بیژن بیرنگ، درباره درگذشت حسین محب‌اهری و خاطراتی که سال‌ها پیش با وی در محله بهداشت و کاراکتر (هپلی بیدیلی بیدیلی بو) داشته است به گفت‌وگو پرداخت

خاطرات تلخ و شیرین با حسین محب اهری 

بیژن بیرنگ ـ نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، درباره درگذشت حسین محب‌اهری و خاطراتی که سال‌ها پیش با وی در محله بهداشت و کاراکتر (هپلی بیدیلی بیدیلی بو) داشته است به گفت‌وگو پرداخت.

بیشتر بدانید : بیوگرافی و عکس های حسین محب اهری از جوانی تا پیری

بیژن بیرنگ با بیان این که محب‌اهری در مجموعه «محله بهداشت» یک شخصیت فانتزی داشت، یادآور شد:

این شخصیت که «هپلی بیدلی بیدلی بو» نام داشت یک میکروب باوفا و دوست داشتنی بود. آن نقش یک نقش خاصی بود و تاکنون کسی نقش میکروب را بازی نکرده بود. ما هم نمی‌دانستیم اصلا میکروب چه شکلی است و چگونه باید رفتار کند. به هرحال این شخصیت را نوشتم و ایفای آن به محب اهری واگذار شد. ایشان از هنرمندان قدیمی این برنامه بوده است.

حسین محب اهری,درگدشت حسین محب اهری,فیلم های حسین محب اهری,خاطرات حسن محب اهری
مجموعه «محله بهداشت» با بازی حسین محب اهری

وی ادامه داد: کاراکتری که محب اهری ایفا کرد یک کاراکتر منفی بود اما به نوعی بانمک و دوست داشتنی هم بود. به هر حال سالها با هم کار کردیم و با هم دوست بودیم اما حالا به نظرم اینها مهم نیست آنچه مهم است این است که وی با تمام سختی ها هفت سال با مرگ بازی کرد و آن را دست انداخت. اما به هرحال بازی را باخت و طبق معمول مرگ برنده شد.

بیرنگ سپس با اشاره به برنامه‌هایی که سال‌های دور با همکاری محب‌اهری در تلویزیون ساخته است، گفت:

ما همکاری های زیادی با یکدیگر داشتیم در برنامه‌هایی که برای عید و دهه فجر می‌ساختیم این همکاری ادامه داشت. و به طور کلی یک تیم بودیم از محله برو و بیا و محله بهداشت و ایشان از کسانی بودند که با گروه ما همین طور کارشان را ادامه دادند.

حسین محب اهری,درگدشت حسین محب اهری,فیلم های حسین محب اهری,خاطرات حسن محب اهری
حسین محب اهری در
مجموعه «محله بهداشت»

بیژن بیرنگ با یادآوری اینکه خالق شخصیت‌های محله بهداشت و کاراکتر هپلی او بوده است، گفت:

برای این کاراکتر اسم عجیب و غریبی انتخاب کردم. قبل از این کلمه‌ای به اسم هپلی نداشیتم اما امروز این کلمه مصطلح است. هپلی در واقع آدمی بود که به هیچ چیز اعتقاد نداشت و در واقع یک میکروب دوست‌داشتنی بود. علت ایفای نقش محب اهری در این مجموعه این بود گروهی که با آنها کار می‌کردیم بچه‌هایی مثل آتیلا پسیانی، حمید جبلی، اکبر عبدی و باقی دوستان ایشان را می شناختند و او را برای این نقش معرفی کردند و ما با ایشان کار کردیم.

بیرنگ با اشاره به شرایط سختی که محب اهری در طول سه دهه گذشته داشته است، یادآور شد:

متاسفانه یک چیزهای را نمی‌خواهیم ببینیم؛ اینکه ایشان در دهه ۷۰ و ۸۰ کجا بودند؟! زمانی ما ایشان را جوان دیدیم در آن دوران‌هایی که ۲۸ سال سن داشت. ناگهان ایشان را در سنی دیدیم که ۶۰ ساله شده‌اند و در این سه چهار سال اخیر دوباره فعال شدند. همه ما یادمان می رود که در این دوران غیبت چه به او گذشت. همه می‌گویند محب اهری انسانی شاد بود، بله این طور بود و می‌خندید و بازیگر خیلی خوبی هم بود، اما معمولا کسانی که زیاد می خندند غمگین ترین آدمها هستند. من فکر می‌کنم ایشان حداقل در دو یا سه دهه، دوره سختی را گذارنده است.

حسین محب اهری,درگدشت حسین محب اهری,فیلم های حسین محب اهری,خاطرات حسن محب اهری
حسین محب اهری

بیشتر بدانید : چهره تکیده اما سرشار از زندگی «حسین محب‌اهری» + عکس

بیرنگ در پایان با اشاره به فقدان این هنرمند یادآور شد:

الان دیگر محب اهری نیست. ما اینگونه می‌توانیم از او درس بگیریم؛ اینکه چطور می‌شود آدم‌ها بیمه نداشته باشند. چطور آدم‌ها سختی‌های بیماری را می‌چشند؛ البته ایشان از آن جا که شناخته شده بودند کمک‌هایی شد و شاید هم این کمک‌ها کم بود. اما به نظر می‌رسد یک عده از کمک کردن خسته شده‌اند ولی یادمان باشد مسئله دارو و مسئله سلامت در این ممکلت، مسئله بزرگی است. در خبرها خواندم که هزینه داروی بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری تالاسمی ۴ برابر شده است.  وهمین طور شیمی درمانی و بیماری ام اس. در حالی که حق هر کسی است که بیمه داشته باشد، منظورم دفترچه بیمه نیست یعنی در هر شرایطی که هست تحت درمان باشد. چیزی که در کشورهای پیشرفته دنیا اتفاق می‌افتد و به این نگاه نمی‌کنند که فرد آیا دفترچه دارد یا ندارد! در حال حاضر نگرانی بیماری و مریضی همه ما را اذیت می‌کند؛ این که اگر خدای ناکرده نیاز به داروی خاصی داشته باشیم چه باید بکنیم. امیدواریم درس عبرت بگیریم و در مبارزه با مرگ، راه محب اهری را دنبال کنیم.

بیشتر بدانید : حسین محب اهری به علت هزینه های بالای پزشکی شیمی درمانی اش را متوقف کرد

حسین محب اهری,درگدشت حسین محب اهری,فیلم های حسین محب اهری,خاطرات حسن محب اهری
مرحوم حسین محب‌اهری

حسین محب‌اهری متولد ۲۹ مهر ماه سال ۱۳۳۰ بعد از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان، بامداد چهارشنبه (۲۶ دی‌ ماه) در سن ۶۷ سالگی در بیمارستان لاله از دنیا رفت. پیکر مرحوم حسین محب اهری، پنجشنبه  (۲۷ دی ماه) تشییع شد.

 

بیشتر بدانید : تشییع پیکر حسین محب اهری، با حضور هنرمندان + عکس

بیشتر بدانید : حسین محب اهری درگذشت

 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X