رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران معتقد است که هنرمندان تلاش می‌کنند به صورت مستقیم و نه صرفاً به واسطه تولید یک اثر هنری، حضور موثری در جامعه داشته باشند

هنرمندان خودشان را نسبت به دغدغه‌های مردمی مسئول می‌دانند

امیر راد ـ رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران ـ در گفت‌وگویی درباره نقش هنرمندان به هنگام افزایش تلخی‌های جامعه و چگونگی حضورشان در کنار مردم، اظهار کرد: به طور کلی کار هنرمند رصد جامعه است و نسبت به وقایعی که در جامعه رخ می‌دهد حساسیت نشان می‌دهد.

اصولاً هنرمند معاصر هنرمندی است که بر اساس محیطی که در آن زیست می‌کند، کار انجام می‌دهد و طبیعی است که اتفاقات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی بلایای طبیعی بر روحیه آنها تاثیرگذار باشد.

او ادامه داد: به همین خاطر است که معمولاً هنرمندان درباره برخی از رویدادها نظر دارند و گاهی تلاش می‌کنند به صورت مستقیم و نه صرفاً به واسطه تولید یک اثر هنری، حضور موثری در جامعه داشته باشند و کمک کنند؛ چراکه اغلب هنرمندان به گونه‌ای خودشان را نسبت به رویدادهای اجتماعی و دغدغه‌های مردمی مسئول می‌دانند.

sistan-balochestan.jpg
سیل در سیستان و بلوچستان

راد خاطرنشان کرد: طبیعی است که اولین کاری که هر هنرمندی در واکنش به رویدادهای اجتماعی می‌تواند انجام بدهد، خلق اثر هنری است؛ این اثر هنری می‌تواند ثبت واقعه یا یک موضع‌گیری هنرمندانه نسبت به آن رویداد باشد یا اینکه هنرمند اثر خود را به کالا و وجه مالی برای کمک و پیشبرد برخی اهداف تبدیل کند؛ که خوشبختانه در این زمینه نیز بسیاری از هنرمندان پیشگام بودند و به عنوان نمونه اخیر می‌توان از اقدام هنرمندان عرضه تجسمی برای کمک به سیل‌زدگان استان سیستان و بلوچستان یاد کرد.

رئیس انجمن هنرمندان نقاش همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اعتماد عمومی به هنرمندان برای کمک‌های مالی وجود دارد، اظهار کرد: خوشبختانه تا به امروز این اعتماد وجود داشته است و معمولاً اقدامات صورت‌گرفته موفقیت‌آمیز بوده است. از آنجا که طبیعتاً ارتباط تک به تک میان هنرمندان با مردم به دلایلی همچون سازماندهی و هماهنگی، دشوار است، نهادهایی همانند خانه هنرمندان، برخی از گالری‌ها و سایر نهادهای هنری پیشگام می‌شوند تا هنرمندان را تجمیع کنند. در این میان طبیعتاً هر چه این نهادهای هنری شناخته‌شده‌تر باشند، اعتماد مردم نیز بیشتر است.

کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان به زبان هنر

برخی از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی به کمک گالری «آرتیبیشن» آثارشان را برای حمایت از سیل زدگان سیستان و بلوچستان به فروش گذاشتند.

آثار جمع‌آوری شده از سوی گالری «آرتیبیشن» برای معاوضه با اقلام ضروری درخواست‌ شده، از طرف مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان آماده فروش شده است.

خریداران و خیرانی که مایل به کمک‌رسانی به این مناطق هستند، می‌توانند آثار موجود در سایت این گالری را مشاهده و برای خرید این آثار اقلام مورد نیاز را تهیه و به آدرس گالری آرتیبیشن ارسال کنند.

گالری آرتیبیشن در خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نرسیده به همت، گل نبی(غرب)، میدان احمدی‌روشن(کتابی)، خیابان ساسانی‌پور، خیابان قندی(دریا)، پلاک واقع شده است.

همچنین خریدارانی که امکان خرید اقلام را ندارند می‌توانند با پرداخت وجه به ارزش کالاهای درج شده در بخش توضیحات اثر، اثر هنری مورد نظر خود را دریافت کنند.

بیشتر بدانید : واکنش شهاب حسینی به سیل سیستان و بلوچستان + عکس

بیشتر بدانید : واکنش هنرمندان به سیل در شبکه های اجتماعی/ از نیکی کریمی تا شهاب حسینی

بیشتر بدانید : لیلا حاتمی، مدیری و عطاران، سکوت شما خودش یک بیانیه است!

بیشتر بدانید : ماجرای تحریم اعتراضی مسعود کیمیایی و مخالفت تهیه کننده + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X