیعی یک اسطوری و به عبارتی پدر سینمای ایران است.

بهرام حصیری نیز با اشاره به سابقه دوستی دیرینه اش با ناصر ملک مطیعی قطعه جان عاشق را به وی تقدیم نمود و حاضران مراسم این قطعه را با وی همخوانی نمودند.

سخنران این مراسم حجت الاسلام جامی بود. وی ضمن تشکر از مهمانان حاضر در این مراسم, از مردم درخواست نمود تا, با توجه به فشار ناشی از جمعیت بالا و سخت شدن شرایط تنفسی, با یکدیگر مهربان تر باشند.

وی در ادامه صحبت هایش به کسانی که پس از انقلاب با تنگ نظری مانع فعالیت بزرگمردی همچون ناصر ملک مطیعی شدند, انتقاد نمود.

جامی تصریح کرد:
ملک مطیعی انسان باسوادی بود و از کودکی علاقه به مطالعه داشت و تا قبل از وفاتش کتابخانه‌ای داشت که در آن حدود سه هزار جلد کتاب داشت و برخی از این کتاب‌ها را دو یا سه بار خوانده بود و همیشه خود را فقیر معرفت می‌دانست.

وی ادامه داد:
ناصر ملک مطیعی انسان معتقدی بود که به ائمه اطهار علاقه داشت و خود را با خدای خود بسیار نزدیک می‌دید و به امام علی (ع) و امام هشتم ارادت ویژه‌ای داشت.


جامی با اشاره به عشق ناصر ملک مطیعی به وطن اظهار داشت:

هنرمند وقتی فرصت کار برایش فراهم نیست از کشور و وطن خود قهر نمی‌کند بلکه می‌ایستد و مقاومت می‌کند به همین دلیل ملک مطیعی نیز با آنکه می‌توانست در خارج از کشور فعالیت کند با نظر و علاقه خود به کشور بازگشت و هرچند فرصت فعالیت در حرفه‌ای که در آن تخصص داشت را نیافت اما از راه‌های دیگر به مردم خود خدمت کرد.

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد, این مراسم به علت ازدحام بالای جمعیت, بسیار زودتر از موعد مقرر تمام گردید و بسیاری از هنرمندانی که حضور یافته بودند, مجال سخنرانی را پیدا نکردند.

گزارش: پگاه ماسوری

تهیه وتدوین: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.om/culture
اختصاصی سیمرغ

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X