محسن ابوالقاسمی درگذشت + علت فوت
محسن ابوالقاسمی، استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی در سن ۸۲ سالگی درگذشت

استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی از دنیا رفت

محسن ابوالقاسمی به دلیل زمین خوردن و ابتلا به آمبولی پا، ظهر چهارشنبه (۱۸ بهمن‌) در منزل مسکونی خود از دنیا رفت.

بر اساس اعلام دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، پیکر محسن ابوالقاسمی، ساعت ۹ صبح یکشنبه (۲۱ بهمن) از این دانشکده تشییع و در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده می‌شود.

ابوالقاسمی، درسال ۱۳۱۵ در ملایر به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی به تهران‌ مهاجرت و در دبیرستان دارالفنون دیپلم ادبی اخذ کرد.

او در سال ۱۳۳۷ لیسانس ادبیات فارسی را اخذ و در سال ۱۳۴۳ از دانشگاه‌های انگلیس درجه کارشناسی ارشد را دریافت کرد و به ایران بازگشت و موفق به کسب مدرک دکترای زبان‌های باستانی ایران از دانشگاه تهران شد. ابوالقاسمی در سال ۱۳۴۴ در گروه تازه‌تاسیس زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و تا سال ۱۳۸۱ که بازنشسته شد، استاد این دانشگاه باقی ماند؛ در سال ۱۳۶۹ به استخدام نیمه‌وقت دانشگاه آزاد درآمد و در سال‌های پایانی عمر در این دانشگاه تدریس کرد.

ابوالقاسمی پس از تاسیس پژوهشکده فرهنگ ایران به ریاست پرویز ناتل خانلری تا سال ۱۳۵۸ مدیریت این مجموعه را در عهده داشت. در فاصله سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۶۰ سرپرست این پژوهشکده بود تا اینکه این پژوهشکده و چند موسسه آموزش عالی در یکدیگر ادغام شدند و دانشگاه علامه طباطایی را تشکیل دادند.

«تحول معنی واژه در زبان فارسی»، «پنج گفتار در دستور تاریخی زبان فارسی»، «تاریخ زبان فارسی»، «تاریخ مختصر زبان فارسی»، «دستور تاریخی زبان فارسی»، «راهنمای زبان‌های باستانی ایران (۲ جلد)»، «زبان فارسی و سرگذشت آن»، «شعر در ایران پیش از اسلام» و «مانی به روایت ابن الندیم» از جمله آثار مرحوم ابوالقاسمی است.


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: irna.ir